Güneyi kuzeye bağlayan geçitler

            19.07.2005

Şehrin gelişimi kuzeye doğru aktıkça D-100 karayolundan geçişler sorun olmaya başladı. Her geçen gün frekansı artan sesler, alt ve üst geçit istemlerini gündeme taşıdı. Yıllarca her yerel seçimde Belediye başkan adaylarının vaadlerinin birinci sırasında Alt ve Üst Geçitler yerini aldı. Büyük uğraşların sonucunda Sn. Yüksel Ceylan halkın uzun süredir dillendirdiği rüyasını gerçekleştirip Bahçelievler semtinde araçlar için, Gölyüzü mahallesinde yayalar için alt, Meslek Yüksek Okulları önünden de üst geçitlerin yapımını gerçekleştirdi, ve hizmete açtı. Ayrıca kalıcı konutlardan gelen bulvarı da köprülü kavşakla Paşaköyü’ne bağlayan geçitle ilgili bürokratik işlemleri tamamladı. Şu sıralarda görevi devralan Belediye başkanı Sn. Alaaddin Yılmaz, köprülü kavşağa kazmayı vurup yapımını sürdürüyor.

Yerel yönetimlerde hizmet; gelişen imar durumu sonucu meydana gelen yeni ihtiyaçlar sonucunda artan ivmede devam eder. Bazı hizmetler ihtiyaca cevap vermediği için yeni projelerle, bazıları ise; gerçek lüzumluluğu dikkate alınarak sıfırdan başlayıp halkın hizmetine sunulmaya çalışılır.

Bu bağlamda, Gölyüzü Mahallesi’ndeki yaya alt geçit araç geçişine uygun hale getirilmek üzere Belediyece yeni uygulamaya geçildi. Tabi bu çalışmayla birlikte bireylerin eleştirileri de gündemde yerini almaya başladı. Bir şehrin görüntü güzelliğinin sağlanmasında Mimar ve Mühendislerimizin görüşlerinin dikkate alınması önemlidir. Ne var ki bizdeki teamül, konunun uzmanı olsun olmasın bir tarafta eleştiri, bir tarafta övgü başlatılarak doğruluğu ve yanlışlığı tartışılır ha tartışılır.

Bu tartışmalar; belki de, işin sahibi tarafından ne amaçla, böyle bir değişikliğe gidildiğinin açıklanmamasından uzar gider. Belki de sırf muhalefet olsun diye uzar gider. Belki de, gelecekte bir kısım sakıncaların olabileceğine inanıldığı için uzar gider.

Ben bardağın dolu tarafına bakarak olayı değerlendirmek istiyorum. Yönetimin yapmak istediği değişiklikte birinci önemli amacı, Atatürk Orman parkını faal hale getirebilmek olabilir. İkincisi Sn. Solmaz ve Ahmet Baysal’ların yaptırdığı görkemli Öğretmen Evine, yeni hizmete giren Emniyet Müdürlüğüne gidişin güven içinde olmasını sağlamak için olabilir. Tabi bu benim görüşüm.

Ne var ki bu konuda kafama takılan soru işaretlerini de söküp atamıyorum. Bu sorulara gelince.

a) Güneyden kuzeye geçişte Orman Parkı, Öğretmen Evi, Emniyet Müdürlüğüne güvenli geçişi sağladık. Dönüşte aynı güzergahı kullanamayacağımıza göre D-100 den geçiş güveni nasıl olacak?

b) Alt geçidin çıkışı, Çevre ve Orman Müdürlüğünün girişine denk geliyor. Buradaki daireye giriş çıkışta sorun olmayacak mı?

c)Öğretmen Evi, hizmete açıldığında burada yapılacak toplantı, düğün, seminer gibi aktiviteler de park sorunu ve trafik akışı nasıl olacaktır?

d)Ankara ve İstanbul istikametinden gelenlerin adı geçen Emniyet, Park ve Öğretmen Evine dönmeleri halinde alt geçitten çıkan araçlarla tehlike yaratması nasıl önlenecektir?

e) Bu bölgede yayalar için nasıl önlem alınacaktır?

f) Tek araçlı alt geçit içinde olası kazalara nasıl önlem alınacaktır?

Bunlar benim olduğu kadar vatandaşın da kafasını meşgul eden sorulardır.

Sadece bilgilenmek istiyoruz.

Bu yazı toplam 944 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.