YENİ ADLİYE SARAYI ARSASINDA İPOTEK ŞOKU

YENİ ADLİYE SARAYI ARSASINDA İPOTEK ŞOKU

YENİ ADLİYE SARAYI ARSASINDA İPOTEK ŞOKU
Haber albümü için resme tıklayın

Haber Röportaj: Kasım ŞAHİN

Bolu Barosu Başkanı Avukat Ferit Atalay ile hala açıklığa kavuşmayan Bolu Adliye Sarayının nereye yapılacağından, hukuk sisteminde son yıllarda yaşanan değişime ve mesleğe yeni atılan avukatların sorunlarına kadar birçok konuyu konuştuk. Ferit Atalay görüşlerini yalın bir şekilde kısa cümlelerle ifade etti ve merak edilen konulara dair çözümlemelerini anlattı.Bolu Adliye Sarayı'nın eski Cezaevi arsasına mı yoksa Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın önerdiği eski terminal binası arsasına yapılıp yapılmayacağı olayı yılan hikâyesine dönerken ortaya şok bir olay çıktı. Bolu Baro Başkanı Avukat Ferit Atalay, eski terminal arsasının üzerinde toplam 15 milyon liralık ipotek olduğunu açıkladı. Atalay, Bolu Gündem Gazetesi'ne yaptığı açıklamada konuyu yargıya taşıdıklarını söyledi.

Yeni Adliye sarayının nereye ve ne şekilde yapılacağı gündemde yerini almaya devam ederken Bolu Baro Başkanı Ferit Atalay, gelişen olayları baştan sonra bütün açıklılıkla anlattı. Atalay, “Gazanfer Günler Baro Başkanıyken 2006 yılında Adalet Bakanı Cemil Çiçek'le görüşmeye gittik. Adliye sarayı için tamam dediler. Ama Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz o gün Adliyeye verecek bir dönüm arazim yok dedi ve yeri alamadık. Bakan değişti Mehmet Ali Şahin Bakan oldu. Fatih Metin'de Bolu Milletvekiliydi. Yeni cezaevinin temeli atılmıştı. Bizde eski cezaevinin yerini almak istedik. Alaaddin Yılmaz'dan gizlenerek Ankara'ya gittik. Bir baktık ki Belediye Başkanı Yılmaz'da oraya bizden önce gelmiş oturuyordu. Bizim gideceğimi haber almış. Bakana meramımızı anlattık. Burayı istedik. Prensip olarak anlaştık ve Alaaddin Beyin de olduğu ortamda evet dendi. Döndükten sonra imar durumunu, belediyeden aldık Başkan Bey icazet verdi, imar verdi. 27 Mart 2012 tarihi itibariyle ODTÜ'de yeni Adliye Sarayının projelerini 300 bin lirayı aşkın bir bedel ödeyerek çizdirdik. Bir gün Başkan'ın buraya Adliye Sarayı yaptırtmam dediğini öğrendik. Bakanlığa üç kez gittim. Mutlaka orası olsun diye Katolik bir görüşüm yok. Adliye binası olmayan tek il biziz, inşaatına başlanmayan tek il Bolu. Son olarak Bolu Ak Parti grubu Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüşerek yeni yapılacak olan Adliye Sarayı'nın eski terminal arazisine yapılabilmesi için Ankara'da bir görüşme yaparak onay almıştı” dedi.

