DENİZLER BOLU'DA ANILDI

DENİZLER BOLU'DA ANILDI

DENİZLER BOLU'DA ANILDI
Haber albümü için resme tıklayın

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 42. yılında Bolu'da anıldı. Emek Gençliği, Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifleri, SGDF ve TKP'li Öğrenciler Bankalar Meydanın'da bir eylem ve basın açıklaması gerçekleştirdiler. Basın açıklamasını Emek Gençliği üyesi Deniz Mutlu okudu. Açıklama 68'den Gezi'ye gençliğin taleplerine sahip çıktığı ve baskı düzenine karşı her zaman alanları doldurduğunu belirtti. Deniz'lerin bugün işçilerin ve gençliğin mücadelesinde yaşadığını kaydeden Mutlu "Bugün Denizler özelleştirmeye karşı çıkan Yatağan ve Seyitömer işçilerinin mücadelesinde yaşıyor" dedi. Basın açıklamasının ardından KESK binasına kadar yürüyen gençler burada Can Dündar'ın "Delikanlım İyi Bak Yıldızlara" belgeselini izledi.

Basına ve kamuoyuna;

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edildiler. İdamlarının üzerinden tam 42 yıl geçti. Deniz’ler üniversitelerden bütün topluma yayılan emperyalizm karşıtı bir mücadeleye önderlik ettiler. İstanbul’a gelen Amerikan donanmasını, 6. Filo’yu Dolmabahçe’de denize döktüler. Toplum yararına verilen bu mücadeleyi bastırmak için devlet çareyi onları yok etmekte buldu. Çünkü Deniz’ler yüzde birlik zengin azınlık adına değil, toplumun yüzde doksan dokuzunun iyiliği için mücadele ediyorlardı. Fakat devlet, onca çabaya rağmen Deniz’lerin fikirlerini öldüremedi.

Bizler Deniz’lerden devraldığımız mücadele bayrağını Gezi’yle sürdürdük. 31 Mayıs günü Taksim Meydanı’ndan Kızılay, Armutlu, Tuzluçayır, Okmeydanı ve memleketin hemen her yerine yayılan direniş hareketi, halkın özgürlük ve yaşam alanlarına sahip çıkma iradesini açığa çıkardı. Halkın parasını ayakkabı kutularında saklayanlara, oğullarının sıfırlayamayacağı kadar milyonları olanlara; Suriye’deki eli silahlı cihatçı çeteleri destekleyerek Suriye halkını katledenlere, “insani yardım” adı altında Suriye halkını katleden cihatçı çetelere silah ve mühimmat gönderenlere, gözlerini kan bürümüş savaş senaryoları yazanlara gösterdik ki sokaklar, meydanlar, yaşam alanlarımız, özgürlüklerimiz bizimdir. Türkiye’nin dört bir yanına kurulan NATO üsleri Denizlerden günümüze yerinde durmakta. Patriot’lar getirildi, Bağımsızlık şiarını 6. Filoların karşısında haykıranlar bir kez daha aklımıza geldi.RTE’nin iki dudağı arasından çıkanlara biat etmeyeceğimizi hep birlikte gösterdik. Haziran’dan sonraki ilk 1 Mayıs’ta da AKP, Taksim Meydanı’nı halka kapattı ve Beşiktaş’ta, Şişli’de halkı gaza boğdu. Gezi Direnişi’nde AKP’nin özgürlüklerimize ve yaşam alanlarımıza yönelik sürdürdüğü baskıcı ve zorba politikalara karşı nasıl ki milyonlar olup sokağa döküldüysek ve bu direnişin en önünde gençler yer aldıysa; 1 Mayıs’ta da AKP diktatörlüğüne karşı üniversitelerde, liselerde, mahallelerde direnen gençler olarak barikatların en önünde olduk. Mahirler nasıl ki Denizler’in idamını engellemek için gözünü bile kırpmadan canını verdiyse bizler de devrimci dayanışma örneği göstererek 1 Mayıs’ta devrimci dayanışma pratiğini açığa çıkardık.

Denizler yolsuzluğun da, yoksulluğun da kapitalist sistemin sonucu olduğunu biliyorlardı. Sosyalizm diyorlardı inatla. Çünkü patronlar sırf kar etmek uğruna milyonlarca işçinin emekçinin iş cinayetlerinde ölmesini, hayatları boyunca yoksulluk içinde yaşamasını, gençlerin işsizlik kıskacında daralan hayatlarını umursamıyorlardı. Bir tarafta emek, bir tarafta sermaye vardı. Onlar patronları değil alın teriyle geçinenleri seçtiler.

Deniz'ler bugün yaşıyorlar işten atılan işçilerin mücadelesinde yaşıyolar. Yatağan'da, Seyitömer'de özelleştirmeye direnen işçilerin mücadelesinde yaşıyorlar. Taş attığı için tutuklanan cezaevlerine tıkılan taş atan çocukların mücadelesinde yaşıyorlar.

Bizler zulme karşı direnirken Ali İsmail’in, Ahmet’in, Ethem’in, Hasan Ferit’in, Mehmet’in, Abdocan’ın, Medeni’nin, Berkin’in anısıyla daha güçlü haykırıyoruz. Bizler biliyoruz ki emperyalizme ve onun taşeronu AKP’ye karşı gelecek ellerimizdedir ve sokakta kazanılacaktır. Denizler, 6.filo askerlerini Dolmabahçe’de nasıl denize döktüyse bu ülkenin vicdanı gençler, kadınlar, emekçiler bu düzeni yıkacaktır.

EMEK GENÇLİĞİ – GENÇLİK MUHALEFETİ – SOSYALİST GENÇLİK DERNEKLERİ FEDERASYONU – TKP'Lİ ÖĞRENCİLER – ÖĞRENCİ KOLEKTİFLERİ


08 May 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.