ŞİRKETLERDE YILLIK FAALİYET RAPORU

ŞİRKETLERDE YILLIK FAALİYET RAPORU

Bu yazımız da, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 28 Ağustos 2012 tarihli 28395 sayılı resmi gazetede yayınlanan bir YÖNETMELİK’ ten özet bilgiler sunacağım.

Yönetmeliğin tam adı şöyle; ŞİRKETLERİN YILLIK FAALİYET RAPORUNUN ASGARİ İÇERİĞİNİN BELİRLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK.

Hazırlanacak raporda , Asgari ( En az) bilgilerin neler olacağı yada olması gerektiği tek tek sayılmış. Yönetmelik Tüm sermaye şirketlerini, yani, Anonim, limitet ve komandit şirketlerin tümünü kapsıyor yada tümünün hazırlayacağı bir rapor bu YILLIK FAALİYET RAPORU.

Yönetmelik için ‘ DAYANAK ‘ maddesi olarak Ticaret Kanununun ilgili maddelerini açıp okumak, tebliğin özünü anlamak açısından yararlı olacaktır . Yönetmelik, 6102 sayılı( Biz buna yeni ticaret kanunu diyoruz) ama artık 6102 diyerek kafa karışıklığından ve uygulamaya başlamış olarak TÜRK TİCARET KANUNU ( T T K ) demeye kendimizi alıştıralım istiyorum. Evet yönetmelik TTK’ nun 516/ 3. fıkrası, 518 maddesi, 565/2.fıkrası ve 610 maddelerine dayanılarak hazırlanmış.

Şimdi burada, bir noktayı yada çok önemsediğim bir kuralı özellikle vurgulamak istiyorum: Yönetmelik yada tebliğde olsa, ilgili kanun maddelerini kavramadan bunun önemi anlaşılamaz. Bu nedenle ben tüm yönetici ve uygulayıcılara ALTINI ÇİZEREK ; LÜTFEN KANUN MADDELERİNİ OKUMALARINI ÖNEMLE TAVSİYE EDİYORUM!..

- TTK Madde 516/3. fıkra : Anonim şirketlerin Yönetim Kurulunun faaliyet raporunun zorunlu asgari içeriği bakanlıkça düzenlenir.

- TTK Madde 518 : Topluluğa ilişkin( Holding yada üst şirket ) faaliyet raporunun 516 maddeye göre düzenleneceğinden bahsediyor.

-TTK 565/2. Fıkra : Komandit şirketlerde yer almayan hükümlerin boşluğunu A.Ş lerde yer alan hükümlere bağlıyor.

- TTK Madde 610 : Anonim şirketlere ilişkin 514 ilâ 527 nci madde hükümleri LİMİTED ŞİRKETLEREDE uygulanır. Şimdi kanun maddelerini özellikle okumayı tavsiye etmemin nedeni şu; ÖZELLİKLE LİMİTED ŞİRKETLERDE BUGÜNE KADAR UYGULANA GELEN UYGULAMALARA ARTIK SON VEREN ANA MADDE BU. Yani TTK nunun 610 maddesinde bahsi geçen 514 ve 527 nci maddeler. Şimdi bu maddelerin içeriğini açıklayarak LİMİTED ŞİRKETLERDE de Faaliyet Raporunun önemini ve gerekçesini ortaya çıkarmakta fayda var . Bakalım o maddelerde neler yazıyor.

TTK Madde 514 : Özetle şöyle diyor; Yönetim kurulu ( Limited şirketlerde müdürler kurulu) faaliyet raporunu hazırlar.

TTK Madde 527 : Sır saklama ve şirketleri maddi ve manevi zarara sokma ile ilgili bu hükmün de LİMİTED ŞİRKET ortakları için bağlayıcı olduğu hatırlatılıyor. Ve de ayrıca; CEZA MEVZUATININ, suç ihbarına ilişkin hükümleri saklıdır diyerek, ortakların hak ve hukukunun güvence altına alınması amaçlanıyor. Burada ayrıca ŞİRKETLE TİCARİ İLİŞKİDE BULUNAN 3.cü ŞAHIS ve FİRMALARINDA korunmasının amaçlandıgı dikkatten kaçmamalıdır.

