Güzellikler güzel mekanlarda olur

Genelde konu bulamadığımızda dilimize doladığımız hükümet konağımızın nihayet hizmete girdi. Hayırlı uğurlu olsun. Güzelliklerin güzel mekanlarda olacağına, güzel mekanlarda güzel kararların alınacağına inanıyorum.

    Bazı mahallelerimizde sıvası dökük, yıkıldı yıkılacak binaların oluştuğu çarpık yapılaşmayı perdeleyen hükümet konağımız, şehrimize batıdan girişte gözümüzü okşayan ilk güzellik oluyor. Ressam Mehmet Yücetürk Belediye Sanat Merkezi ile birbirini tamamlayan tarihten gelen iki yapıt. Bir de Yukarı Çarşı’nın gerdanlığı konumunda Yıldırım Beyazıt Camisi, Taşhan ve Orta Hamamı.

    Bolu Merkez’de tarihi dokuyu meydana getiren bu külliyeleri korumak bizim görevimiz olmalı. Kültür ve tarih dediğimizde aklımıza gelen yegane sermayemiz bu yapıtlar.

    Hükümet konağımızın onarımı gündeme geldiğinde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı Valimiz Sn. Nusret Miroğlu tarafından ilimize davet edilmiş, gerekli gereksiz tescillenmiş binalar gezilip gösteriliyordu. Bu arada Kızılay Hamamı’nın da tescilli olmasına itiraz ettiğimizden, Kızılay Bolu Şubesi yönetim kurulu adına heyetin içinde ben de vardım.

    Gezintimiz, hükümet konağına geldiğinde, Gazi Üniversitesi’nde dekan olan kurul başkanı binanın içini dolaştıktan sonra girişteki salonun ortasında dikilerek “Sn. Valim sen burayı müze yap. Hükümet konağı için bir başka yer bul demişti...”

    Valimiz Sn. Miroğlu’ndan sonra göreve gelen Sn. Mehmet Ali Türker’de her seferinde “elimde yetkim olsa hükümet konağını İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin bulunduğu alana yapardım” derdi. Onun zamanında dosya dosya yazışmalar. Komşu kapısı haline getirilip, gidip gelinen Ankara ziyaretleri tamamlanmasında zorluk çekilen bürokratik işlemler ve temin edilemeyen ödenekler...

    Sonunda onarımı bitip hizmete giren hükümet konağımızın kullanıma açılışına ait kurdeleyi kesmek Valimiz Sn. Ali Serindağ’a kısmet oldu. Kısmet oldu da onca mücadeleden sonra pişmiş aş’a kaşık mı sallandı. Sn. Valimizin de bu çorbanın pişirilip sofraya konmasında emeği var. Son dönemlerde gösterilen titiz bir takipçiliğin sonunda yerli yabancı herkesin ilgisi çeken binamız hizmete girdi. Emeği geçen tüm yöneticilerimize teşekkürler. Bu arada konağın eski orijinal haline ait projeyi bulan Mimarlar Odası o dönemin başkanı Sn. Nadir Garipoğlu ve yönetimine de teşekkürler.

    Bu binaya yerleşilmesi sonucunda boşalan mekanlar var. Buraların en iyi şekilde değerlendirileceğini düşünüyorum. Örneğin; yeterli olmadığından söz edilen Diş Polikliniği’ne, Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri için yurt binasına, gene üzerinde önemle durulan Kızılay Bölge Kan Merkezi’ne uygun olan tahsisler yapılır. Daha önce gündeme getirilen Kan Merkezi için Kızılay Meydanı üzerine yapılan isteme pek sıcak bakılmadığı anlaşılıyor. Kan Merkezi için hükümet binamızın güneyinde boşalan binalar düşünülemez mi diye aklımdan geçiyor. Tabi ki bu benim aklımdan geçen düşünce. Boşalan mekanlar için elbette uygun hizmetlere uygun mekanların tahsisleri yapılacaktır. Buna yürekten inanıyorum.

    Yeni mekanda Bolu için olumlu ve hayırlı kararların alınacağına da yürekten inanıyor, tekrar güle güle oturulması dileğimle hayırlı olsun diyorum.

30.03.2006

Bu yazı toplam 778 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.