Güzel sanatların penceresinden seni izledim öğretmenim

            01.12.2004

24 Kasım Öğretmenler Günü Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi tarafından yürütülen programla kutlandı.

Cumhuriyet’in kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk düşlediği modern Türkiye’nin oluşumunda güzel sanatların önemini her fırsatta dile getirmiş, genç kuşağın yaratıcı gücünün güzel sanatlarla gelişip, şekilleneceğine inanmış. İşte; geleceğimizin teminatı gençlerimiz, Atasının düşündüğü öğretmenini anlattı Belediye eski Nikah Salonu’nda.

Önce protokol konuşmalarına açıldı perde. Söylemlerimizde hep dile getirip de eyleme geçiremediğimiz, soran, sorgulayan, eleştiren bir gençlik yetiştirelim, ezberden uzak diyoruz ya, işte Milli Eğitim Bakanı’mız da aynı sözlerle sesleniyordu öğretmenine uzun mesajında.

"Bugün öz eleştiri günüdür. Ne yaptık? Ne yapıyoruz? Ne yapmak istiyoruz? Uyuyan insanları bir tek insan, öğretmen uyandırabilir. Bunun için ders başı zili çalacak"...

1950’den bu tarafa esen siyasi tercih fırtınalarında öğretmenin sesi bir duyulabilse, eleştirileri bizim dışımızda herkes duyabilecek ama nedense bu derse ait zil bir türlü çalınamıyor.

Emekli öğretmenim anlattı yaşadıklarını kısa ve öz. Yaşanan olumsuzlukların tekrar yaşanmaması için.

Sonra, ilin Eğitim Ordusu’nun kumandanı Milli Eğitim Müdürü’müz aldı sözü.

"Bu kutsal meslek içinde görev almaktan gurur duyduğunu, bilimsel gelişme ve değişimlerin hızla artması, ihtiyaçları da artırmakta, bu konuda herkesin katkıda bulunması gerek. Öğretmen bilgi aktaran değil, görevini analiz yapma ölçülerinde sürdüren, araştırmayı hızlandıracak şekilde yapandır" dedi. "Sizler en büyük güçsünüz. Akla, bilime, sevgiye, saygıya dayalı demokratik çağdaş düşüncenin uygulayıcılarısınız" dedi.

Birlikte olmaktan mutlu olduğunu ifade eden Sn. Valimiz her zaman ki kısa ve öz konuşmasında;

"Ulusların yaşamında Milli Eğitimin büyük önemi vardır. Atatürk kalkınmanın eğitimden geçtiğini biliyordu. Onun içindir ki, bağımsızlık savaşından sonra okuma yazma seferberliğini başlatmıştır. Bu başarıda en büyük görev öğretmenlerindir. Milli Eğitimin yeni eğitim neferlerinin de bu konuda başarılı olacaklarına inanıyorum. Tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlarım" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Söz sahneyi dolduran Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerine geçmişti. Onlar seslendirdiler Atatürk Gençliği’nin öğretmenlerine olan duygularını sazlarıyla, sözleriyle.

Öğretmenin vedasını seslendirdiler, satır satır beyinlerindeki düşüncelerin renkli tablosunu yansıttılar salona. Onlar Güzel Sanatlar Lisesi güzelliklerin, hoşlukların mimarlarıdır. Onlar güzel sanatların, yeni oluşumların, yeni buluşların öncüleri, uygulayıcıları. Onlara binlerce kez teşekkürler. Hizmetlisinden memuruna, öğrencisinden öğretmenine, idarecisinden müdürüne sonsuz teşekkürler.

Bizler sizlere güveniyor, sizlerle övünüyoruz. Başarılar...

Bu yazı toplam 660 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.