Oktay Türesin "CHP"

CHP Bolu Milletvekili Aday Adayı Oktay Türesin, CHP’ye geçişi, adaylık süreci, Bolu için yapmak istedikleri ve şehirdeki seçim tahminlerine ilişkin birçok sorumuzu yanıtladı.

Röportaj: Özge ELÇİ

Milletvekili aday adayı olmaya nasıl karar verdiniz?

Oktay Türesin: Ben 2009 yılında siyasete ara verdim. Fakat 2010 yılında CHP’den ‘partimize katılın’ denilerek teklif aldım. Ben de o gün demiştim ki ‘Partimizi (DP) ayağa kaldıracak uygun bir lider bulunmazsa partimizle yollarımızı değiştireceğiz.’ Ekibimden bazı arkadaşlarımla da CHP’ye geçeceğimi söyledim. Bizim Genel başkanımız toparlayamadı, ondan sonra çevreme de danışarak CHP’ye geçmeye karar verdim. 2013 yılında CHP’ye üye oldum. Bu sürede 2011 yılında arkadaşlarımla beraber CHP’ye destek verdim. 2014 yerel seçimlerinde de destek verdik. Bu desteklerimiz sayesinde zaten Bolu’dan 34 yıl aradan sonra CHP’den bir Milletvekili seçildi. Bolu’da CHP’nin belediye sayısı 4’e çıktı. Kendimi her zaman CHP’li hissettim. CHP, Cumhuriyetin kurucusu olduğu için, Atatürk ilkeleri ve devrimlerine sahip çıktığı için gönlümde yatıyordu. Ben de bu seçim arefesinde bu zor dönemde CHP’ye her zaman daha fazla ihtiyaç olduğunu hissettim. Çünkü bu seçim, Cumhuriyetimizi ve demokrasiyi yaşatmak, korumak seçimidir. CHP birleştirici güç sloganıyla yola çıktı. Şimdi birlik zamanı diyerek, kendime olan güvenimden, CHP’nin üyelerine, delegelerine, il, ilçe örgütlerine güvenim tam, kendime de siyasi tecrübemde en yüksek mertebeye, Genel Kurul idare kurulu üyeliğine kadar yükseldiğim için güvenim tam.

Şu andaki yapılan yanlışlara dur diyecek, TC’lerin kalkmaması içi uğraş verecek, Atatürk ilke ve devrimlerini koruyacak tek parti olduğu için CHP’den aday adayı oldum. Bundan sonra da siyasi yaşamıma ömrümün sonuna kadar CHP’de devam edeceğim. Halkımın rahat yaşaması, korku dolu olmayan günlerde yaşaması için, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü korumak için, yeni siyaset yapmak için, aday oldum. Hiçbir ayrım yapmadan 75 milyonun hakkının arayacağız ve 75 milyonla kucaklaşacağız.

Sizin siyasi tecrübeniz ve Bolu’daki tanınırlığınız düşünüldüğünde 29 Mart’ta yapılacak ön seçimde şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Oktay Türesin: Şansımı çok iyi görüyorum. CHP, iki dönemdir ön seçim yapıyor. Önseçim, bir demokrasi şölenidir. İl ve ilçelerdeki partililerin iradesini Ankara’ya taşımaktır. Ankara’da biliyorsunuz bir temayül yoklaması oluyor. Çuvallar düğümlenip Ankara’ya gidiyor, oradaki delge ne oy çıktığını bile görmüyor. Demokratik bir şey değil bu. Adaylarımız da hepsi birbirinden güzide arkadaşlarım. Bu bir bayrak yarışıdır. Bir maç sonucu gibi, ne çıkacağı belli olmaz. Herkes hakkına razı olacak. Herkes çalışmalarını daha iyi yapacak. Ben inanıyorum, bütün arkadaşlarımız darılmadan, gücenmeden çalışacaklarına inanıyorum.

Siz beyaz et sektörünün Bolu’daki öncülerindensiniz. Sektörü şu anda nasıl görüyorsunuz? Neler yapılabilir?

Oktay Türesin: Tavukçuluk sektörüne biz 1967 yılında başladık. Türkiye tavukçuluğuna büyük katma değer ve istihdam kazandırdık. Çünkü o zamanlar tavuk lükstü. Şimdi herkesin hazır ve ekonomik olduğu için zaruri bir ihtiyaç oldu. Bolu’muzda yüzde 35-40’ını sağlıyor. Sadece 2 milyar dolar katkısı var. Bunun daha da ileriye gitmesi için Meclis’te bir tavukçuluk sektörü temsilcisi olması gerektiğine inanıyorum. Babamın vekillği döneminde 1991-95 yılları arasında hem yüzde 25 destekleme primi vermişti hükümet. Ton başına da ihracatta 750 dolar teşvik verilmiştir. Seçilirsek inşallah iktidarda olsak da olmasak da benim diyaloglarımm sayesinde ben tekrar bu teşvikleri destekleri alacağımıza inanıyorum. Bolu’muzda da beyaz et sektöründen geçimini sağlayan yaklaşık 20 bin aile varduır. Bu aileler de inanıyorum ki beni Meclis’te temsilci olarak görmek için CHP’ye destek vereceklerine inanıyorum.

