YATIRIMLARI NEDEN ENGELLENİYOR?

YATIRIMLARI NEDEN ENGELLENİYOR?

YATIRIMLARI NEDEN ENGELLENİYOR?
Haber albümü için resme tıklayın

Burhan Çelik, Çelik Ahşap Sanayinin sahibi Kamuoyunun ORÜS olarak bildiği fabrikayı 2004 yılında özelleştirme idaresinden satın aldı. İstanbul'da petrol şirketi ve gayrimenkulleri var.
1949 doğumlu iş adamı Burhan Çelik ayrıca Organize Sanayinde bulunan parsellerinde ahşap üzerine faaliyet göstermek için inşa ettiği bir fabrika yatırımı daha bulunuyor.
1949 doğumlu evli 3 çocuklu yatırımcının dünyada gezmediği gitmediği, ticaret yapmadığı ülke hemen hemen yok gibi
Çalışma hinterlandı AB ülkelerinden, Afrika ülkelerine ve Avustralya'ya kadar uzanan Çelik, kendi ifadesiyle “İyi ahşap, kereste mamulü hangi ülkede olursa olsun giderim. Gittiğim ülkede iç savaş varmış, kabile savaşları varmış aldırmam iman gücüyle her ülke ile korkmadan alışveriş yaparım” diyerek sektöründe iddiasını ortaya koydu.
Mercedes ve BMW gibi lüks arabaların ahşap kısımlarının kendi fabrikasında üretildiğini söyleyen Çelik” Dış Ticaret Şirketi vasıtası ile Latin Amerika ülkelerine kadar özel imalat ürünlerini ihraç ettiğini de” sözlerine ekledi.
İlkokul mezunu olmasına karşın Burhan Çelik 3 dili Arapça, İngilizce, Fransızcayı ana dili gibi ayrıca Afrika'daki kabilelerin yerli lehçelerini de karşılıklı anlaşabileceği kadar biliyor.
İşverenlik hayatında işyerlerinde beraber çalıştığı işçilerin ücretlerini devlete ödeyeceği vergi, harç, sigorta primi, KDV gibi ödemelerini bir gün dahi gecikmeden ödediğini belirten Çelik dolaylı, dolaysız yıllık ödediği vergilerin toplamda 1 milyon lirayı geçtiğini de sözlerine ekledi.

YATIRIMLARI NEDEN ENGELLENİYOR?

Burhan Çelik söyleşimize "Şikâyetim var" diyerek başladı. Görüşmemizin başında her şeyi tıkır tıkır işleyen bir ticari yatırımlar birlikteliğine sahip olan Burhan Çelik'in ne şikâyeti olabilirdi Hele Bolu Kamuoyu ile paylaşmak istediği ne gibi problemleri vardı? Konu Burhan Çelik'in Bolu'da gerçekleştirmek istediği yatırımlar ve karşı karşıya kaldığı engellerdi. Burada sözü Çelik'e bıraktığımız da düşüncelerinin, yapmayı planladığı yatırımların önünün neden kesilmek istendiğini, Bolu bürokrasisinin neden Burhan Çelik firmasına ambargo uyguladığını doğrusu bizde anlayamadık.
İşte söz Çelik'te
“Ben 2004 yılında Özelleştirme İdaresinin özelleştirme kararı ile satışa çıkardığı ORÜS Fabrikası ve arazisini katılımcılar arasında en yüksek bedeli ödeyerek satın aldım. Benim aleyhimde o dönem Bolu basınında birçok yazı ve haber çıktı. Kampanyalar yürütüldü. Ben insanların düşüncelerine saygılı olduğum için hiçbir şekilde bu haberlere bir yorum getirmedim. Çünkü ben dünyayı gezen bir adamım dünyanın gidişatını görebiliyordum, hemen bütün ülkelerin özelleştirme sürecine girdiğini biliyordum, kaçınılmaz bir şekilde benim ülkemde bu sürece girecekti. Ayrıca ORÜS fabrikasında üretim durmuş çalışanlara devlet maaş ödemeye devam ediyordu. Yani çalışırken de zarar eden fabrika da üretim durduktan sonra zarar daha da artmıştı. Satıştan başka çare yoktu. En yüksek fiyatı ben verdim ve aldım. Satış sözleşmesinde bütün koşullarlı yerine getirdim. Ödemeler, teminat, ihracat zorunluluğu vs. gibi.

EKMEĞİNİ YEDİĞİM KENTE İHANETTİ
Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bir Bolu ziyaretinde Bolu'nun turizme öncelik vermesinden bahsetmesi ve gelen bakanların Abant'ı Davos yapacağım sözleri beni turizm konusunu irdelememi beraberinde getirdi. ORÜS arazisini genişletmeye karar verdim. 258 bin 140 metrekare olan araziyi 276 bin metrekareye kadar çıkardım, hala da sahayı büyütme çabası içerisindeyim. Yatırımcılarla görüşmeye karar verdiğim de İstanbul'dan bana bir firma geldi, şimdi ismini vermek istemiyorum, araziye 3 bin 140 adet daire yapabileceğini yüzde 33'lük bölümünü ise bana verebilecekleri teklifini getirdi. Düşünebiliyor musunuz bana bin küsur daire kalıyor. Üstelikte 3+1. reddettim. Benim yaşım 64 buradan gelecek gayrimenkul gelirleri ayda 300 bin liraları buluyor, ama reddettim. Çünkü içine kapanık mega büyüklükte bir site oluşacak, Bolu'nun ticari, turizm gelirlerini artırmayacak sadece bana inanılmaz bir gelir getirecekti. Bu ve buna benzer önerileri hep geri çevirdim. Ama bu benim yatırımcı kişiliğime ve ekmeğini yediğim kente ihanetti. Olmaz dedim.

