Özaydın Çetin "CHP"

CHP Bolu Milletvekili Aday Adayı Özaydın Çetin, adaylık süreci, parti içinde gördüğü sıkıntılar ve Bolu’nun sorunlarıyla ilgili sorularımıza çok net yanıtlar verdi.

Çetin, adaylığıyla ilgili Erdal İnönü’nün sözünden örnekler verirken, seçmene de “Her şeyi değiştirmek için önce iktidar olmak lazım. İktidar olacak gücü CHP’ye verin” çağrısında bulundu.

Röportaj: Özge ELÇİ

Siz İl Yöneticiliği yaparken Miletvekili Aday Adaylığı için istifa ettiniz. Buna nasıl karar verdiniz?

Özaydın Çetin: Son 1 buçuk yıl, partinin İl Yönetim Kurulu üyesi olarak sorumluluk aldım. Bu kapsamda partimizin ürettiği genel politika ve yerel politika anlamında yeterince olması gereken platformda hareket etmediğini, daha net, daha sosyal demokrat söylemin ifade edilmesi gerektiğini ve özellikle Bolu özelinde mevcut milletvekili hegemonyasının kırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu parti, kimsenin tekelinde değildir. Milletvekili istemiyor diye birileri gelmeyecek, birileri bu partide siyaset yapmayacak değildir. Kendini Cumhuriyet Halk Partili gören, bu partiye üye olan herkesin seçme seçilme hakkı vardır noktasında, öncelikle İl Yöneticisi olarak sorumluluk aldım. Partim için gerekenin, iyinin ortaya çıkarılmasında sözümü, sesimi esirgemedim. Bu bağlamda da önseçimi de arzulayarak Milletvekili aday adayı oldum. Bu genel seçimlerde de sadece üyelerimizin değil, tüm Bolu halkının, CHP’nin ileride ortaya koyacağı siyaseti sahiplenme anlamında doğru isimleri ön plana çıkartabileceğini düşünüyorum.

Yerel seçimlerden sonra parti içinde tartışmalar oldu. Bunlar sosyal medyaya yansıdı. Partiden bir yöneticiyle davalık oldunuz. Geçtiğimiz ay da partide barış mesajları verildi. Sizin açınızdan durum nedir?

Özaydın Çetin: Ortaya konulan politika, son 4 yıldır maalesef herhangi bir taşra politikacısınnın ötesinde değil, hiçbir sosyal demokrat ve sol içerik barındırmıyor. Partinin barış içinde olduğu fikri de Milletvekilinin bir makyajlamasıdır. Parti bir başarı için toparlanma çabası içerisinde. Bu toparlanma çabası, bizim için önseçimde bir parti içi yarışa dönüşecek. Bu yarışta da bütün üyelerimiz o sorumluluğun farkında diye düşünüyorum.

Tanju Özcan, sizin adaylık açıklamanızda kutlama mesajı göndermişti. Tanju Bey’in önseçimden çıkması durumunda siz de aynı şeyi yapacak mısınız?

Özaydın Çetin: Hayır, yapmayacağım. Partimizin milletvekili aday adayı olarak gider. Ana bugüne kadar yapılacak yanlışların üzerine kurulacak doğrunun başarıyı sağlama noktasında çok da doğru olmadığını düşünüyorum.

Partide tüm aday adayları olarak, ilçe seçim çalışmaları kapsamında tüm ilçelere giderek kendinizi tanıttınız. İlçe çalışmaları sizin açınızdan nasıl geçti?

Özaydın Çetin: Benim açımdan verimli geçti. Bütün toplantılarda kullandığımız süre itibariyle kendimizi ifade etmeye çalıştık. Ben, kendimi tanıtma anlamında özellikle sosyal demokrat, Atatürkçü ve solcu bir birey olduğumu ve 1994’ten bu yana bu siyasi çizginin sorumluluk noktasında orada bulunduğumu ifade ettim. Bundan sonra da iktidar olmak yolunda somut mücadeleci kişiliğimi ortaya koyacağımı ifade ettim. Konuştuğum bazı insanların gözleri doldu. ‘Biz sizi sadece milletvekili aday olarak değil, milletvekili olarak görmek istiyoruz, Kemalist, sosyal demokrat çizginizle çalışkan biri olduğunuzu biliyoruz” diyen kişiler oldu.

Haftaya önseçime gideceksiniz. İlk 3 için şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Özaydın Çetin: Herkes kazanmak için bir yarışa girer. Benim de ilçelerde söylediğim şey şuydu; ‘Ben sadece 29 Mart için destek istemiyorum. Aynı zamanda 7 Haziran seçimleriyle beni Milletvekili olarak Meclis’e göndermenizi istiyorum.’ Ben de önseçimden birinci çıkacağım beklentisi içindeyim. Halkımızın önüne çıkmadan evvel üyeler, hangi aday adayıyla biz 7 Haziran’da maksimum oyu yakalarız, bunun hesabında olacak ve aynı zamanda bu partide geçmiş yıllar sorgulanarak aday adayları tercih edilecektir.

