GÜLE GÜLE SAĞLIK KARNESİ Hoşgeldin akıllı kart

GÜLE GÜLE SAĞLIK KARNESİ Hoşgeldin akıllı kart

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, halen 12 milyon sağlık karnesinin işlem gördüğünü, bunlardan ilk etapta, SSK emeklilerine ait olan 4 buçuk milyon sağlık karnesinin bugünden itibaren tarihe karışacağını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, halen 12 milyon sağlık karnesinin işlem gördüğünü, bunlardan ilk etapta, SSK emeklilerine ait olan 4 buçuk milyon sağlık karnesinin bugünden itibaren tarihe karışacağını belirtti.

Çelik, bu vatandaşların tüm sağlık işlemlerini bu-günden itibaren TC Kimlik Numarası ile yapabileceklerini, bundan başka bir şeye ihtiyaç duyulmayacağını kaydetti. Çelik, yarından itibaren yatan hastalara tıbbi malzeme, ilaç, laboratuvar ve görüntüleme tetkikleri temininin hastanelerce sağlanacağını da anımsatarak, "Hasta sahipleri hastalarıyla uğraşırken tıbbi malzeme teminiyle uğraşmak gibi bir sorunla karşı karşıya kalmayacak Sos-yal Güvenlik Kurumu'nun yarından itibaren muhatabı hastaneler olacak. Artık vatandaşlar bu çileden, sıkıntıdan, koşturmadan kurtulmuş olacak" dedi. Sağlık karneleriyle ilgili uygulamanın bir denetimi de beraberinde getireceğini anlatan Çelik, denetimlerin "akıllı kartla" gerçekleştirileceğini ifade etti.

Çelik, sosyal sigortalar alanında bugüne kadar yaşanan bir takım olumsuzlukların ortadan kaldırılması açısından "akıllı kart" uygulamasının önemli olduğunu vurgulayarak, kartta sigortalının nüfus, sosyal güvenlik ve sağlık bilgilerinin bulunacağını söyledi.

Akıllı kartın, İçişleri ve Sağlık bakanlıklarıyla birlikte işlem göreceğini dile getiren Çelik, bu bakanlıkların teknik çalışmalarını bitirmesiyle kartla ilgili çalışmaların tamamlanacağını kaydetti.

Çelik, "Şubat ayı sonunda 'akıllı kart' uygulamasına geçilecek ve böylece daha sağlıklı bir hizmet sunumu ortamı, her türlü şaibeden uzak bir hizmet ortamına kavuşmuş olacağız" dedi.

Faruk Çelik ayrıca, 18 Ocak 2008'den itibaren yürürlüğe girecek düzenlemeyle "geçici iş göremezlik ödeneği"nin ödenmesi konusunda kuyruklara son verileceğini belirtti. Çelik, söz konusu ödemelerin bu tarihten sonra PTT ve bankalar aracılığıyla yapılacağını, yılda 1 milyon 800 bin ödenek uygulamasının gerçekleştirildiğini anlattı. Çelik, her yıl ödenekten yararlanan yaklaşık 1 milyon 400 bin kişinin bundan böyle kuyruklarda beklemeyeceğini söyledi.

Bakan Çelik ayrıca, Bağ-Kur'dan sigortalıların vergi kayıtlarının istenmesi uygulamasına da bugünden itibaren son verileceğini kaydetti Bağ-Kur sigortalılarının emeklilik ve sigorta işlemleri yürütülürken vergi dairelerine gitmek zorunda kaldıklarını anlatan Çelik, bu bilgilerin bilgi-işlemde görüntülenmesiyle vatandaşların gidiş-gelişinin ve kırtasiyeciliğin ortadan kalkacağını ifade etti.

Çelik, Sosyal Güvenlik Reformu'nun önümüzdeki hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ile Genel Kurul'da görüşülmesinin ve Ocak ayında yasalaşmasının planlandığını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.