Vatandaş odalardan şikayetçi

Ticaret erbapları sorunlarına çözüm arayışları içindeyken, bağlı bulundukları odaları yanlarında görememekten yakınıyorlar. Konuyla ilgili olarak yaptığımız araştırmada, birçok esnaf ve vatandaş, esnaf örgütlerini bir sembol olara

Ticaret erbapları sorunlarına çözüm arayışları içindeyken, bağlı bulundukları odaları yanlarında görememekten yakınıyorlar. Konuyla ilgili olarak yaptığımız araştırmada, birçok esnaf ve vatandaş, esnaf örgütlerini bir sembol olarak gördüklerini belirtirken; işlev kazanabilmesi için çeşitli önerilerde bulundular. Şimdiye kadar hiçbir meslek kuruluşundan, yanlarına gelerek sorunlarını dinlemediklerini belirten esnaflar, sitem ettiler.

Ali SÜRER: "15 yıldır kimse gelmedi"

44 yaşındaki Ali Sürer, kendisinin 15 yıldır bir esnafın yanında çalıştığını ve şimdiye kadar hiçbir meslek örgütünün yanlarına gelerek sorunlarını sormadıklarını belirtti. Sürer, meslek odaların her yerde aynı olduğunu düşündüğünü ifade ederken, konuyla ilgili olarak şunları söyledi; "Bu sadece Bolu'ya ait bir sorun değil, tüm illerde bu ve benzeri sorunlar yaşanıyor. Esnafın kendi temsilcilerini seçmesi gerekir. Bolu'da esnaflar arasında da hiçbir birlik yok. Eğer birlik olunsaydı, sadece kendi sorunlarını değil, Bolu'nun sorunlarını da çözebilirlerdi. Onun için bir başlangıç olarak esnaflar bir araya gelerek, seçimler için kendi adaylarını belirlemeliler. Esnafın tatil günü olan Pazar gününden fedakârlık ederek dükkanını açmasının nedeni, biraz daha fazla para kazanabilmek. Bunda da 3-5 kuruş kazanayım derken, Pazar günü dükkan açma ruhsatı için belediyeye ödediği vergiler sayesinde esnafın beli bükülüyor."

Mustafa UZUN: "Odaların etkinliği yok"

20 yıldır kırtasiyecilik yapan, 38 yaşındaki Mustafa Uzun, konuyla ilgili olarak küçük esnafın büyük esnaf karşısında zor durumda olduğunu ve esnaf odalarının bunlara kayıtsız kaldığını ifade ederken, konuşmasına şu şekilde devam etti; "Bizim kırtasiyeciler odamız yok, Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği'ne (BESOB) bağlıyız. Bundan dolayı bizimle ilgilenen direkt bir odamızın olmaması da, sorunların çözülememesinde büyük bir önem taşıyor. Ama BESOB'dan da yanımıza gelip sorunlarımızı sorabilirler. Bu gibi odaların herhangi bir etkinliği yok, mesela cadde Pazar günleri cadde trafiğe kapatıldığında BESOB'a baskı kurduk ama hiçbir çalışmada bulunmadılar. Bolu'da büyük esnaf, küçük esnafın ekmek kazanmasına engel oluyor. Esnaf ve ticaret odaları bu konuda da herhangi bir çalışmada bulunmadı. Oysa bu meslek örgütlerinin öncülük yaparak esnafı koruması gerekirdi. Onun yerine sadece seçimlerde bir davetiye çıkartıp, oy kullanmaya çağırıyorlar. Onun yerine tek tek esnafı gezerek, sorunlarını dinlemeleri ve sorunların çözümlerini sağlamalılar." Esnaf ve ticaret odalarının işler hale gelebilmesi için Uzun şu önerilerde bulunuyor; "İlimizde BAŞTEK gibi kuruluşlar olmalı. BAŞTEK'i bakkallar biraraya gelerek kurdu ve ortaklarına kazandığı paradan kar dağıtıyor. Diğer meslek kuruluşları da bir araya gelerek bu gibi birlikler kurabilir. Çünkü o zaman malı daha ucuza aldığımız için, daha ucuza satacağız. Bunun sonucunda da büyük esnaflara karşı üstünlük sağlayabiliriz."

Akın SÖNMEZ; "Çıkar amaçlı iş başına geliyorlar"

23 yıllık turizmci olan 44 yaşındaki Akın Sönmez ise, Türkiye genelinde meslek odalarının hiç biri bir işe yaramaz diye düşünüyor. Şuana kadar iş başına gelen yöneticilerin çıkar amaçlı olarak görevde bulunduklarını söyleyen Sönmez, konuşmasına şu şekilde devam etti; "Bu odaların halkın ihtiyaçlarını karşılayabileceğini sanmıyorum. Bu tüm Türkiye'de bu şekilde ve buraya gelen kişiler, bulundukları koltukları terk etmemek için de her şeyi yaparlar. Bu da onların asıl niyetini gösterir. Şimdiye kadar bir esnaf ya da ticaret odasının halkın yanına gidip, sorunlarını dinlediğini ne gördüm, ne de duydum. Ticaret odaları ağırlığı olan toplum örgütleri olmalılar ve gerektiğinde siyasilerden daha üst kişilere ulaşabilmeliler. Yeri geldiğinde ulaştıkları kişilerin üzerinde, esnaf sorunlarını çözmek için baskı da kurabilmeliler. İnsanlarımızın daha iyi yaşayabilmesi için bu gerekli."

