Günümüzün Deyimi İle Kampanya Gecesi

Günler hızla gelip geçiyor. Bizlerde onların önünde akıp gidiyoruz.

Bakın, tüm güzelliklerin zirve yaptığı, bolluk ve bereket ayı olan, zengin, fakir hemen hemen herkesin kaynaştığı Ramazan ayı bize veda ediyor.

Cuma günü akşamına Kadir Gecesini kutlarken, devamında Salı günü Bayram…

Sezai Karakoç’un altın gece diye adlandırdığı Kadir Gecesi… Günümüzün moda değimi ile bir kampanya gecesi… Zannediyorum, hiç kimse bu önemli kampanyayı kaçırmak istemez.

Hiç şüphesiz, kutsal geceler, Allah’ın insanları affetmesi için yarattığı gecelerdir. Mevla’mız, bir adım atana beş adım yaklaşıyor. İşte bu yüzden kendisine isyan içinde olanlara bile hem yaşama hakkı veriyor, hem de rızık veriyor.; çünkü insanı önemsiyor, zaten önemsemese idi, insanı yaratmazdı.

Melekler, yeryüzünde kan dökecek bir varlık mı yaratacaksın? Diye sorduklarında,” benim bildiğimi bilmezsiniz” der Rabbimiz. Cenab-ı Hak biliyor ki, insanın mayasında doğru tercih vardır. Yüreğinde güzellik, sevgi ve aşk vardır. Bu vasıfları öne çıktığında manen yükselirken, tersi olduğunda esfel-i safiline düşer. Bu insanın kendi tercihidir. Elbette ki yanlış tercihinin sonuçlarına kendisi katlanacaktır.

Tarihçi yazar Bahadıroğlu “her kadir gecesi aynı zamanda bir kader gecesidir” der. Burada biz kendi tercihimiz ve katkılarımızla belirleyeceğiz kaderimizi...

 Kadir vakti dua vaktidir. Onun için, bu gece dikkatimizi dağıtacak şeylerden hemen uzaklaşalım. Öyle, akıllı telefonlar, televizyonlar, arkadaş gurupları, gezmeler ve uyku olmasın hayatımızda…Affa nail olabilmemiz için, açacağımız ellerimizin karşılıksız kalmayacağını vaat eden Rabbimizin huzurunda diz çöküp dilekçemizi sunalım.

O, bizi de, ihtiyaçlarımızı da biliyor. O’nun hazinesi hepimize yeter. Bu gece insanların daha dikkatli, daha şefkatli, kısaca daha insani olacaklarını göreceksiniz. Her tarafa kin ve öfke değil, sevgi hakim olacak, Sevgiliye açılan eller, yumuşayan gönüller kaplayacaktır yer yüzünü….

 Bir aydır Ramazan iklimini soluyoruz doya doya…

Bin aya, yani ömre bedel Kadir gecesinin kadirini bilelim. Birbirimizin gözünü oymak yerine, kadri kıymet bilenlerden olalım. Esasında birbirimizin kadri kıymetini bilirsek Kadir gecesinin de kıymetini bilmiş oluruz.

Ramazan’ın, Kadir’in, Bayramın kadrini bilme şuuru ile geceniz mübarek olsun diyorum.

Oruçlarımızla, camilerde kıldığımız Teravih coşkusu ve Kadir gecesi bereketi ile beraber ruhi yeniliğe ulaşan bizler, bayram etme hakkını kazandık.

Bu duygularla nice Kadir gecesine ve Bayramlara ulaşmanızı diler, bu müstesna günlerin tüm insanlığın hayrına vesile olmasını niyaz ederim.

Kalın sağlıcakla…

 

 

Bu yazı toplam 2392 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum