Güle güle Komutanım

            22.08.2005

Yol haritasını, Çanakkale’de doğan Mustafa Kemal’in ilkeleriyle çizen bir ordunun mensubu. Örgüsünün her düğümünü binbir hesaptan geçirerek, hiç çözülmeyecek gibi sağlam bağlayan bir kurumun bireyleri. Adını Mehmetcikte bütünleştiren kahramanlar otağının unutulmaz isimleri. Vatan yolunda, tam bağımsızlık ve demokrasi uğruna, ölüme koşar adım gülerek gidenlerin ocağı kahraman silahlı kuvvetlerimizin komuta takımının değerli oyuncuları. Onlar Baş Komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün "Yurtta sulh, Cihan da sulh" ilkesini yaşatmaya uğraşanlar. Onlar sıcak ve soğuk savaşın her halinde hazır olmanın bilincinde nöbet tutanlar. Onlarında acılar ve sevinçler karşısında göz yaşlarını akıtamadığı zamanlar vardır. Onların da yanan yürek acısını dindirmek için kirpiklerden süzülüp gelen yaşları içlerine akıtarak yangınlarını söndürmeye çalıştıkları anları olmuştur.

Yaşamlarının her anı belli bir sisteme kurgulamış, olağanüstü haller dışında, ne zaman ne yapacakları programlaşmış bir yaşam çizelgeleri olsa da, onların da gittikleri her yerde oluşturdukları dostlukları, görev paylaşımındaki sorumluluklarından doğan yakınlaşmaları olur. Sıcak, samimi ve güvenilir dostlukların oluşumundan sonra ayrılık vakti geldiğinde, herşeyin çok net olarak bilinmesine karşın gene de, yürekler buruk gene de, gözler buğuludur. Hıçkırıkları içlerinde boğdukları andır ayrılıklar.

Kolay değildir dostlardan ayrılmak. Kolay değildir göz yaşlarını içinize akıtmak. Kolay değildir hızlanan yürek atışlarını rolentiye getirmek. Ama o askerdir. O en zor günler de metin olmasını bilen kişidir. O en karmaşık durumlarda en doğru kararı veren, verebilen, verebilmek için etrafına güven veren kişidir. Üstün başarı hizmetinin karşılığında Tümgeneralliğe yükselen Komutanımız Sn. Hakkı Yılmaz Çıyan’ın devir teslim töreninde bulunamadım ama tahmin ediyorum o da bundan öncekilerin yaşadığı ayrılık burukluğunu, selam duruşunun esasından taviz vermeden askerlik kuralını bozmamıştır. Buğulanan gözler buzlu cam örneği acının silüetini matlaştırmış olsa da o da yaşamıştır ayrılığın acılığını, burukluğunu...

Değerli komutanım, daha önceki görevin nedeniyle zaman zaman bazı top-lantılarda sizinle beraber oldum. Anılarımda saklı kalacak o güzellikleri saklayacak mutlaka tatlı sohbetinizi zaman olacak özleyeceğim. Ayrılığın getirdiği üzüntünün tek tesellisi terfien gidiyor olmanız. Dualarımız sağlık içinde başarılarınız üzerine olacaktır.

Size güle güle derken, görevi devralan komutanımıza hoş geldiniz diyor başarılar diliyorum. Yolunuz açık olsun komutanım.

Bu yazı toplam 898 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.