Günümüz gençliği şanslı

Çevremizde bulunan 70 yaş üzeri insanların birçoğunun çocuklarında bulundukları ilden başka bir yere gitmediklerini, her platformda dinlemişizdir. Yaşadıkları dönemin imkansızlıkları içinde hele de okula gidiş gelişlerindeki zorlukları, günümüz çocuklarına anlatıp inandırmanız çok zor. Belki de o dönem insanının tutuculuğu, sahip olduğu herşeyi çok zor koşullarda elde etmiş olmasındandır. O dönemin insanı, pantolonunda dokuz yama, ayakkabısının altı delik dolaşarak yaşam için kendine yer bulabilmek çabasıyla alınteri dökerken, günümüz gençliği marka tercihinde enerji sarfedebiliyorsa, ne denli şanslı olduklarını düşünmeleri gerekir.

Günümüz dünyasını döndüren çark o kadar hızlandı ki, her dönüşünde karşımıza başka bir yüzle çıkıyor. Değişen teknolojiler, kazandıkları ivme içinde dünyamızı küçültüp odalarımıza hatta cebimize soktu. Bilgi çağı adı verilen günümüzde, iletişim kadar, ulaşımda da hızlı erişime ulaştık. Artık köyden şehre gelmekten daha kolay hale geldi devletler arası gidip gelmeler. Dünyanın neresi olursa olsun, koşullarınız uygunsa, alt yapınızı oluşturup kendinizi hazırlıyorsanız, her an her yere ulaşmanız mümkün. İşte onun için şanslı günümüz gençliği.

Uluslararası ilişkilerde, insanların birbirleriyle olan münasebetlerinde daha iyi anlaşabilmelerini sağlamak, kolay bilgi alışverişinde bulunabilmek, kültürlerini öğrenip teknolojilerini kullanabilmek, yaşam çıtasında ortak yüksekliğe ulaşabilmek için bir dizi projeleri uygulama imkanlarını bulabileceklerinden günümüz gençliği şanslı.

Avrupa Birliği’ne üyelik süreci içinde gündeme gelen çeşitli projelerin ulusal ajans tarafından uygun bulunanları hayata geçirilmeye başlanmış durumda. Daha önce Mimar İzzet Baysal And. Teknik ise ve Endüstri Meslek Lisesi öğrenci ve öğretmenleri hazırladıkları iki projeleriyle Almanya’ya gidip geldiler.

Şimdi 04.05.2006 Cumartesi günü “İzzet Baysal” adlı projesiyle Merkez İzzet Baysal And. T.L.ve EML öğrencilerini uğurladık Almanya’nın Dorsten kentine. Koordinatör iki öğretmen yönetimindeki onbeş öğrenci, çeşitli yerlerdeki 10 işletme ve okullarda mesleki bilgi ve becerilerini artırmak amaçlı 8 haftalık uygulama içinde olacaklar. Okulda bulunan tüm branşlardan çalışkanlıkları ve davranışları dikkate alınarak özenle seçilen bu onbeş öğrenciye, yaklaşık üç aydır sosyal konulara ait genel bilgiler yanında, Almanca ve İngilizce olarak pratik ders verildi.

Son günde ilimiz büyüklerine yaptıkları nezaket ziyaretindeki Valiliğe gelişlerinde ben de bulundum. Valimiz Sn. Ali Serindağ’ın Bolu dışında olması nedeniyle, Sn.Hüseyin Doğan’ın konuk ettiği toplantıda, dikkatimi çeken öğrenci davranışlarından da kısaca bahsetmek istiyorum.

Bizim öğrencimiz genelde kırsal kesimin fakir aile çocuklarıdır. Belki de geleneklerimiz gereği “Çocuklar çok şeye karışmaz. Çocuklara büyüklerin yanında söz düşmez” telkini nedeniyle, belki de sosyal yaşantılarının dar kalıbından çıkamadıkları, belki de konuşmada yeterli kelime zenginliklerinin olmayışları nedeniyle Sn. Vali Yardımcımızın sorduklarını başlarıyla cevaplamaya çalıştılar. Deyim yerindeyse emme basma tulumba gibiydiler. Başlar eğildi kalktı. Sn. Doğan; “Bizim zamanımızda kendi ilinde köyden kazaya, kazadan merkez ile, ilden Ankara’ya bile gidebilenler yoktu. Bu büyük bir şans. Gezmek görmek de, eğitimin bir parçasıdır. Avrupalı ile kendi insanlarımızı, Avrupa gençliği ile kendinizi karşılaştırmak güzel bir olay. Bu şansınızı çok iyi kullanın. Unutmayın ki, gelecek bilgili insanların elinde olacaktır. Hele de sizler geleceğin sanayisinde görev alacağınız için başkalarından daha farklı olayları değerlendirmek zorundasınız” diyerek iyi yolculuk ve başarı dileğinde bulundu.

Dünyanın ne yaptığını, onların arasına karışarak gözlem yapacak öğrencilerimiz umarım dağarcıkları dolu dolu yurda dönerler. Umarım teknolojik anlamda yeni bilgileri kafalarına kopyalarlar. İyi yolculuk ve başarılar diliyorum.

09.06.2006

Bu yazı toplam 681 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.