Günümüzde taciz-1

Dün dündür, bugün bugündür dedi yılların deneyimli siyasetçisi. Dinledik, düşündük, yorumladık. Dünü bohçalayıp bir kenara bırakıp bugüne baktık.

Söz meclisinde söz düşende; geçmişini bilmeyen, geleceğe açılan yolun sonundaki aydınlığa ulaşamaz diyerek, büyük ve keskin laflar ettik. Geçmişte yapılanları elekten geçirip günümüzün gelişmişliği ile harmanlayarak daha güzelini, daha yararlısını yakalamak yerine, üç kıtaya medeniyet götürenlerle sadece övündük.

Hamasi nutuklarla kahramanlıkları, seferleri, fetihleri dillendirip, günümüz dağarcığına bir şey koymadan onur içinde düne ait sözleri kullandık, kullanıyoruz. Sözü dilden dile taşıdık, güzellikleri geçmişte bıraktık.

Sözü sazı bıraktık, müzik diye tepinmeye başladık. İnsanlar için iyiyi sahnelerde oynadık, rol kestik, kötünün uygulanışını meydanlara yaydık, ekranlara taşıdık.

Sevgi sözcüğünü yüreklerden kazıyıp dudaklara taşıdık. Ayıbı yorgan altından çıkarıp, sokaklara, caddelere resmedip üzerine basıp geçmeyi tacizle suçladık. Taciz; günlük lugatımızın vazgeçilmez sözcüğü oldu.

Sokakta taciz, büroda taciz, işyerinde, okulda taciz. Tacizle yatıp tacizle kalkar olduk.

Taciz nedir? Hangi hallerde taciz olur? Öyle oldu ki; davranış bozukluğunu ikaz taciz oldu. Ahlaksızlığı, edebi anlatmak taciz oldu. Okulda disiplin kurallarını hatırlatmak taciz oldu. Toplu yaşam kurallarını uygulamaya çalışmak taciz oldu.

Öğrenci öğretmenden, öğretmen öğrenciden sistemden şikayetçi. Öğrenci feryat figan evine koşuyor. Saçın uzamış traş ol diye sınıf içinde taciz edildim! Ödevi yapmadığım için sınıfta taciz edildim! Kitap defter getirmedim diye taciz edildim! Sınıfta huzuru bozuyorum, uyuyorum diye taciz edildim! Pencereden dışarıyı seyrediyorum, arkadaşımla konuşuyorum diye taciz edildim!..

Bu serzenişler veliye, öğretmene, müdüre koşuyor, çocuğum okulda taciz ediliyor...

Öğrenci veli isyanlarda: Demokrasi var kardeşim. Ben derse gidiyorum, sınıfta bulunuyorum ya. Dersi dinlemek zorunda mıyım? İstersem başımı sıraya koyar uyurum da kime ne???

Parmakta yüzük, kolda bilezik, boyunda zincir.

Kıravatın topuzu göbekte, yaka açık gömlek pantolonun dışında. Etekler kemerden kısılmış kısa mı kısa. Saçlar jöleli, sanki düğüne baloya geliniyor. Buna ne hal böye? Yakışıyor mu öğrenciye?diye sorulduğunda, dil fırın küreği gibi uzamış olarak cevap hazır: “Hocam, arkadaşımın yanında onurum zedeleniyor.

Taciz oluyorum...”

Yönetmeliği uygulamak taciz. Kuralları hatırlatmak taciz. Disiplini sağlamak için disiplin yönetmeliğine müracaat taciz. Neden okula gelmedin demek, neden geç kalıyorsun demek taciz. Eee taciz olmayan ne? Ukalalık ve şiddet. Kavga ve yaralama. Güç gösterisi ve çeteleşme özentileri.

01.05.2006

Bu yazı toplam 819 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.