Güle güle, hoşgeldin demekten zor

            08.09.2004

Memuriyetin yol haritası böyle dizayn ediliyor. Büyük umutlarla çıkılan yolculukta kimi zaman kendi isteğinizle kimi zaman başkalarının çizdiği rota ile, kimi zaman da nereden eseceği belli olmayan rüzgarların oluşturduğu sapmalarla yol bulunuyor. Buna alıştık.

Alışamadığım, bir ilin yönetimini vermek üzere hazırladığımız insanları lojmanı, arabası, koruması olmadan yedeğe alıvermek Milli Servet beyin gücü olan onca tahsilin, onca bilgi birikiminin, onca deneyimin, onca mesleki sırların hiç anlamı yokmuş gibi başa çıkarılıvermesini içimize sindirmek zor.

Sanki milli takım kadrosuna seçilen sporcu. Takıma girip girmemek ya teknik direktörün, ya kondüsyon yetersizliği (ki formda değilse kadroya seçilmiyor), ya yönetimin, ya da tribünlerin sempatisine bağlı.

Valimiz Sn. Mehmet Ali Türker, terör belasının yoğun bölgelerindeki çalışmalarından başarıyla çıkmış, Marmara depremiyle sarsılan ilimizde göreve başlamıştır. Depremin getirdiği sorunlarla şaşkın haldeki beldenin toparlanmasında, halkın sorunlarının çözümünde öncelikli olanları çözmüş. Bolu’da normal hayata geçişi hızlandırmış, kısa sürede halkın sevgisini kazanmış, halktan biri olduğunu göstererek "Baba Vali" ünvanını almıştır.

Kar, fırtına, boran sonunda denizlerde dalgaların korkunç yüksekliklere ulaşması, insanları hiç ilgilendirmiyor. İnsanları ilgilendiren, böylesi bir tufanın ortasında kalan geminin sağ salim limana getirilmiş olmasıdır.

Sn. Türker bunu başarmıştır.

Kendisine hemşehrilik beratının verildiği Valimiz ilk kez, İl bazında İl Gelişme Planı’nı yaptırarak Devlet Planlama Teşkilatı’ndan geçmesini sağlamış, çevre düzenleme ve bilgi işlem ile ilgili çalışmaları tamamlamıştır.

Bolu’nun kalkınmasını Turizme bağlamış, bu konuda ilimizi dünyaya tanıtan girişimlerde başarı sağlamıştır.

Çalışmalarında rehber öğretmen özellikleri sergilemiş. Yanlışlarda toplumu uyarma görevini bizzat üstlenmiştir. Açık ve şeffaf olmuştur. En küçük bir insan topluluğu gördüğünde, vatandaş olabilmenin sorumluluklarına dair konferanslar vermekten kendini alıkoyamamıştır.

Şimdi Sn. Türker aramızdan ayrılıyor. Belki de Ankara Kızılay’da daha özgür dolaşabilecek, belki de ceketini omzuna atarak elinde Ankara simidi halktan biri olarak daha rahat olacaktır. Rahat olacak mı? Böylesine çalışmaya alışmış biri için evet demek zor...

İlk geldiğiniz gün Vilayet önünde sıra almış, kimliğinizi, kişiliğinizi, davranış özelliklerinizi bilmeden gönülden hoşgeldiniz demiştik. Şimdi güle güle demek çok zor. Sizinle görev dışında özel sorunların paylaşımı oldu. Hakkınızı helal edin. Gönül bağında kurulan saygıya dayalı dostluklarda güle güle demek inanın çok zor. Yüreklerdeki sıcaklığınızı saklayacağız derken, Türker ailesine sağlık içinde mutluluklar diliyorum. Güle güle Sn. Valim, yolunuz açık olsun.

Bu yazı toplam 740 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.