Yılın en popüler davası! 3 parti bu davada buluştu

Yılın en popüler davası! 3 parti bu davada buluştu

Yerel seçimlerden bir süre önce Ak Parti Bolu İl Başkanlığı tarafından bazı kamu binalarına astırılan ve birçok siyasi partinin yasal süreç başlattığı Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının bulunduğu afişin duruşması dün Bolu Sulh Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Ak Parti Bolu İl Başkanlığı hakkında ayrı ayrı şikayette bulunan CHP ve MHP’nin şikayetleri bir davada birleştirildi. Duruşma, YSK’nın 554. Maddesinin incelenmesi için 16 Eylül 2014 tarihine ertelendi. Adliye çıkışında CHP İl Başkanı Kazım Karsu ve Ak parti İl Başkanı Ömer Sayın el sıkışarak poz verdiler.

HABER: Özge ELÇİ

2013 yılının Aralık ayında Ak Parti Bolu İl Başkanlığı tarafından bazı kamu binalarına asılan ve Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarının ve bazı ifadelerin bulunduğu afişler hakkında muhalefet partileri suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık kararıyla afişlerin kaldırılmasına karar verilmiş; fakat bu afişler karardan 2 ay sonra kaldırılmıştı. Afişle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi teşkilatından CHP Bolu İl Başkanı H. Kazım Karsu, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, CHP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Yıkılmaz, Milliyetçi Hareket Partisinden de Merkez İlçe Başkanı Ruhi Doğanöz tarafından Ak Parti Bolu İl ve Merkez İlçe Başkanlığı ve afiş organizasyonunu hazırlayan reklam firması hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. CHP ve MHP’nin şikayetleri birleştirilerek dün davanın ilk duruşması görüldü.

Tanju Özcan mazeretli olarak katılamadı

Mahkemeye sanık olarak CHP İl Başkanı H. Kazım Karsu ve MHP Merkez İlçe Başkanı Ruhi Doğanöz katıldı. Milletvekili Tanju Özcan’ın mazeret bildirerek katılamadığı davaya Hüseyin Yıkılmaz da katılmadı.

“Afiş propaganda içermiyor”

Duruşmada ilk olarak Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın dinlendi. Sayın, öz konusu afişin seçim propagandası içermediğini ifade ederek “17 Aralık sürecinde Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a destek amaçlı hazırladık. Bu pankartta, seçim yasaklarını ihlal eden, seçmenlerin akıllarını karıştıracak bir unsur yoktur. Bunun için de birlikte çalıştığımız reklam şirketine astırılması talimatını verdim. Diğer arkadaşlarımın bu talimatla ilgili bilgiler yoktur. Benim inisiyatifimdeydi. Herhangi bir suç unsuru bulunmamaktadır. Bolu’daki yerel yönetici seçimini etkileyecek herhangi bir ifade yoktur. Bu yüzden suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

“17 Aralık sürecinde destek amaçlıydı”

Sayın’ın ardından savunmasını yapan Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Adil Esen, pankart asıldığında Seçim Koordinasyon Başkanı olduğunu ifade ederek “Pankartların hazırlanması aşamasında istişareler neticesinde görev aldık, hazırlanmasında etkili oldum. Bu pankart kesinlikle bir yerel seçim malzemesi değildir. 17 Aralık sürecinde Başbakanımıza destek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi kamu ya da şahıs mallarına zarar verilmedi. Halkı provoke edici bir unsur taşımıyor. Biz burada milleti, devleti milyarlarca zarara uğratmaktan değil; ülkede anarşi çıkarmaktan değil; kimseyi yaralamaktan, öldürmekten değil; yerlerdeki parke taşlarını sökerek kolluk güçlerine atmaktan değil ya da halkımızı taksim’in karanlık sokaklarına davet etmekten değil; ülkenin bağımsızlığı ülkeyi muasır medeniyetlere taşımak için çabalayan bir başbakanın yanında olduğumuzu belirtmek için astık” diye konuştu.

Reklam firması yetkilileri de sanık olarak katıldı

Ak Parti’nin reklam işlerini yapan ve afişin hazırlanması ve asılmasında da rol alan reklam firmasının Yönetim Kurulu Başkanı ve Ortağı Sanık Ayşe Bozacı “Ak Parti ile kurumsal olarak çalışıyoruz. Yapılacak işlerin detayı geldi ve onaylattık. Basımını ve takımını yaptık. Yerel seçimler için Bolu’nun adayı Alaaddin Yılmaz’dı. Bu yüzden başbakanın olduğu bir afişin yasak olacağını düşünmedik” dedi.

