EĞİTİMCİLER İŞ BIRAKIYOR

EĞİTİMCİLER İŞ BIRAKIYOR

EĞİTİMCİLER İŞ BIRAKIYOR
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Eğitim-Sen Bolu Şubesi üyeleri, Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edilen “Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nı protesto etmek için dün Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü binasında toplandılar. Söz konusu tasarının yasalaşması durumunda Türk eğitim sisteminin ciddi olarak olumsuz etkileneceğini ve okullarda başarıyı düşüreceğini ve de bu tasarının eğitimcilere büyük haksızlık olduğunu dile getiren Türk Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Hüsnü Yaman, Türk-Eğitim Sen olarak Eğitim-Sen ile birlikte bugün (26 Şubat) iş bırakma eylemi yapacaklarını ifade etti.

Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan eyleme Türk Eğitim-Sen'e bağlı çok sayıda eğitimcinin yanı sıra MHP Bolu Belediye Başkan Adayı Şükrü Gülez ve MHP Bolu teşkilatı da katılarak eğitimcilere destek verdi.

Türk-Eğitim Sen adına açıklama yapan Şube Başkanı Hüsnü Yaman, “Bu yasa tasarısının çok tehlikeli olduğunu anlatmamıza, komisyonda sakıncalarını bir bir dile getirmemize, değiştirilmesi gereken hususları gündeme taşımamıza rağmen Hükümet yine bildiğini okudu.

“Okul yöneticilerin kaderi Valilerin iki dudağı arasında”
4 yılını dolduran okul yöneticilerinin görevlerinin sona erdirilmesi, okul yöneticilerinin kaderinin Valilerin, İl Milli Eğitim Müdürlerinin iki dudağı arasına bırakılması, okul yöneticilerinin atanmasında siyasi partilerin yöneticilerinin etkili olması, iki yıl önce değiştirilen MEB Merkez Teşkilatının yeniden değiştirilmesi, stajyer öğretmenlere getirilen uygulamalar ile AKP iktidarının kendi yandaşlarını öğretmen olarak atamasının önünün açılması, eğitimde korkunun hâkim kılınması, okulların siyasallaştırılması, sindirilmiş, baskılanmış, ezilmiş eğitimci ordusunun yaratılması, bakanlık teftiş kuruluna düşmanca yaklaşımlarda bulunulması, il eğitim denetmenlerinin taleplerinin karşılanmaması, insanların sosyal statülerin ellerinden alınması gibi asla kabul edemeyeceğimiz birçok hususu barındıran bu yasa tasarısını şiddetle ve nefretle kınıyoruz” dedi.

MEB'in hafızası tamamen silinecek
Bu tasarı ile iki yıl önce değiştirilen MEB Merkez Teşkilatının yeniden değiştirileceğini söyleyen Yaman, “Şu anda 600 kişinin havuzda olduğu göz önüne alındığında, bu tasarının yasalaşmasıyla da 300 kişinin daha havuza alınacağı düşünüldüğünde, MEB'in hafızasının tamamen silineceği bir gerçektir. İki yılda bir üst düzey bürokrat yemenin amacı ne olabilir doğrusu merak ediyoruz. Merkez Teşkilatındaki tecrübeli şube müdürlerinin eğitim uzmanı yapılmasını da aklıselim hiç kimse açıklayamaz.
Dershane öğretmenlerinin KPSS şartı aranmadan mülakatla MEB kadrosuna atanması bu tasarının ucube maddelerindendir. Bu durumun atama bekleyen 350 bin öğretmene, atanamadığı için intihar eden, psikolojileri bozulan, ellerinde diplomalarıyla sokaklara itilen öğretmenlere haksızlık olduğunu göremeyenler ocaklara ateş düşürmüştür. Bu tasarıyla kendi adamlarını MEB kadrolarına alacağı şimdiden belli olan iktidar, eğitimi baştan sona kendi görüşlerine göre dizayn etmektedir” şeklinde konuştu.
Yaman, açıklamalarına şu ifadelerle devam etti; “Söz konusu tasarının bu haliyle yasalaşması durumunda eğitim yönetilemez hale gelecektir, okullardaki başarı düşecektir, MEB'in hafızası silinecektir, MEB yandaş yetiştirme kurumu haline gelecektir.

“Tasarı çekilmezse Ankara'da toplanacağız”
İşte tüm bu nedenlerde Türk Eğitim-Sen olarak bugün Türkiye'yi eylem alanına çeviriyoruz. Türk Eğitim-Sen tüm illerimizde tasarının geri çekilmesi için alanlara inmiştir. Türk Eğitim-Sen olarak, MEB Yasa Tasarısının geri çekilmesi için 26 Şubat 2014 tarihinde de Eğitim-Sen ile tüm Türkiye genelinde ortak iş bırakma eylemi yapacağız. İş bırakma eylemine üyemiz olsun ya da olmasın tüm eğitim çalışanlarımız davetlidir.
Şayet tasarı geri çekilmezse, önümüzdeki günlerde binlerce kişinin katılımıyla Ankara'da miting de yapacağız ve Hükümeti, MEB'i, bu tasarıyı hazırlayanları en yüksek perdeden bir kez daha protesto edeceğiz.
Hükümet, bu tasarı ile Türkiye'de tarihi görülmemiş gerginliklerin fitilini ateşlemiştir. Herkes emin olmalıdır ki; biz eğitimciler, gerginlik ise gerginlik, eylem ise eylem üzerimize düşen her şeyi sonuna kadar yapacağız. Bu tasarıyı bizlere reva görenleri, tasarı geri çekilene kadar rahat bırakmayacağız.
Kibirli olanlar, her türlü kudreti kendisinde görenlere son sözümüz şudur: Eğitimciler kendilerine yapılan zulmü, gücü elinde bulunduranların eziyetini görmektedir. Dolayısıyla inatlaşmanın eğitimize faydası değil, aksine çok büyük zararları olacaktır.
Eğitim, atınızı istediğiniz gibi oynatacağınız bir alan değildir. Eğitim; bilgi ve tecrübenin birlikte harmanlandığı, hak edenin makamlara getirildiği, korkunun, zulmün, değil, doğruları söyleme cesaretine sahip insanların olması gereken bir alandır.
Dolayısıyla intikam hırsı ile hareket edenler, eğitimi yerle yeksan ettiğinin artık farkına varmalı ve bu ucube tasarıyı ivedilikle geri çekmelidir. unutulmamalıdır ki ayarını bozduğunuz kantar gün gelir sizi de tartar.”


26 Şub 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.