Biz devlete yılda 10 milyon dolar vergi ödüyorduk. En son üretime ara vermeden son 5 yılda ödediğimiz vergi 41 milyondu. Bu da aşağıda Bolu’da topanan vergilerin neredeyse yarısında fazlasıydı. Bu yüzden istihdam için tavukçuluk çok önemli. Biz ara verdik; ama fabrikanın bacası tutuyor. Biz çalıştırmasak da o fabrika orada çalışmalarına devam edecek. Biz de gereken destekleri vereceğiz.

Hatta atıl küçük kümesler var. Şu anda boş duruyor. Bunlarda da bir teşvikle yayla tavuğu, organik tavuk üretme şekli gelecek. Şimdiki modern tesisler olduğu için atıl tesisler böyle değerlendirilecek. İnşallah milletvekili seçilirsem halkımıza bu müjdeyi de vermek istiyorum.

Milletvekili olmanız durumunda başka hangi konular üzerinde duracaksınız?

Oktay Türesin: Kalkınma teşvik alanında öncelikli değiliz. Öncelik kapsamına alınması için çalışacağız. İlçelerimiz kalkınmada öncelik kapsamına alınarak, yerel ürünler ve kaynaklar ile üretim teşvik edilerek her ilçe birer marka yapılacak. Patates diyarı Bolu’muza ürettiği ürünü çeşitlendirerek, dünya pazarlarına sunabileceği modern ve entegre tesisler kazandırılacak, üretimden pazarlamaya kadar devlet desteği sağlanacak. Tavukçuluk ve büyükbaş üretimine teşvik sağlanarak ihracata yönelik üretim artırılacak. Ceviz, mısır, pancar gibi endüstriyel ürünlerin bölgemizdeki toprak ve iklim şartlarına göre planlı bir şekilde üretilmesi için tüm destekler sağlanacak. Tüm ilçeleri de kapsayacak bir eko turizm master planıyla, öncelikle yayla evleri sorunu çözülecek. İlimizin sahip olduğu doğal güzellikler kullanılarak Bolu bir turizm, kongre ve fuar merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz. Alt yapı sorunları giderilecek. Tabii ki halkımızla beraber sıkıntıları ortaya koyacağız ve beraber çözeceğiz.

Babam Tevfik Türesin zamanında yaptığı birçok yatırım vardı. Bolu’ya bir patates fabrikası kurulmuştur. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin adı Düzce’ye geçiyordu. Babam, buna karşı çıkarak Bolu’da kalmasını sağlamıştı. Alt yapı kaynakları için bütçeden Bolu’ya ciddi ödenekler ayırmıştı. Bunun gibi yapılmayan birçok sıkıntı halkımızla birlikte halledilecektir.

Kamuoyunda Ak Parti lehine 3 ya da Ak Parti 2, CHP 1vekil çıkartır, yönünde tahminler var. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu tahminleri?

Oktay Türesin: Benim gördüğüm kadarıyla Ak Parti’de bazı sorunlar var ki Ak parti’de aday adayları azaldı. Bir önceki dönemde 36 aday aday vardı, bu dönem 11’e düştü. Zaten 2 tanesi mevcut miletvekilleri, 1 tanesi de eski vekil. Onları da saymazsak 8 adayı var. neredeyse CHP ile eşit miktarda.

Son kamuyou anketinde oyların yüzdelerinin aşağıya düştüğünü görüyoruz. Bu çok kritik bir seçim. Daha önümüzde 3 ay var. 3 ayda neler olabileceğini kimse kestiremez. Onun için ben diyorum ki CHp en az 1 veya 2 milletvekili çıkartacaktır. Ben bu şekilde düşünüyorum.

Peki son olarak Bolulu seçmenlere çağrınız nedir?

Oktay Türesin: Ben bütün vatandaşlarımıza saygımızı sunuyorum. Onlara diyorum ki ülke çok zor durumda. Atatürk’ün bıraktığı değerleri kaybetmeyelim. Cumhuriyeti yaşatalım. Şimdi tam birlik, bütünleşme zamanı zamanı. Gelin, bir kereye de mahsus olsa bu yapılamayan işleri el birliğiyle tamamlayalım. Halkımızı daha rahata, huzura korkusuz günlere taşıyalım.

18 Mar 2015 - 11:48 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.