İzzet Babaya 15. Mektup

Ahmet Baysal her yıl olduğu gibi bu yılda amcası merhum İzzet Baysal’a yazdığı mektubu davetliler huzurunda okudu. Duygu yüklü bu mektubun her zaman hatırlanması ve isteyen herkesin ulaşması için yayınlamak istedik.

Haber; Gönül OLUTÜRK

Sayın Ahmet Baysal’ın vakfın bir yılını özetleyen ve özellikle Boluluların vakıf hizmetlerini daha iyi özümsemelerini sağlamaları için iyice dinleyip anlamalarını istediği merhum amcası İzzet Baysal’a anlatım şeklinde kaleme aldığı o mektubun tam metnini yayınlıyoruz. Her isteyen kişinin noksansız istediği zaman istediği yerden bu mektubu okumasını sağlamak için internet sitemizin birinci sayfasında yazı dizileri arasında uzun süre yer vereceğimizi hatırlatmak istiyoruz. İşte Ahmet Baysal’ın Amcası İzzet Baysal’a yazdığı 15. Mektubun tam metni:

Değerli Amcaya 15. Mektup;

Bolulu evlatların bu sene de işte sana şükranlarını sunmak üzere toplanmış bulunuyorlar.

Biraz önce Hükümet meydanında, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimize saygı ve şükranlarımızı sunduk. Sonrasında, uzun bir kortej halinde Belediye meydanına, sana yürüdük. Şu anda heykelinin önünde sana olan sevgi ve saygılarımızı ifadeye çalışıyoruz.

Sana ne kadar teşekkür etsek, sana ne kadar şükran duysak, bunları kelimelerle ifade edebilmek az.

Tüm varlığınla bir Vakıf kurarak onu bir şehir halkına adayan kişisin. Bu varlığın yönetimini de, doğruluğuna ve dürüstlüğüne güvendiğin bir avuç Bolulu mütevelli halk üyesine cesaretle devrettin. Şunu bilmeni istiyorum ki, senin kaybından sonra geçen 15 yıl içinde onlar sen başlarındaymışsın gibi çizdiğin yolda, senin izinden ilerlemeye, direktiflerin doğrultusunda güzel Bolumuza eğitim ve sağlık konusunda yeni yeni eserler kazandırmaya devam ediyorlar. Ne var ki bu sene bir kaybımız oldu. Değerli ve çok sevdiğin yeğenin mütevelli üyemiz ve ablamız Mükerrem Gültopu Erdinç’i kaybettik.. Fakat hayat devam ediyor. Dün yaptığımız Genel Kurulumuzda onun yerine, Bolumuzun emekli fakat genç öğretmenlerinden Sayın Muhabbet Koç oy birliği ile yeni üyemiz seçildi.

Bizi terk ettiğinde eserlerinin sayısı 106 iken, bu yıl hizmete gireceklerle bu sayı 138’ye çıkıyor. Örneğin, Seben Yüksek Meslek Okulu öğrencilerin bu sene yeni yurt binalarına, Seben İzzet Baysal Yurdu’na kavuşuyorlar.

İlimizin değerli okullarından 50. Yıl İzzet Baysal Orta Okuluna 3 tesis daha kazandırıyoruz. Bu külliyeye sağlığında armağan ettiğin İlkokul artık yetersiz kalıyor. Onun yanına ikinci bir ilkokul daha yapıyoruz. Ayrıca bu binanın giriş katını müstakil bir Anaokulu haline getirdik; ismine de genç yaşta kaybettiğin ve çok sevdiğin ilk eşin, değerli Refika yengemizin ismini verdik: Refikaana Anaokulu.

Senin izinden gitmeğe devam eden yeğenlerin Mebrure ve İlhan Bağışgil de aynı külliyeye bir Spor Salonu kazandırıyorlar. Babalarının, çok sevdiğin ağabeyinin ismini verdiler: Mehmet Baysal Spor Salonu.

Biz de, eşimle, onlardan geri kalmadık: Bolumuza, Alpağutbey mahallesine bu sene bir anaokulu daha hediye ediyoruz. Cumhuriyet döneminin ilk öğretmenlerinden, Atatürk’ümüzün 1934 senesinde Bolu’ya teşrifinde onun masasına davet edilmenin onurunu yaşamış, değerli kayınvalidem Kadriye Atay’ın anısını yaşatmak üzere ismi Kadriyeana Anaokulu oluyor.