Reklam firması çalışanı Sanık Kutlu Küçüközcan da “Olay tarihinde pankartların takılması konusunda bana talimat verildi. Ben de bu talimatı yerine getirdim. İçeriğiyle ilgili bir bilgim yok” dedi.

“O ifadeler Necip Fazıl’ın dizeleri”

Sanık avukatlarından Yüksel Gültekin, şikayet konusu 3 adet afiş bulunduğunu ifade ederek “Afişlerde mahalli seçime ya da adaylara yönelik bir söz ya da itham mevcut değildir. Sadece yazı, Türk Bayrağı ve Necip Fazıl Kısakürek’in şiirleri yer almıştır. Hepsi birlikte değerlendirildiğinde o dönem Başbakan’a destek amaçlı asılmıştır. Ankara’da yüzlerce binlerce pankart asılmıştır. Bu yazıların Seçim Kanunu’nun 61. Maddesi ile ilgisi yoktur. Bu sözler millete mal olmuş sözlerdir” dedi.

“Propaganda yasağına girmiyor”

Diğer Sanık Avukatı Sezai Çavdar ise “298. Sayılı yasa hangi seçim yapılıyorsa o seçimle ilgili hükümleri kapsamaktadır. Pankartın asıldığı zaman yerel seçimler yapılmıştır. Pankartta yerel seçime ilişkin hiçbir ibare bulunmamaktadır. T.C Başbakanını destekleyici bir yazıdır. Başbakana yönelik desteğin kim tarafından yapıldığını göstermek için Ak Parti İl Başkanlığı tarafından yazılmıştır. Dolayısıyla 298 sayılı yasadaki suç olarak düzenlenen propaganda yasağına girmemektedir” diye konuştu.

“Haksız rekabete neden oldu”

Davacı MHP Merkez İlçe Başkanı Ruhi Doğanöz, yazıların içeriği ile ilgili herhangi bir sıkıntılarının olmadığını belirterek “Bizim şikayetimiz kamu kurumuna seçim sürecinde asılan pankart nedeniyledir. Seçim yasakları nedeniyle haksız rekabete neden olmuştur. Biz bu nedenle şikayetçi olmuştur. Sanıklardan şikayetçiyiz ve davaya katılmak istiyoruz” dedi.

“Kamunun yanıltılması”

Davacı CHP Bolu İl Başkanı H. Kazım Karsu, “Pankartlarda yazılan şiirlerin içeriğiyle ilgili bir sorunumuz yoktur. Bizim sorunumuz kamunun yanıltılması ve yasaların delinmesinden dolayıdır. Bu konuda savcılıkta gerekli delilleri sunmuştuk. Şikayetçiyiz, davaya katılmak istiyoruz” dedi.

“Yasa açıkça ihlal edildi”

Davacı Avukatı Ahmet Özcan “Şikayet dilekçemizde belirttiğimiz gibi asılmış bulunan afişlerde Türk bayrağı vardır. Ayrıca İlçe Seçim Kurulu’nun belirlemiş olduğu yerler dışına asılmıştır. Kamu dairesinin görmüş olduğu cephelere doğru asılmıştır. Seçimlerde zaten adaylar kullanılmamıştır. Amaç seçimi etkilemektir. Bu süreçte biz afişlerin kaldırılması için vilayete başvurduk; ama başarılı olamadık. Hatta bu süreçte ‘Başbakanımız için 3-5 ay için yatar çıkarız, ne olacak’ denildi. Afişler kaldırılmadığı gibi ışıklandırıldı. Yasa açıkça ihlal edildi. Şikayetçiyiz, davaya katılmamıza karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Hüseyin Yıkılmaz duruşmaya zorla getirilecek

Sanık Avukatı Yüksel Gültekin, Hüseyin Yıkılmaz’ın duruşmaya zorla getirilmesini talep etti. Avukat Sezai Çavdar ise “Katılma talebinin reddine karar verilmesini talep ediyoruz. Her iki parti de yazı içeriklerine bir itirazlarını olmadığını beyan etmişlerdir; bu nedenle herhangi bir zarar da yoktur” dedi.

Mahkeme, Tanju Özcan’ın mazeretinin kabulüne, Hüseyin Yıkılmaz’ın beyanlarının tespiti hususunda zorla getirilmesine, Bolu İl Seçim Müdürlüğü’nden Yüksek Seçim Kurulu’nun 554 sayılı kararının bir örneğinin istenilmesine karar verildi. Bu nedenle duruşma, 16.09.2014 tarihine ertelendi.

23 May 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.