Memurların yasa tepkisi bitmiyor

Memurların yasa tepkisi bitmiyor

KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Bolu Şube Sekreteri Abdullah Berberoğlu, 2577 sayılı Yasanın 28. maddesinde yapılan bir değişiklikle

kamu çalışanlarının hukuksal güvencelerinin ortadan kaldırıldığını ifade ederek “Bu öneri bir an önce geri çekilmelidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunca reddedilmelidir” diye konuştu.

Eğitim Sen Bolu Şube Sekreteri Berberoğlu, Anayasa’nın 125. maddesi uyarınca idarenin her türlü işlem ve eylemi yargı denetimine tabi olduğunu ifade ederek “Bu nedenle yönetimin her türlü işlem ve eyleminin iptali istemiyle idare mahkemelerine başvurularak dava açılabilmektedir. İdare mahkemelerince verilen kararların gereğinin ne şekilde yerine getirileceği ise 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Yasasının 28. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre mahkeme kararlarının gereği en geç 30 (otuz) gün içerisinde yerine getirilecektir” diye konuştu.

“İstemediği tek karara bile tahammülü olmayan hükümet ”

AKP hükümetinin mahkemelerin tamamını kontrol altına almaya çalıştığını ve bunu önemli oranda da başardığını söyleyen Berberoğlu, “İstemediği biçimde verilen tek bir karara bile tahammülü olmayan hükümet, bir süredir, istemediği bu tür mahkeme kararlarını da boşa çıkarmak için girişimlerde bulunmaktadır. Yakın tarihte, 2577 sayılı Yasanın 28. maddesinde yapılan bir değişiklikle (21 Şubat 2014 günlü 6526 sayılı Yasa) yönetimin görevden aldığı kamu görevlisi, boş kadro yok denilerek, mahkeme kararıyla bile eski görevine dönemeyecekti. Daha açık ifade etmek gerekirse, kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekâleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararları, dava konusu edilen kadronun boş olması hâlinde bu kadroya, boş olmaması hâlinde ise başka bir kadroya atanmak suretiyle yerine getirileceği kurala bağlanmıştı” diyerek bu değişikliğin hukuk güvenliği ilkesini yok saydığını belirtti.

“Bu değişiklik de yetmedi!”

Berberoğlu, “Bu değişiklik hükümete yetmemiş olacak ki, bugünlerde Soma ile ilgili (!) bir Torba Yasaya eklenen bir madde ile (Madde 82) kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekâleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının gereği iki yıl içinde yerine getirilebilecektir. Üstelik bu tür işlemler, yine aynı maddede yer alan değişikliğe göre, aile bütünlüğünüz bölünmüş, çocuklarınızın eğitimleri olumsuz biçimde etkilenmiş, bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin yaşamları tehlikeye girmiş olsa da telafisi güç veya imkânsız zararlar doğurmayacaktır. Dolayısıyla bu tür davalarda yürütmenin durdurulması kararı da verilemeyecektir. Örneğin, Bolu’da görev yapan bir kamu emekçisi ihtiyaç var veya soruşturma gereği denilerek Ardahan`a atandığında dava açabilecek, dava, Yasa uyarınca telafisi güç ve imkânsız zarar doğurmayacağı için iki yıl sürebilecek, iki yıl sonunda lehine bir karar verildiğinde, idare uygulanması için iki yıl daha bekleyebilecektir.

“TBMM Genel Kurulunca reddedilmelidir”

Üstelik ne kadar büyük bir haksızlık yapılırsa yapılsın, bunu yapan ve göreve döndürme kararını uygulamayan kamu görevlileri aleyhine soruşturma başlatılamayacak, dava açılamayacaktır.

Hukuk, iktidarın, yaptıklarına meşruiyet kazandırmak için kullanacağı bir araç değildir, olmamalıdır. Bu nedenle yargı bağımsızlığının son kırıntıları ile hukuk devleti ve hukuk güvenliğini tamamen ortadan kaldırmaya yönelik olan bu öneri bir an önce geri çekilmelidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunca reddedilmelidir” diyerek açıklamalarını bitirdi.

02 Tem 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.