BAHANELER ÜRETTİLER, ZORLUKLAR ÇIKARTTILAR
Dubai ve Uzakdoğu'dan yabancı ortaklar buldum ve fizibilitesi 50 milyon dolar ve üstü olan bir termal yatırım gerçekleştirmeye karar verdim. Bu kente gerek istihdam gerekse de turizm gelirleri açısından yüksek miktarda gelir getirecek ben de Bolu'da doğmasam da, doyduğum kentin geleceğine büyük bir katkıda bulunacaktım.20 Eylül 2005 tarihinde Bolu Valiliğine planladığım yatırımla ilgili bilgi verdim. Bolu Valiliği dilekçemi Bolu İl Özel İdare ve İl genel Meclisine sevk etti.
2005/2013 hala bir adım atamadım.
Merak ediyorsunuz değil mi?
Evet, Bolu'nun gelişmesi için toplantı üstüne toplantı gerçekleştirenler, iki dönemdir süslü nutuklar atan milletvekilleri, yetkileri genişleyen İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu Bey ile Bolu İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman Bey her defasında benim önerilerimi geri çevirdiler, bahaneler ürettiler, zorluklar çıkarttılar.
Benim yatırımımı engellemelerinin Bolu'ya ne faydası olacak onu bir türlü anlayamadım.
8 yıldır yazışıp duruyoruz, bir gram mesafe alamadım.
Bu uzun zaman sürecinde kimse ile kamuoyu ile bir şey paylaşma-dım, içime attım ama artık susmayacağım.
Herkes neyin ne olduğunu öğrensin halk adaletine başvuruyorum. Yalnız Akduman ile Kutlu'muydu beni engelleyenler önceki dönem milletvekilleri ile Ali Erçoşkun'da aynı tavrı sürdürdüler, oyaladılar, benim hayallerimle adeta dalga geçtiler. Kasıt, kötü niyet de aramak istemiyorum ama artık bu 8 yıllık süreçte neden yol alamadığımın lügatte karşılığını bu söyleşiyi okuyanlar versin istiyorum.
Şimdi elbette soracaksınız neden önerilerin hep geri döndü diye? Değerli Bolulular İl Özel İdaresi, İl Genel Meclisi benim orada yer altı kaynak suları arama izni vermiyorlar. Termal sahanın üzerinde 276 bin metrekare araziniz var, termal turizme yönelik 100 milyon liralık üstelikte yabancı ortaklarla körfez ya da Uzakdoğu sermayesi ve ortaklığında bir tesis yapmak istiyorsunuz, Tahsin Bey ile Mücahit Bey size izin vermiyorlar.
Sayın Vali Özçimen'de tüm iyi niyetine karşın tabiri caizse “Ne şiş yansın ne kebap anlayışı” ile olayları idare ediyor.Termal tesis ve termal suyu yok, neden kendi arazinizde sondaj gerçekleştiremiyorsunuz?
Şaka gibi

FARKLI PROSEDÜRLERE MUHATAP OLUYORSUNUZ
Biz termal sularını çıkardığımız kaptajlar da sayaç bulunacak bedeli neyse ödeyeceğiz, atık sularımızı arıtma tesisinden geçirtip deşarj ettiğimizde atık su bedeli ödeyeceğiz. Bedelleri de metreküp başına yine Özel İdare tespit edecek. Burada usulüne uymayan ne var?Türkiye'de biliyorsunuz birçok termal tesis var hemen hepsi arazileri tesise aitse yer altı kaynak sularını kendileri çıkarıp kullanıyorlar.
Ancak Özel İdare ve Belediyelere ait bir arazide yer altı kaynak suyu arayacaksanız o zaman farklı prosedürlere muhatap oluyorsunuz. Ama burası benim mülkiyetimde, yani tapulu arazinizde gecekondu sahibi bile olamıyorsunuz bu durumda

OK YAYDAN ÇIKTI
Ben Sayın Başbakanımızla Güney Kore seyahatine katıldım o seyahatte Sayın Başbakan Hyundai'nin yatırım yapabilmesi için bütün prosedürlerin zorlanması talimatını verdi.
Sayın Başbakan benim bu hikâyemi beş dakika zamanını ayırıp okuyabilse herhalde çileden çıkar.
Tabii bu söyleşimizi her makama olduğu gibi Sayın Başbakanın Özel Kalemine de sunmak için elimden gelen bütün çabayı sarf edeceğim.
Artık ok yaydan çıktı, beni oyalayanlar, hayallerimle dalga geçenler düşünsün!

Burhan Çelik ve yılan hikâyesine dönen yatırım mücadelesinin ayrıntılarını belgeleri ile Cuma günü gazeteniz Bolu Gündem'de devam edecek


17 Tem 2013 - 00:00 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.