Günümüzde taciz-2

Günümüzde taciz var da tahrik yok mu?Tahrik bir ölçüde tacizin tetikleyicisi olmuyor mu? Herkes sütten çıkmış ak kaşık gibi. Birbirimizi kontrol etmek yerine birbirimizi suçlamak moda oldu.

Gençler taciz kelimesini kalkan yaparken, biz büyükler bize yakışmayan davranışlarımızla onları tahrik ettiğimizin farkında mıyız? Nasihatlerimizle davranışımız uyumlu değilse, nasıl iyi model olacağız?

Yandan çarklı araba vapuru gibi etek yırtmacı kilota uzanıyorsa göğüs dekoltesi çatalın derinliklerini gizlemiyorsa, umuma ait yerlerde herşey şeffaflık modasında transparansa, suç tacizde mi, tahrikte mi? Oturup kalkmak, yiğidin malı meydanda felsefesiyle anormalse taciz mi tahrik mi günahkar kim?

Ar ve edebin tarifi kitap sayfalarında kalmışsa. Bakışlarda bir seksilik, ıslak dudaklarda farklı bir tebessüm varsa, adı taciz midir tahrik midir? Ellerin bellerde kavuşması, dillerde ses bulan melodi özgürlüğün tadını çıkarırcasına pervasızlaşıyorsa, adı taciz mi tahrik mi olur? Dostluklar alışverişlerde şekilleniyor, sözün yerini alan çek senet işlevselliğini kaybediyorsa, sonuç taciz mi tahrik mi olur? Herkes sorumlusu olduğu işe değil de, başkasına ait işe soyunursa, liyakata göre değil de ahbab çavuş ilişkilerine göre işler halloluyor, sorunlar çözülüyorsa, sonuç taciz mi olur tahrik mi olur?

“Güzele bakmak sevap”sözcüğü günaha dönüştü. Tam yanar döner olduk. İşimize gelirse taciz, işimize gelirse tahrik kürkünü sırtımıza geçirip korunur olduk. Sanki insanlar, güzele bakarlar diye güzelleşmiyor. Sanki insanlar güzelleşmeyi tahrik için kullanıyor...

Bu yazı nereden çıktı demeyin. Gazetede günlük yazı yazmak zor. Hele de mesleğe başlanması gereken zamanda başlamamışsanız, zor. Hele de yolun yarısından sonra gördüklerinizi, duyduklarınızı toplumla paylaşmak üzere kervana sonradan katılmışsanız zor.

Gene de topluma verilecek mesajları günlük yaşamda buluyorsunuz. Bu yazıda yaşamın bir kesitinde önümde yürüyen iki beden bir gövde iki gencin kavuşmasından etkilenerek yazılmıştır.

Kılıklarından ve yaşlarından belli ortaöğretim öğrencileri olmalı. Delikanlının saçları günün modası ne olduğu belli olmayan parlak kirpi modeli oraya buraya dikilmiş jöleli saçlar. Kızınki de, o kadar değilse de öğrenciden biraz farklı.

Delikanlı anlatıyor... Hoca bahçede kalabalığın içinde çağırdı yanına bağırıyor. Oğlum bu ne hal. Tiyatroya mı geliyorsun? Sirk mi burası? Bu kafanın haline ne böyle. Öğrenciye yakışıyor mu? Arkadaşların arasında müthiş bozuldum. Hop hoca ne oluyor! Beni arkadaşlarımın arasında küçük düşürüyorsunuz? Taciz ediyorsunuz. Ne yani memlekette demokrasi yok mu???

Yorum sizin.

02.05.2006

Bu yazı toplam 663 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.