Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Güler misin, ağlar mısın...

            12.10.2005

Oturduğu yerde uyuması ile meşhur Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Hz. Muhammed'in kutsal emanetlerinden Sakal-ı Şerif'i görmek için Eyüp Camii’nden Atatürk Havalimanı’na getirtti, gördü, Siirt'e gitti ve ağladı....

Okuyanlarım bilir, ben Bolu meselelerinin dışında pek yazı yazmam, ama buna dayanamadım. Mübarek Ramazan günü kutsal emanetleri ziyarete gelen binlerce insan, Eyüp Camii’nde iken sen tut Sakal-ı Şerif'i görmek için ayağına kadar getirt. Çok merak ediyorsan sen ziyaretine git sayın Bakan.

Hürriyet Gazetesi tarih yazarı Murat Bardakçı'nın tabiriyle tarihe geçtin Sayın Bakan Atilla Koç.

Padişah Yavuz Sultan Selim döneminde ülkeye getirilen kutsal emanetler; Sakal-ı Şerif, Hırkayı Şerif, Saç-ı Şerif, Zıbın-ı Saadet, Kuşak-ı Saadet gibi peygamberimizin özel eşyaları Ramazan ayı gibi dini günlerimizde halkımızın ziyaretine açılır ve binlerce insan kuyruğa girerek peygamberimizin hatırasına hürmeten bu kutsal emanetleri ziyaret eder.

Ama bizim uyuyan bakan padişahların bile yapmadığını yapmış.

AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile Başbakanın görüşmesinin bitmesini beklerken canı sıkılmış, bu arada şu Sakal-ı Şerif-i bir göreyim demiş ve ayağına, Atatürk Havalimanı’na kadar getirtmiş, sonra da Başbakanla Siirt'e gitmiş.

Meğer Siirt bu bakanın görev yaptığı yermiş. Sayın Bakan konuşurken çok duygulanmış nedense başlamış ağlamaya, çünkü karşısında eşi Siirt'li olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan varmış. Eh Başbakana biraz yaranmak birazda yağ çekmek gelmiş içinden (masal gibi oldu ama mimarlar masal yazamaz demesinler. Bu ülkede böyle bakanlar varken biz daha çok masallar yazarız.)

Bakın şimdi iş nerelere vardı.

Başbakanın Siirt'li olan eşi Emine Erdoğan Sakal-ı Şerif-i Siirt'e götüreceği ancak gazeteciler tarafından fark edilince bundan vazgeçildiği iddialar ortaya atılıyor.

Ardından Başbakanlık sözcüsü Akif Beki Sakal-ı Şerif’in Atatürk Havalimanı’na Başbakan için getirildiği haberlerini yalanlıyor. Erdoğan sadece Olli REHN ile görüştükten sonra uçağa binerek Siirt'e hareket ettiğini söylüyor ve Sakal-ı Şerifin havaalanına getirilmesiyle hiçbir alakasının olmadığı açıklanıyor ve belki ciddi bir görüşme Sayın Bakan Atilla Koç'un sayesinde sulanıyor.

Çalışanlarının çoğunun mimar olması sebebiyle yıllardan beri mimarlar odasının iyi ilişkiler kurduğu neredeyse tek Bakanlık Kültür ve Turizm Bakanlığı’dır. Bu nedenle bakanın böyle tutumları beni fevkalade rahatsız ediyor.

Sık sık yaptığı gafları, yabancı devlet adamları ile birlikte protokolde otururken dahi uyuyan görüntüleri, kusura bakmayın böyle bir Kültür ve Turizm bakanını içime sindiremiyorum.

Mevki sahibi insanların yaptıkları saygısızlık, densizlik, edepsizlik, makamına ve mevkisine yakışmayacak hafifliklere gradosunu düşürdü denirmiş.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel CNN Türk'teki Ankara kulisi programında bakan için gradosunu düşürdü dedi. Zaman zaman rahmetli babam da bize gradonuzu düşürmeyin diye nasihat ederdi, ben gradonuzu düşürmeyin'i kredinizi düşürmeyin diye algılardım. Bu olayla da gradonun ne olduğunu öğrenmiş oldum.

Milletin gözünde gradonu düşürdün Sayın Bakan.

Bu yazı toplam 1378 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.