Gündem belirleme

Gazetemizin sahibi Sn. Fatih Maradit, ''Yerel sorunlara ne oldu?” başlıklı baş yazısında hem yerel siyasilere, hem sivil toplum örgütlerine, hem de yerel yönetim yetkililerine serzenişte bulunuyor.

Aslında zaman zaman yerel platformlarda ilimizin kalkınmasına yönelik toplantılar oluyor. Bu toplantılarda çok güzel öneriler de gündeme geliyor.

    Ne var ki öneri sahiplerinde ya para yok ya yetki. Parası olanlar da böylesi toplantılara katılmıyor. İş kalıyor kamu yönetiminde söz sahibi olanlara. Onlar da boş durmuyor, yetkilerin ve imkanların ölçüsünde toplumun sesine kulak vererek birşeyler yapmaya çalışıyorlar. Tabiiki mevzuat Hazretlerini aşabildikleri kadarıyla.

    Bilim adamlarının öngörüsüne göre gelecekte petrolden daha önemli olacak su. Dünyanın bir çok ülkesinde sorun haline gelen su sıkıntısı ülkemiz için yaşanmasa da, gelecek için aynı iyimserlikte bulunma olasılığı yok. Bu durum ilimiz için de geçerli. Havası, suyu ile reklamını yapmaya çalıştığımız ilimizde her ikisi de sıkıntılı durumda. Bilimsel çalışmalar, akıp giden derelere bakmak yerine, onları coğrafyanın uygun bölgelerinde hapsedip gerektiğinde kullanmak üzerine oluyor. Bu çalışmanın adına büyük olursa baraj küçük olursa gölet deniliyor.

    İlimiz göl ve gölet açısından oldukça zengin. Bunlardan Yeniçağa gölü 260; Abant gölü 126 hektar. 20 milyon m3 su hacmiyle Gölköy göleti 131 hektar, 2.2 milyon m3 hacmiyle Göynük Çayköy göleti 31 hektar, 65 hektar alanlı Aladağ göleti ve 45 milyon m3 su hacmiyle Taşlı yayla göleti. Şu sıralarda proje çalışmaları yapılan Sarıalan göletinin de ilavesiyle hem sulama, hem de turizm amaçlı göl ve gölet zenginliğimiz olacak. Seben Taşlıyayla göleti yaklaşık 500 YTL maliyetle Köy Hizmetleri tarafından yapılmakta. Bu göletin bitiminde Seben’de sulu tarım alanları genişleyecek, sebze ve meyve üretimini artıracaktır. Gölet tam olarak hizmete girdiğinde, Seben ilçemizde 35000 dekar arazinin sulanabileceği, elma-şeftali-domates-patates ve fasulye üretiminde artış olacağı söylenmektedir. Ayrıca bu gölet sayesinde Seben ilçemizin içinden geçen, Aladağ çayının etrafında, pompalı, cazibeli, borulu veya açık beton kanallı irili ufaklı 50’ye yakın kurulu sulama suyu olarak yaz aylarında Aladağ çayına 10 milyon m3 su bırakılacağı ifade edilmekte.

    Su doğaya hayat vermekle kalmıyor. Doğa'nın güzelliği, insanların ve hayvanların su ihtiyacını da karşılıyor. Tüm bu önemli işlevlerinin yanında Turizm amaçlı kullanma olasılığı var.

    Dağ ve yayla turizmi dendiğinde, içinde bulunan göl ve göletlerimizden yatırımcılarımızın yararlanması için çalışmaların yapılması gerek.

    Proje çalışmalarına başlanan Sarıalan’daki göletin yeri mera alanından orman içi başka bir alana kaydırılmış.

    Gelecekte turizme yönelik hizmeti verecek çok güzel bir mekan olabilir.

    Bolu’nun kalkınması, turizm ağırlıklı gündeme geldiğine göre, yatırımcıların yeni oluşan değerleri değerlendirmeleri için işte bir fırsat...

    Adı geçen Sarıalan bölgesinde daha önceleri kayak sporu için yapılan proje çalışmalarının olduğunu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Beden Eğitimi Yüksek Okulu Müdürü Prof.Dr. Sn. Gazanfer Doğu’dan öğreniyorum.

    Anlattığı kadarıyla; Sovyet Spor Akademisi tarafından bu bölgede mukavemet kayak sporunun çok elverişli olması nedeniyle bir projenin hazırlandığı, ne hikmetse bunun üzerinde hiç durulmadığını öğreniyorum.

    İşte siyasilerin, sivil toplum örgütlerinin ilgileneceği basit çalışmalardan biri. Gündemse buyurun gündem.

03.02.2006

Bu yazı toplam 667 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.