BASIN VE MHP

BASIN VE MHP

BASIN VE MHP
Haber albümü için resme tıklayın

İnsanların duygularını, düşüncelerini, görüşlerini, yapmak istediklerini, yapacaklarını, plan ve projelerini geniş kitlelere ulaştırmada; Basın yayın organlarının önemi çok büyüktür.

Hele bu, sesini geniş kitlelere duyurmak isteyen siyasi bir parti ise; Gazete, radyo ve televizyonların gücü ile varlığını daha çok hissettirmesi, kendini kabul ettirmesi, güçlenmesi ve oy potansiyelini artırması daha kolay olmaktadır.

Bazı siyasi partiler güçlü olmalarını, gündemde kalmalarını kendilerini destekleyen basın yayın kuruluşlarına borçludurlar.

Bu konuda MHP, Ulusal yazılı ve görsel medya tarafından hep üvey evlat muamelesi görmüştür. İyi, güzel işler yaptığı zaman gündeme getirilmediği gibi; Ülkücüler ve MHP’liler her kötü olayın baş aktörü olarak gösterilmiştir.

Basına olan ilgim nedeniyle, gelişen her olayı merakla takip ederim. MHP ve ülkücülerin birçok olayda ya görmezden gelindiğine ya da zarar görecek şekilde haber yapıldığına şahit olmuşumdur.

Şimdi sizlere yaşanan bazı olaylarda gazete ve televizyonların bakış açılarını hatırlatmak istiyorum.

Bolu’da kalıcı konutların yapımına başlanmış, bitirilme tarihi Bayındırlık Bakanı Koray Aydın tarafından açıklanmıştı.

Süre çok kısa olduğu için basın dâhil hiç kimse bu sürede bitirileceğine inanmıyordu. Hatta bir gazete bitmeyeceğine kesinlikle inandığı için; geriye gün sayarak, kalan gün sayısını gazeteden okuyucularına duyuruyordu.

Konutlar gününde bitirilmişti. O gazeteden ve diğer basın kuruluşlarından “ÇIT” yoktu.

Açılış günü Türk Bayrağı’ndan başka bayrak, Atatürk posterinden başka afiş, poster ve pankart asılmayacağı, parti ile ilgili slogan atılmayacağı MHP Genel Merkezi tarafından MHP Bolu İl Başkanlığı’na yazı ile duyurulmuştu. Sayın Devlet Bahçeli, Kalıcı Konutların yapılmasını ”Devletin Asli Görevi” olduğunu, her Türk Vatandaşının da bu görevi seve seve yerine getireceği için; “Parti adının öne çıkmasını” istememişti.

Törene çok kalabalık bir protokol, halk, çok sayıda yerel ve ulusal basın katılmıştı.Kalıcı konutlar o günkü zor şartlarda halkımızın rahat yaşaması için yapılmış ve hiçbir fedakârlıktan kaçınılmamıştı. Mimari yapısı ve çevre düzenlemesiyle örnek bir şehir haline getirilmişti.

Kısa bir sürede bitirilen ve açılışı yapılan Kalıcı Konutlarla ilgili o günkü televizyonlarda ve ertesi günkü gazetelerde; haber ya hiç yer verilmemiş ya da kısaca bahsedilmişti. Başka bir parti bu başarıyı elde etmiş olsaydı, bugün bile gündemde olurdu.

Meral Akşener’in İstanbul Belediye Başkan adayı olduğu seçimlerin aday tanıtımı mitingi Çağlayan Meydanı’nda yapılmıştı. Bardaktan boşanırcasına yağmura rağmen müthiş bir kalabalık vardı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli şemsiye açmayınca dinleyiciler de bir saat boyunca şemsiye açmayıp, konuşmayı dinlemişlerdi. Miting bitmiş, Devlet Bahçeli otomobiline binmişti. Partililer otomobilin etrafını sarınca, kargaşalıktan yararlanan iki hırsız ceplere dalmıştı. Paraların çalınma anında hırsızlar yakalanmış, paraları yere atmıştı. Paralar yerde yüzüyordu. Yakalanan hırsızlara dayak atılmıştı. Bütün basın oradaydı.

Ertesi günü Türkiye’de çıkan tüm gazetelere merak edip baktım. Bazı gazeteler mitingden hiç bahsetmemiş, bazıları iç sayfalarda “MHP’nin İstanbul Belediye Başkan Adayı Meral Akşener” diye kısa bir haber yapmıştı.

Gazetenin biri de dayak olayını “İki doğulu vatandaş, MHP’lilerin ayaklarına bastı diye linç ediliyordu” şeklinde duyurmuştu. Böyle olmadığını ben gördüğüm o halde; MHP’lilerledoğulu vatandaşlarımızı karşı karşıya getirmek hem düşündürücü hem de üzüntü verici bir haberdi.

MHP’nin birçok mitinglerine, kurultaylarına, kongrelerine katıldım. Buralarda da tüm ulusal televizyonlar ve gazeteler hazır bulundukları halde;Kötü bir olay yaşanmadığı müddetçe, gazete sayfalarında, televizyon ekranlarında yer almadığını veya kısa bir haberle geçiştirildiğini hayretle izliyoruz.

