Berlin notları -I-

Geçtiğimiz Şubat ayında Belediye Meclisinin aldığı karar doğrultusunda 24-28 Şubat tarihlerinde Almanya’nın Berlin kentine CHP grubunun düzenlediği su arıtma ve atıksu tesislerini inceleme gezisi hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Berlin notları -I-
Haber albümü için resme tıklayın

Röportaj; Uğur IŞIK

Şubat ayında Belediye Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda meclis üyeleri tarafından Avrupa ülkelerine düzenlenen inceleme gezilerinden biri olan Almanya’nın Berlin kenti gezisini mercek altına aldık. Berlin’in su arıtma ve atık su tesislerini kapsayan geziyi, meclisin CHP grubu yaptı. Belediye meclisinin Şubat ayı toplantılarında aldığı karar ile AKP’li meclis üyeleri Portekiz’in başkenti Lizbon ile Çek Cumhuriyeti’nin Başkenti Prag’a inceleme gezisi düzenlerken, CHP grubu da Almanya’nın Başkenti Berlin’e çeşitli incelemeler yapmak için gezi düzenlemeyi tercih etti.

CHP’li Belediye Meclis Üyesi Hakan Özmen ve Berkay Bakırcı ile 24-28 Şubat tarihlerinde Almanya’nın başkenti Berlin’e yaptıkları gezi hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik. Berlin’de bulunan su arıtma tesislerini inceleyen heyet, döndükten sonraki ilk meclis toplantısında gözlemlerini Hakan Özmen’in yaptığı sunum ile meclis üyeleri ile paylaşmış, yaptıkları inceleme hakkında detaylı bilgi vermişlerdi.

Bunun üzerine bizler de okuyucularımızı konu ve belediye meclisinin yurtdışı gezileri hakkında bilgilendirmek amacıyla Berlin’de bulunan tesisleri incelemek üzere gezi düzenleyen heyette bulunan belediye meclisinin CHP’li üyesi Hakan Özmen ile Berkay Bakırcı’ya gözlemlerini sorduk. Ajandaya yazılı sorularla Kare Mühendislik İnşaat ismini verdiği çalışma ofisinde ziyaret ettiğimiz Hakan Özmen, oldukça sıcak bir karşılamada bulundu. Belediye Meclisi’nin bir diğer CHP’li üyesi Berkay Bakırcı’nın da bulunduğu çalışma ofisinde sözü uzatmadan Berlin ve geziye getirdik.

Berlin’de oturmuş ve iyi işleyen bir sistem oluşturulduğunu söyleyen Özmen, dikkatini çeken en önemli konunun tesislerdeki sadelik, bilgi ile ne yaptığını bilen bir sistem ve en önemlisi doğaya saygı olduğunu gördüklerini ifade ediyor. İki bölüm olarak yayımlayacağımız söyleşimizin Başkent Berlin ile ilgi bilgilerden oluşan ilk bölümünü bugün yayımlıyoruz. Ertesi gün tamamen inceledikleri tesisler ile ilgili bilgiyi yine Özmen ve Bakırcı’dan almaya devam edeceğiz.

Bu tarz gezileri sık sık düzenler misiniz?

Biliyorsunuz ki belediyemiz her yıl çeşitli nedenlerle belediye çalışanları ve meclis üyelerini yurt dışı inceleme ve gezilerine gönderiyor. Faydalı bulduğumuz bu geziler için de ayrıca grubum adına belediyemize teşekkür etmek istiyorum.

Bu geziler için nasıl bir organizasyon yapılıyor?

Belediyemiz önceden organizasyonu hazırlayıp gerekli randevuları alıyor. Bunun için de Kamu kuruluşlarına eğitim, danışmanlık, seminer ve yurtdışı gezileri düzenleyen Bilişim Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği (BEKAD) ile çalıştık.

Neden Berlin?

Berlin, Almanya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Berlin, aynı zamanda bir eyalet-kenttir.

II. Dünya Savaşı öncesinde 4,3 milyon kişinin yaşadığı şehirde, 2008 itibarıyla 3,5 milyon kişi yaşamaktadır. Berlin, Kuzey Almanya'da, iki nehir arasında kumluk bölgeye kuruludur. 1961'den 1990'a kadar Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmış olan kenti, ikiye bölen duvara önce Berlin Duvarı, sonradan "utanç duvarı" adı verildiğini biliyoruz. Daha sonra duvar yıkılmıştır.