Yaz sonlarına doğru hep birlikte Vakfımızın Bolu’daki 139. eserinin de temelini atmış olacağız. Valiliğimizin gösterdiği ihtiyaç doğrultusunda Paşa köyü altlarında bu maksada tahsis edilmiş bir arsada, Bolumuz, Spor Salonlu İlk Orta Okuluna kavuşmuş olacak.. Allah nasip ederse 2017 sonlarında bitirilerek İzzet Baysal Ortaokulu ve Spor Salonu ismiyle Bolu Milli Eğitimine armağan edilecek.

Değerli Amca,

Bolu, 1992 yılında kurdelesini kendi ellerinle keserek açtığın İzzet Baysal Devlet hastanesinin birkaç yıldır yarı atıl kapasitede çalışması ve bazı servislerinin diğer hastanelere kaydırılması sonrasın da ortaya çıkan olumsuzluklarla çalkalanmaktaydı ve düne kadar da bu olumsuzluklar ve belirsizlik devam etmekteydi. Mütevelli üyelerimiz, kent konseyi üyelerini de yanlarına alarak bazı görüşmeler yaptılar ve girişimlerde bulundular. Bu çabalar sonrasında, dün, Bolu Kamu Hastaneleri Genel sekreteri Sayın Op. Dr Metin Tahaoğlu’ndan aldığımız son bilgi ile bu önemli sorun şu şekilde çözümleniyor:

Bilindiği gibi, aynı külliyede Alman Kızılhaç’ı tarafından deprem sonrasında yapılan binada hizmet veren ve sadece Bolu’ya değil çevre illere de çok güzel hizmetler veren İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları hastanesi var. Bu hastane gerek mekânsal olarak gerekse açılacak yeni tedavi bölümleri için yetersiz durumda çalışmaktadır. Prefabrik olarak yapılan bir binada çalışan bu hastaneyi gereken tadilat ve düzenlemeler yapıldıktan sonra senin hastanene taşıyacaklar. Biz mütevelliler olarak yönetimin bu değişiklik taahhütlerini değerlendirdik ve memnuniyetle karşıladık. Zira sizin de bildiğiniz gibi tüm Türkiye’ye hizmet veren Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi var, onun gibi bu hastane de yeni yapılanmasıyla tüm bölgeye hizmet verecek yararlı bir tedavi merkezi olacak.

Gereken maddi katkının Bakanlık tarafından taahhüt edildiğini de sevinçle öğrenmiş bulunuyoruz.

Son günlerde tüm Bolulu evlatlarının endişe ile izlediği bu durumu, sana bu mektubu göndermemin arifesinde olumlu bir şekilde çözümlenmesine sevineceğini umuyor, yıl sonuna kadar gereken tadilat ve yerleşim projelerinin çizilip ihale edilmesi sonrasında, Allah kısmet ederse 2016 yılında, her zaman öğündüğün hastanenin yeni şekliyle İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölge hastanesi olarak daha iyi şartlarda ve eklenen yeni tedavi birimleriyle daha kaliteli ve kapsamlı bir şekilde hizmet vermeye devam edecek.

Sevgili Amca,

Bu sene sana bu kadarla yetiniyorum. Allah takdir ve kısmet ederse seneye yeni mektubumda buluşur, hem bu değerli eserinin hakkındaki güzel neticeyi, hem de Vakfın çalışmaları hakkında yeni bilgiler iletme imkanını bulurum.

Bu vesile ile Şükran Günleri Organizasyonunu düzenleyen Kent Konseyine ve onlara katkı veren başta Valimiz, Belediye Başkanımız, Rektörümüz olmak üzere her kuruma teşekkürlerimi ifade ederken, sana buradan, heykelinin etrafında sevgi yumağı oluşturmuş Bolulu evlatlarından kucak dolusu sevgi ve saygılar gönderiyorum.

Mütevelli üyelerin olarak da, müsterih ol ve rahat uyu; gözün arkada kalmasının diyerek mübarek ellerinden öpüyoruz.

Ahmet Baysal

Bolu, 9 Mayıs 2015

12 May 2015 - 13:27 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.