MHP Esenyurt Seçim Bürosu’nun açılış günü PKK Militanlarınca silahlı, taşlı, sopalı saldırı düzenlenmişti. Saldırı sonucu MHP Basın Danışmanı Cengiz Akyıldız şehit olmuş, 2 kişi silahla, 4 kişi taş ve sopalarla çeşitli yerlerinden yaralanmıştı.

Olay sonunda basının ilgisiz ve duyarsız kalması, başta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olmak üzere tüm ülkücü camianın tepkisini çekmişti.

Devlet Bahçeli hem hükümete hem de basına ağır sözlerle yüklenmişti:

Hükümet sözcüsünün Esenyurt'taki ihanetin karşıt görüşlerin çatışması olarak sunma ahlaksızlığı öncesi olan bir senaryonun varlığına adeta delil teşkil etmektedir.

. Ne marazi bir haldir ki, Esenyurt'ta bölücüler saldırı düzenledikten sonra medya sessiz kalmıştır. Hükümetin aleyhindeki haberleri penguen ile sansürleyerek göstermeyen yandaş basın Esenyurt olayında da gerçeğe ket vurmuştur. Uzun süre ekranlardan alt yazı olarak bile geçmemişlerdir. Çünkü merhum şehidimizin adı Hrant Dink değil ülkücü Cengiz Akyıldız'dır.

İşgal dönemi İstanbul basını şimdi AKP'nin gözüne girmek için yandaş limana gözünü dikmişlerdir.

TRT'nin yandaşlık terfii bekleyenler görevlileri bize yavru muhalefet diyerek sahiplerine mesaj vermişlerdir. Esenyurt'taki saldırganlığı karşıt görüşlerin çatışması olarak sunmak ne edebe ne objektifliğe ne de ahlaka sığar. MHP'yi karşıt görüşten birisi olarak itham eden diğer karşıt grup olarak kimi görmektedir. Güdümlü medya organları, uydulaşmış haberciler MHP'yi iki karşıt görüşten birisi olarak görmekten zevk duymaktadır.

Şahsımı ve partimizi karalayan küstahlar MHP'yi iki uçtan birisi olarak tasvir etme densizliğini ne zaman bırakacaklardır. Biz karşı cephelerden birisi isek diğer cephede ise hem medya hem de PKK'dan başkası yoktur.

Merhum Akyıldız dava şehidi olduğu kadar basın şehididir. Türk milletine tarafsız bilgi vermek basın etiğinin en önemli uzvudur. Doğruları saptırarak bir yere ulaşmak, MHP'yi itibarsızlaştırmak art niyetli basın mensuplarının boyunu ve haddini aşar. Medyanın milletin sesine kulak vermesinin olayların iç yüzünü çarpıtmadan iletmesini talep ediyoruz.

Yukarıda anlattığım gibi; MHP ve Ülkücü Camia basın tarafından görmezden gelinmektedir. Bu davranışlar basın ahlakı ile bağdaşmamaktadır.

Basının MHP’ye bakış açısını bir fıkra ile anlatmak ve Türkiye’de yaşanan gerçekleri gözler önüne getirmek istiyorum.

Hayvanat bahçesinden iri yapılı bir aslan, bakıcısını parçalar ve kaçar. Hayvanat bahçesindeki ziyaretçilere saldırır. Birçok kişiyi yaralar. Sonra şehrin sokaklarına dalar. Önüne gelene saldırmaktadır. Halk korku içindedir. Gerekli önlemler alınamamaktadır.

Aslan dar bir sokağa girer. Karşısına bir genç çıkar. Aslanla boğuşmaya başlar. Genç, aslanı yerden yere vurur. Üstü başı parçalanır. Sokağın iki yanı halk ve basın mensupları tarafından darılmış, ne olacağı merak ediliyordu. Genç delikanlı aslanı yerden yere vurdukça:

—Bravo yiğit!

—Helal olsun sana!

—Analar neler doğuruyor! Öldür onu yiğidim! Gibi övgü dolu sözler yeri göğü inletiyordu.

Nihayet genç, aslanı etkisiz hale getirmişti. Basın ve halk yiğit gencin etrafını sarar.

—Hiçbir menfaat beklemeden kendi hayatını tehlikeye atan bu genci tanımak istiyoruz. Sen kimsin yiğit delikanlı? Diye sorarlar.

Genç mütevazi bir şekilde:

—Adım Alperen. Ülkücü bir gencim. “Ben yapılması gerekeni yaptım. Fazla bir şey yapmadım” der.

Ertesi günkü gazetelerin birinci sayfasında büyük puntolarla haber şöyle verilir.

“ Faşist Adam, Zavallı Aslanı Acımasızca Öldürdü!

Konuyu Atatürk’ün basın için söylemiş olduğu 2 güzel veciz sözlerle bitirmek istiyorum:

Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.(1922)

Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır. (1929)

04.02.2014


04 Şub 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.