Güvenli gıda üretimi-tüketimi-denetimi

            25.07.2005

İnsan sağlığı için sağlık kuruluşlarının olması yeterli değil. Sağlık kuruluşlarının son teknoloji ile donatılı olması ve alanında uzman olan becerili hekim ve sağlık personelimizin de bulunması insan sağlığının korunması için çoğu zaman yeterli olmuyor. İnsan sağlığının korunması için hastalığa neden olan unsurların ortadan kaldırılması önemli. Nedir bunlar? Temizlik, hava, su ve beslenme.

Doğa kendi işlerliği içinde hava ve suyu yaratmış, yerinde kullanmak davranışlarımıza bağlı. Davranışlarımıza bağlı olan bir diğer önemli konumuz ise kendi elimizle ürettiğimiz ürünlerin sağlığımıza ne kadar uygun olup olmadığıdır.

Toplu yaşamlarda insanların huzur içinde olması, benim yaptığım doğru felsefenin dışında doğruları belirleyen yasalarla mümkün. Davranışlarımızı belli bir şablona sokan yasaların içinde, insan sağlığına etki eden gıdaların üretilmesi, işlenmesi. Pazarlanması ve tüketilmesine ait yaptırımlar ve denetime yer verilmiştir. İşte bu konudaki en son 5172 sayılı yasa. Bu yasa ister tarla ister hayvansal olsun üretiminden tüketimine uzanan yol haritasında birçok yeni yaptırımlar getirmiş. Dünya sağlık örgütlerinin kriterlerine uygun olan bu yaptırımlarla sağlığımız korunmaya çalışılacak. Bu yasa çiftçiyi, hayvan besicisini, üreticiyi, işletmeciyi, bakkalı, marketçiyi, kasabı ben yaptım oldu düşüncesinden arındırıp yeni uygulamalarla karşı karşıya bırakıyor. İşte bu konuda işletmelerin yanlış yapmamaları için Bolu Ticaret Sanayi Odamız ile Tarım İl Müdürlüğümüzün düzenlediği bilgilendirme seminerindeyim.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ile Tarım İl Müdürlüğümüzün yaptığı açış konuşmalarında temel espirinin yapı ve gıda üretiminde önemli yaptırımlara ait 5179 sayılı yasanın getirdikleri üzerine bilgilendirmelerin yapılacağı anlamında oldu. Yasanın pat diye uygulanması yerine, ilgili işletmelerin nelere hazır olması, uygulamalarda nelere dikkat etmelerinin gerekliliğine işaret edilip uyarıcılık görevinin yerine getirileceği açıklandı.

Gıdaların üretimi, tüketimi ve denetimini konu alan 5179 sayılı yasa çok ciddi yaptırımları gündeme getiriyor. Bu ürünün işlenmesinden tüketiciye ulaşana kadar üretildiği mekanın kapısından penceresine, tavanından tabanına, duvarından tezgahına, boyasından badanasına, suyundan deterjanına, tuvaletinden lavobasına, giyiminden kuşamına, elinden saçından tırnağına, çalışanların sağlığına kadar yeni bir yığın sorumluluklar getirmiş bir yığında işletme ruhsatının önünü açacak belgelerin alınmasını ön görmüş.

Hammadde kabul yerleri, depolar, labaratuvarlar, yakıt depoları gibi olmazsa olmazların yanında temizlik ve dezenfekte olaylarının önemi evcil hayvanlara varıncaya kadar uzanan yükümlülükler. Her ünitenin işlerliğinden sorumlu veteriner, gıda mühendisi, temizlik işleri, müdürü gibi görevli elemanları bulundurma zorunluluğu.

Kesimhane koşulları, parçalı et satışları, süt işletmeciliği unlu mamuller imalatı gibi çeşitli uygulamalarda paketleme işlemleri ve hijyenik koşullara uyum esasları çok ciddi ele alınmış olarak denetime tabi. Tabiki bu uygulamanın içindeki üretici imalatçı ve işletmeciyi ilgilendiren konular olduğu kadar tüketicinin de bilmesi gerekenler var. Yeri geldikçe değineceğim.

Bu yazı toplam 682 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.