Söylemlerinizde çok fazla ‘sosyal demokratlık ve Kemalizm’ vurgusu yapıyorsunuz. Bu söylemler, CHP’liler için ideal söylemler belki; ama CHP’nin iktidar olabilmesi için CHP tabanı dışından da oy alabilmesi gerekiyor. Bu söylemlerin bu anlamda bir eksisi olabileceğini düşünüyor musunuz?

Özaydın Çetin: Hayır, eksisi olmaz. Özellikle şunu vurgulamak istiyorum. Bu memleketin temel yapı taşı Atatürk’tür. Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nde Cumhuriyetten sonra ikinci ana kurum, Cumhuriyet Halk Partisi’dir. CHP, ortaya koyduğu siyaset itibariyle muhalefete, ana muhalefete yapışmış durumdadır. Ana muhalefeti üzerinden atıp, iktidar olabilmek için bir dirilişe ihtiyaç vardır. Bolu’daki insanımızın da bu diriliş için net bir duruş, refleks ve söylem görmek istediklerinin farkındayım. Şu anda dahi söyleyebilirim, bu seçime kadar partimize oy vermemiş, kendini sağ tabanda muhafazakar ifade eden seçmenimizin ‘Biz size bugüne kadar oy vermemiştik; ama bu seçimde CHP’ye oy vereceğiz’ demelerine şahit oldum. İnsanlar somut, çözüm üreten siyasi çıkış bekliyor.

Bolu’da hem siyasi hem de proje bazında sıkıntılar nedir sizce? Milletvekili olursanız nelere öncelik verirsiniz?

Özaydın Çetin: Bolu’nun en büyük sıkıntısı, çok kötü yöneticiler tarafından yönetiliyor olması. Seçilenler ve atananlar noktasında Bolu, maalesef hak etmediği biçimde hırpalanan bir ildir. Valilerin içinde çok verimli insanlar geldiğinde kalamamakta. Seçilenler arasında da maalesef yerel seçim döngüsünde insanların kafası karışmakta. Çok daha yeni bir yerel seçim yaşadık. Seçim öncesi Bolulu insanımızın, aleyhinde çok net konuştuğu Belediye Başkanına tekrardan bir dönem daha yetki verdiğine şahit olduk. Önüne doğru fırsat çıkarılmadığı tartışmasına girmiyorum; ama maalesef Bolu’nun en büyük sorunu seçilenler ve atananlar tarafından hak ettiğinin hep çok gerisinde insanlar tarafından yönetiliyor olması.

Milletvekili olduğum takdirde Bolu, iki metropol arasında bulunmasında kaynaklı avantajını da kullanarak özellikle turizm sahası anlamında Bolu’nun bütün avantajını kullanabileceği bir politika benimsemesi düşüncesindeyim. Turizm, bacasız sanayidir. Akdeniz’de, Ege’de, Bolu’nun benzeri nüfusa sahip illerin bunu büyük çaplı işletme olmanın dışında küçük pansiyon tarzındaki işletmelere kadar bütün yaşayanların turizmden beslendiğini gördük. Turizmi Bolu’da hak ettiği yere getireceğiz. Şehir merkeziyle alakalı da ciddi bir revizyon gerekiyor, burada tabi ki bazı işler Belediye’ye düşecek. Üniversite şehri olması anlamında da Bolu daha ön plana çıkarılabilir. Yaşam kalitesi anlamında harcanan parayla kıyaslandığında stabil bir şehir ortamı biz Bolululara sunulmamakta. Bunu sunmak için elimden geleni yapacağm.

Son olarak önseçim için partililerinize ve 7 Haziran genel seçimleri için Bolulu seçmenlere ne söylemek istersiniz?

Özaydın Çetin: Önümüzdeki Çarşamba günü Kapalı Spor Salonu’nda akşam 19:00’da tüm aday adaylarının kendini tanıtacağı bir toplantı olacak. Hem üyelerimizi hem de ilgilenen herkesi davet ediyoruz.

Ben niye bu aşamada aday adayı olarak vitrine çıktım? Bunu da bir anektodla bağlamak istiyorum. Sosyal Demokrat Halkçı Parti Başkanı Erdal İnönü, kendisi ODTÜ’de akademisyen olarak çalıştığı dönem itibariyle siyasetten özellikle uzak durmayı tercih etmiş bir isim. Kendisi siyasete evet deyip, Genel Başkan seçildiğinde bir gazeteci sorar; ‘Bunca yıl siyasetten uzak durmakla birlikte şimdi sizi siyasete çeken nedir?’ İnönü’nün verdiği cevap da şudur; ‘Benden daha kötüler bu ülkeyi yönetmesin. Bu yüzden siyasete girdim’ der. Ben de talip olduğum sorumlululuğun çok ağır bir sorumluluk olduğunun farkındayım. Fakat siyasette benden daha kötülerin yaşamı değiştirme aracı olan siyaset mecraasının kötüye kullanılmaması, bu ülkeyi daha kötü yönetmemesi için siyasette ‘ben de varım’ dedim. 29 Mart’ta ve 7 Haziran’da tüm Bolulu hemşerilerimizin karşısına başarı için çıkacak bir aday olarak destek bekliyorum.

Her şeyi değiştirmek için önce iktidar olmak lazım. İktidar olacak gücü Cumhuriyet Halk Partisi’ne verin diyorum.

22 Mar 2015 - 18:28 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.