Güvende olmak

Güvensizlik tedirginliği,tedirginlik kuşkuyu, kuşku da huzursuzluğu ve korkuyu getirir. Korku iki ayaklı merdiven gibi. Bir ayağı can güvensizliği, diğer ayağı mal güvensizliği. Bu ikisini bir arada bulamıyorsanız merdiveni dengede tutmanız zorlaşır.

    Başarı, huzurlu ortamlarda gelişir, kök salar. Toplumsal yaşamda bireylerin huzuru, çıkarılan yasalarla sağlanıyor. Yasaların uygulanmasında hukukçuların önemi hemen herkes tarafından bilinir. Bazen bir şeyleri biliyor olmak yeterli olmuyor. Yaşamın zorlukları zaman zaman da yasakları yapmaya iter. İşte böylesi durumlarda frenleyici güç olarak yanımızda olan polistir, jandarmadır.

    Kurulduğu günden bugüne geçen 161 yıllık süreçte şehirlerimizde belediye hudutları içinde oturanların mal ve can emniyetini koruyan polisimizdir. Kendi canını tehlikeye atarak başkalarını koruyan polis, jandarma ve askerimizdir. Hoş, ülke savunmasında hepimiz ordumuzun bir neferiyiz ama, şehirlerde çıkan karmaşada hiç birimiz polis olamıyoruz. 4 Temmuz 1934 tarihinde çıkarılan 2559 sayılı yasa ile polis teşkilatı günümüze çeşitli değişikliklerle kendini yenileyerek gelmiş, gelişen teknolojilerden yararlanarak toplumun huzuru için görevini yerine getirmektedir.

    Ne var ki, toplumun huzuru ve güveni için varolan bu teşkilatın huzurunu da, bu toplumun bireyleri bozmaktadır. Son dönemlerde izlediğimiz olaylarda kamu düzeninin korunması için görevli birimlerin çalışmasını engelleyenler, sıkıştıklarında korunmak üzere polisimizin şemsiyesinin altına sığınmak isteyenlerdir.

    Yeri geldiğinde geçmişte yaptıklarıyla övündüğümüz ecdadın yaptığı sevgi ortamını yaratamayan, hoşgörülü olamayan, hak ve hukuka sırtını dönen, barışçı olamayan bizler için gelecek kuşaklar neler anlatır bilemiyorum.

    Öyle bir hale geldik ki “bize ekmek verene tokmakla karşılık veriyoruz.” Düşünemiyoruz ya da düşünmek istemiyoruz. Onlarında anaları, babaları, eşleri, çocukları olduğunu aklımıza getiremiyoruz. Onların da canlarının tatlı olduğunu, onların da ekonomik sıkıntılarının olduğunu düşünmüyoruz. Yaktığımız ateş çemberinin içine düşürmekten adeta keyif alıyoruz. Bizler sivil toplum örgütleri olarak haklarımızı aramak için sesimizi yükseltirken, onların da aynı istemlerde nefes almakta zorlandıklarını anlamak istemiyoruz.

    Bir ürünün kalitesi; o ürünün yapımında kullanılacak malzeme ile malzemeyi işleyecek ustanın becerisi ve gerekli teknik donanıma bağlıdır. İyi malzeme, iyi işçilik ve iyi makine donanımı nasıl ki kaliteyi meydana getiriyorsa, kurum elemanlarının seçimlerinde de iyi bir eğitim, karakter yapısı nedeniyle iyi bir insan seçimi önemli olmalı.İnsanların alacakları eğitim, yapacakları işe uygun olmalı, mesleğe motive etmeli. Yapılacak eklerle, yamalarla belki işlevsellik yerine getirilebilir ama renk ve desen beraberliğini sağlamak zordur.

    Polis teşkilatımızda da durum başka türlü düşünülemez. Mesleğin ruhuna uygun pedagojik formasyonlar ikinci planda tutularak daha önce yaptığı meslekler ve ceplerine koydukları diplomalar teknik anlamda mutlaka yararlı olacaktır ama mesleki uygulamada ne kadar yararlıdır bilemiyorum.

    İşte yine sirenler çalacak. İşte yine nutuklar atılacak. İşte yine şehit polislerimizle ilgili hamasi söylemler yapılarak gözyaşları akacak. Onlar görevlerini yapmak için uğraşacaklar, bizler onlara iş çıkarmak için yeni yeni eylemler ortaya çıkaracağız. Ne kötü bir eğitimsizlik, yaşam için can suyu verenlerin huzurlarını bozmak, canlarını yakmak için uğraş veriyoruz. Güvende olmak dileğimle polislerimizin günlerini kutluyorum.

12.04.2006

Bu yazı toplam 886 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.