Ercan METİN; "İlk önce gelip bizimle tanışsınlar"

Oyuncak dükkanı işleten Ercan Metin isimli esnaf ise, konu hakkında şunları düşündüğünü ifade ediyor; "Şimdiye kadar gerek BESOB'dan, gerekse BTSO'dan olsun, gelip de sorunlarımızı soran hiç kimse olmadı. Bu ve bunun gibi kurumlar sadece varlar. En azından bir güç oluşturarak esnafın sorunlarına çözüm bulmak için uğraşabilirler. Onlar ses çıkarmayınca, devlet tarafından esnaftan ekstra vergiler alınıyor. Hafta sonu dükkan açma ruhsatı ve tabela-reklam vergisi bunun en güzel ve gündemde olan örnekleri. Esnaflar vergilerin altında eziliyor. Bu odaların işlerlik kazanabilmeleri için ilk önce gelip bizimle tanışmaları gerekir. Çünkü esnafla aralarında büyük bir kopukluk var, öncelikle bu kopukluğun giderilmesi gerekir. Daha sonra çeşitli fikir alışverişlerinde bulunulabilir."

Mustafa KOCABAĞ: "Kendi sorunumuzu kendimiz çözüyoruz"

Giyim eşyası satan ve 19 yıldır esnaflık yapan Murat Kocabağ; meslek örgütlerinin hiçbir şey yapmadığını ifade ederek, şunları söyledi; "Bu kurumlar sadece aidat topluyorlar. Hiçbir şeye faydaları yok. Onların ne iş yaptıkları bile belli değil. Hatta ben bu odaların yerini bile bilmiyorum. Ben bu odalara gitmediğim gibi, onlar da bana gelmiyorlar. Genelde esnaflar kendi sorunlarını kendileri hallediyor. Çevredeki birkaç dükkanla görüşüyorum, bu dükkanlarla yardımlaşmada bulunuyoruz. Ancak sayımız 3-5 dükkanı aşamıyor. Esnafın sorunlarını aşması için, bir araya gelmesi gerekiyor. Bunu sağlayacak olan da, yani bizi sorunlarımızı aşmak için bir araya getirecek olan da yine esnaf örgütlerinin yöneticileri olmalı. Fakat yöneticilerin hiçbirini bile tanımıyoruz. Ufak esnafın arkadaşlarını gezip, onları örgütlemek için zamanı yok. Dükkanı bırakıp bir yere gidemiyoruz."

A.Şerafettin YAMANER: "Makam odasında kalınmamalı"

Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı Genel Sekreteri ve Yamaner Mağazaları'nın sahibi olan Ahmet Şerafettin Yamaner, sorunu ve çözümü şu şekilde özetliyor; "Esnaf odaları, esnaf odalar birliğine sahip çıkmalı. Gazetelerde esnafın 2 önemli sorunu dile getiriliyor. Bunlardan biri, hafta sonu dükkan açma ruhsatı; diğeri ise tabela-reklam vergisi. Bunlara çok yüksek oranlarda zamlar yapılmış, oysa BESOB ve BTSO Belediye ile görüşme talep etmeliydi. Belediye'de esnaf ve ticaret odalarının bu konudaki fikirlerini alabilirdi. Esnaf Odaları Başkanı sadece makam odasında kalmamalı, üyelerini ziyaret ederek onların isteklerini gerçekleştirmeli. Esnaf Odaları, BESOB Başkanlığı’nda belediye ile görüşme talep ederek; bu görüşmede esnafın zor para kazandığı, bunun için esnafın tatilinden fedakarlık ederek Pazar günü dükkanını açmak istediği dile getirilmeli. Belediye Başkanı'nın böyle bir müracaatı kabul edeceğini ve tatil günlerinde dükkan açma ruhsatı ile tabela-reklam vergilerinin makul bir seviyeye çekileceğini düşünüyorum."

Fahrettin ŞENGÜL: "Sadece semboller"

Fahrettin Şengül isimli halı satıcısı ise şunları söyledi; "Bu meslek odaları sadece bir sembol, oysa esnafı bir araya getirmeli. Sadece seçim zamanlarında bir araya geliniyor, bu bence yeterli değil. Bunun en güzel örneği, İzzet Baysal günlerinde alana sadece öğrenciler dolduruluyor. Bu meslek örgütleri, esnaflardan kaç kişiyi buraya katabiliyor, buna bakmak gerekir. Esnaf ve ticaret odalarının işler hale getirilebilmesi için adamakıllı denetleme kurullarının oluşturulması gerekir. İnsanlar denetlendiğini bilince çalışırlar."

21 Şub 2005 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.