Bu açıklamalarımın ardından YÖNETMELİĞİN ana muhtevasını ve konusunu şöyle özetlemeye çalışalım. Burada, tekrar ediyorum; ben daha çok bu yazılarımla olayın Mali- İdari ve elimden geldiğince hukuki yanını vurgulamaya VE TABİİKİ OKURLARI HABERDAR ETMEYE çalışıyorum/ çalışıyoruz. Yoksa herkesin tebliğ ya da yönetmeliği okuyup uygulaması mümkün ve kolay. BU nedenle de özet bilgilerle yetinmeyi yeterli buluyorum.

YÖNETMELİKTEN ÖZET BİLGİLER :

-Yıllık Faaliyet Raporu ilgili olduğu hesap döneminin bitimi izleyen iki ay içinde hazırlanır.Yani 2012 için 28 şubat son tarih. Sonra hazırlanırsa ne olur, bu konuda açıklama yok ancak bu hususlar ileride –BELKİDE BU GÜNLERDE- açıklanacaktır umudundayım.

-Raporun İçeriğini, ‘ YILLIK FAALİYET RAPORU BÖLÜMLERİ ’ başlığını taşıyan 7. maddesinde ki başlıklardan kolayca anlaşılmakta. O maddeler şöyle;

Madde 7 : Yıllık faaliyet raporu aşağıda gösterilen bölümlerden oluşur;

A ) Genel bilgiler, B ) Yönetim organı üyeleri ile üst düzey yöneticilere sağlanan mali haklar, C ) Şirketin araştırma ve geliştirme çalışmaları, Ç ) Şirketin faaliyetleri ve faaliyetlere ilişkin önemli gelişmeler, D ) Finansal durum, E ) Riskler ve yönetim organının değerlendirmesi, F ) Diğer hususlar.

Evet , 7. maddenin içeriği raporu özetlemek anlamında yeterli olmuştur umudundayım. Ayrıca raporlamada ‘ GENEL İLKELER ‘ başlığı altında MADDE 4 de yer alan şu açıklamaların da önemle okunması yeterli bilgiyi siz sevgili okurlara verecektir. O maddeden bazı can alıcı yerleri de yazalım;

Madde 4 / 1 ; Yıllık faaliyet raporu,şirketin ilgili hesap dönemine ait iş ve işlemlerinin akışını, her yönüyle finansal durumunu, şirketin hak ve yararını da gözetecek şekilde, DOĞRU, EKSİKSİZ, DOLAMBAŞSIZ, GERÇEĞE UYGUN VE DÜRÜST BİR ŞEKİLDE YANSITIR.Yıllık faaliyet raporunda, yanıltıcı, abartılı ve yanlış kanaat uyandırıcı, gerçeğe aykırı ifadelere yer verilemez.

Madde 4/2 ;Yönetim organı, yıllık faaliyet raporunu, ortakların şirketin faaliyetleri hakkında her türlü bilgiye tam ve doğru bir şekilde ulaşmasını sağlayacak ayrıntıda hazırlar .

Beni bağışlayın, geçmişte hazırlanan raporların -GÜLÜNÇ ve KOMEDİ - yanını bilen bir meslek mensubu olarak şöyle diyorum; Artık CEK, CAK , CUK dolu ifadelerle yazılan ve ortağa hiçbir şey anlatmayan faaliyet raporlarına son verildiğinin resmidir bu. Keza 3.cü şahıslar diye geçen karşı firmalara ve finans kurumlarına karşıda ‘ ŞEFFAF İŞLETME ‘ olma sorumluluğunun bir gereği.

Gelecek yazımızda, TTK nu nun uygulama sürecinde çok önemli bir yere sahip olacağı şimdiden belli olan ‘ TİCARET ŞİRKETLERİNİN GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞINCA DENETLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK ‘ İN içeriğini ve önemini anlatmak arzusundayım. Bu yönetmelikle yasanın nasıl yol alacağı ve Resmi kurumların yetkilendirilmesinin, (Bakanlık Baş Müfettişi /Müfettiş / Müfettiş yardımcı ) gibi önemli kadroların ve yetkilendirmelerin üzerinde duracağız.

Sağlıcakla kalın efendim. KESENİZİN DİBİNİ GÖRMEYİN.

22 Şub 2013 - 00:00 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.