Berlin ile ilgili başka ne tür bilgilere sahipsiniz, paylaşır mısınız?

Berlin'in doğudan-batıya uzunluğu 45 km'dir ve güneyden kuzeye ise 38 km'dir. Şehrin yüzölçümü 892 km²'yi bulur. Berlin eyaleti, tek komşusu Brandenburg eyaletiyle çevrilidir. Polonya sınırına sadece 70 km uzaklıktadır. Berlin'deki en yüksek doğal tepe 115,4 m yüksekliğindedir. Geriye kalan iki tepe II. Dünya Savaşından kalan hafriyat ya da çöplerle oluşmuş tepelerdir. Bunlarda yaklaşık 110-115 metre yüksekliğindedir.

Berlin’in en önemli geçim kaynağı nedir?

Berlin, balıkçılıkla geçinir aslında. 18. yüzyıla kadar önem arz eden bir şehir değildi. Ancak Prusya'nın güçlenmesi sürecinde öncelikle Kuzey Almanya'nın ve sonrasında da Avrupa'nın siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda önemli merkezlerinden biri haline geldi. 1871 yılında kurulan Alman İmparatorluğu'na da başkentlik yapan Berlin, 1933 yılından itibaren Nazi Almanya’sının da başkentiydi. II. Dünya Savaşı'nda harabeye döndü, müttefik devletler tarafından işgal edildi.

Sanırım savaş Berlin için bir dönüm noktası oldu ve savaş sonrası önemli gelişmeler yaşandı bu şehirde. Nedir bu gelişmeler?

II. Dünya Savaşı'ndan sonra şehir dört sektöre bölündü ve tüm Almanya'da olduğu gibi Berlin de ABD, İngiliz, Fransa ve Rusya'nın kontrolüne girdi. Batılı ülkelerle Rusya arasında hızla gelişen siyasi farklılık ülkeyi olduğu gibi kenti de doğu ve batı olmak üzere ikiye böldü. Berlin Duvarı ile Berlinlilerin doğudan batıya geçişi en katı yöntemlerle engellendi.

Bu durumda önemli merkezler doğu kısmında kaldı değil mi?

Evet doğru. Ünlü mimarların yaptığı tüm gelişmiş binalar, büyükelçilikler, saraylar, müzeler tamamen kentin doğu kesiminde kaldı. Türkiye'den kaçak yollarla getirilen Bergama Sunağı'nın sergilendiği dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Bergama Müzesi de tıpkı diğer önemli yapılar gibi Doğu Berlin'de kaldı. 1989'da duvarın yıkılması ve 3 Ekim 1990'da iki Almanya'nın resmen birleşmesiyle Berlin eyalet şehir olarak eski bütünlüğüne kavuştu ve birleşik Almanya Federal Cumhuriyeti'nin başkenti oldu.

Berlin ile ilgili bu kısa bilgilendirmeden sonra asıl konuya gelelim istiyorum. Berlin’in arıtma ve atık su tesisleri hakkında ilk izleniminiz ne oldu?

Temiz su ve pis su tesislerini incelemek üzere buraya bir ziyaret gerçekleştirdik. Yukarıda bahsettiğim gibi şehrin tarihi ile birlikte doğu-batı farklı düşünülerek kurulmuş, daha sonra birleşme ile beraber birbirine entegre olmuş olmasına rağmen çok iyi işleyen bir sisteme sahipler.

Berlin, su ihtiyacını nereden karşılıyor ve tesisleri nasıl çalışıyor?

Daha önce temiz su tesisleri göl, nehir gibi yerlerden alınan suların arıtılması ile çalışıyor ancak 90’ların sonu ve 2000’li yıllarda tamamen modernleşerek tüm kentte çeşitli bölgelerde açılan yaklaşık 800 kuyu ve birbirine bağlı 9 temiz su tesisinin koordineli çalışmaları ile yürütülmektedir.

(Devam edecek…)

23 Mar 2016 - 16:01 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.