İPOTEĞİ DUYUNCA ŞOK OLDUK
Baro Başkanı Ferit Atalay, Adliye Sarayının yapımı içini gelişmeleri takip ederken şok bir olay yaşadıklarını ve eski terminal binasının üzerinde ipotek olduğunu öğrendiklerini de belirterek, “Bolu Belediye'sinin yeni adliye sarayı olarak tespit ettiği sanayi bölgesinde ki terminal alanının ipotekli olduğu ortaya çıktı. Süreç kısacası belirsiz hale geldi. Bundan yaklaşık iki ay önce Adalet Bakanı Bolu'ya geldi. Geldiği zaman gerek eski cezaevinin bulunduğu alan, gerekse eski terminal alanının bulunduğu araziyi inceleme fırsatı buldu. Bizim her konuşmamızda ısrarla söylediğimiz gibi, eski cezaevinin olduğu araziye yeni adliye sarayı olsun diye diretici koşulumuz yoktu. Bizim tek koşulumuz 2013 yılında Bolu'da herhangi bir yere adliye binası inşaatına başlansın. Bakanımız görüşmemizde eski cezaevinin bulunduğu yerin kıymetli olduğunu bana söyledi. Burasının gerçekten çok kıymetli olduğunu görünce Bakan Sadullah Ergin'le, Belediye Başkanı arasında yapılan görüşmede Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Adliye Sarayı için başka bir alanda yirmi dönüm yer sözünü verdi. Söz verdiği yirmi dönüm hem D-100 cepheli olacak, hem de sanayiye giden yola cepheli olacaktı. İhalesi yapılmak üzere diye bizde rahatlamıştık. Arkasından öğrendik ki Bolu Belediye Başkanı hemen bir imar tadilatı yaparak ön tarafı ticari alan olarak ilan etti. Bizim iki yola olan cephemizi sadece D-100'e düşürerek benzin istasyonuna doğru uzattı. Bizim bu konuyu çok fazla tartışma şansımız yoktur. Nihayetinde bakanlığın bir idari kararıdır. Aynı zamanda belediyenin de bir kararıdır. Fakat biz rahatsızlığımızı bakanlığa ifade ettik. Bu konuşmalar yapılırken bu arazinin 10 milyonluk ipotekli olduğu anlaşıldı. İlave olarak 4 Nisan tarihi itibari ile 5 Milyonluk bir ipoteğin daha konulduğu da anlaşıldı” diye konuştu.

DAVA AÇTIK
Atalay, Bolu Belediyesi aleyhine dava açtıklarını da belirterek, “ Bunun üzerine biz Belediyenin yaptığı imar tadilatının gerçeğe aykırı olduğunu şehircilik kurallarına uygun olmadığı gerekçesi ile Sakarya İdari Mahkemesine dava açtık. Geçen hafta itibari ile Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'la görüştük. Kendisi imar tadilatının tekrar değiştiğini, kökez işletmesinin olduğu yeri de çalışmaya katarak yeni bir tadilat yapmak istediğini söyledi. İstediğimiz çift cepheli şekilde bize vereceğini öğrendik. Ancak arazinin üzerinde ki ipotekler halen daha duruyor. Bir belirsizlik şeklinde ilerlemeye devam ediyor. Çünkü ipotekli arazilerde herhangi bir şekilde inşaat çalışması yapılamaz. İpotek birde devlet bankasına değil bir özel bankaya aittir. İpotekli bir araziye devlet kalkıp ta yeni bir adliye sarayı yapmaz. Bolu Belediyesi bulunan araziden ipoteği kaldıramazsa eğer Adliye sarayı eski terminal arazisinin bulunduğu yere yapılamaz” ifadelerini kullandı. Adliye Sarayı arazisi olarak belirlenen arazinin üzerinde toplam 15 Milyon Liralık ipotek olduğu öğrenildi. İpotek kalkmış değil, sorun belirsizlik halinde ve sürüyor. Görüşmeler devam ediyor. Temiz bir 20 dönüm bulursak davayı geri çekeriz” dedi.

ESKİ CEZAEVİNDE ISRARLI DEĞİLİZ
Baro Başkanı Ferit Atalay, yeni adliye binasının mutlaka eski Cezaevinin arsasına yapılmasını istemediklerini ve bunun bir spekülasyon olduğunu vurgulayarak, “ Bu bir spekülasyon. Avukat büroları orada olduğu için benim burayı yani eski cezaevini istediğim söyleniyor. Kesinlikle böyle değil. Gelişmiş ülkelerde adliye sarayları tapu, nüfus, valilik gibi yerlere yakın yerlerde olur bizde bunu istiyoruz. Kentsel dokuya zarar vermeyecek şekilde ulaşımı kolay, onun için orayı istiyoruz. Mutlaka istiyoruz diye bir şey yok. Yeter ki başlansın.. Bolu için mahkeme sayısı yeterli. Sadece bina yetersiz”

İLÇE SORUNLARI
İlçe adliye binalarının da yetersiz olduğunu vurgulayan Atalay, “Güvenlik zafiyetini çözmek için ayrıntılı bir çalışmamız yok. Gerede ye bir x ray cihazı koyduk. Mudurnu, Mengen ve Göynük adliye binaları da çok eski. Geçici binalarda oturuyorlar. Fiziki mekanlar maalesef hiç iyi değil”.


27 May 2013 - 00:00 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.