34 YIL SONRA GELEN ZAFERiN ÖYKÜSÜ

34 YIL SONRA GELEN ZAFERiN ÖYKÜSÜ

34 YIL SONRA GELEN ZAFERiN ÖYKÜSÜ
Haber albümü için resme tıklayın

Seçim onun işi

Hiç kolay değildi CHP'nin Bolu'da 34 yıl sonra kazandığı bu zaferin röportajını yapmak. Ben dahil Bolu'da yaşayan binlerce insan o tarihlerde henüz doğmamıştık bile. Bir siyasi parti düşünün 34 yıl önce milletvekili çıkarma olanağı buluyor, 2011'e kadar bütün genel seçimlere katılıyor; değil milletvekili çıkarmak kapısına bile yaklaşamıyor. Bu azmin zaferi değil de ne? Bu zafer öyküsünün ardındaki giz ne? CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu üst üste 3 kez Mudurnu Belediye Başkanlığını kazanmış. Açıkçası seçim kazanmaya alışık biri. 12 Haziran Seçimleri'nde Tanju Özcan'ın parlamenter olarak gönderilmesinin arkasında Karakaşoğlu'nun seçim kazanma alışkanlığı mı var? Bütün eski başkanlar, örgüt büyük bir dayanışma örneği sergiledi. Bu inanmışlığın sebebi ne? Kılıçdaroğlu'nun partiye genel başkanlığı mı kenetledi örgütü? Yoksa Tanju Özcan'ın siyasal yaşamdaki çalışkanlığı mı? Kısacası bu zaferin öyküsünü zaferin mimarlarından CHP il Örgütü Başkanı Mehmet Karakaşoğlu' ndan dinledim.

1977 yılında Yener Bandakçıoğlu'nun il başkanlığını yaptığı örgütten Haluk Karabörklü ve Bayram Turan Çetin Milletvekili olmayı başarmış ve o tarihte CHP'li Neşet Akmandor Cumhuriyet Senatosu'na senatör olarak seçilmişti. O tarihten bugüne Bolu'da genel seçimlerde zafere ulaşamayan CHP'de bu seçim yüzler 34 yıl sonra yeniden güldü.

Haber: Mehmet KORKUSUZ

Tanju Özcan'ın milletvekili adaylığı için 10 Ocak 2011'de CHP Bolu İl Başkanlığı'ndan istifa etmesinin ardından örgütün başına geçen Mehmet Karakaşoğlu, o günden bugüne örgütte yaptığı çalışmaları anlattı. Karakaşoğlu'yla yaptığımız röportaja kendisinin siyasi özgeçmişiyle başlamak istedim.

Siyasi geçmişiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ben 1985 yılında kamudan istifa ettikten sonra o zamanki SHP'ye üye oldum. İlçe kongresinde de parti yönetimine girerek, ilçe sekreteri oldum. 1989 da partim beni Belediye Başkanı adayı olarak gösterdi. Mudurnu'nun sosyal demokrat ilk belediye başkanıydım. Art arda 3 dönem Belediye Başkanlığı yaptım.Çok partili hayata geçtikten sonra Mudurnu'da ki ilk sosyal demokrat belediye başkanı benim. Bu da gerçekten onur duyduğum olaylar arasında. Kaybettiğim seçimde daha önce kazandığım seçimlerin üstünde oy alarak kaybetmiştim. Mudurnu'da bin oyun altına düşmedim hiç.

Peki, 2004'ten 2011'e kadarki süreçte parti içerisinde hangi görevlerde bulundunuz?

2004'te Mudurnu Belediye Başkanlığı görevinden ayrıldıktan sonra siyasete hiçbir zaman ara vermedim. 2004 yılında evimi Bolu'ya taşıdım. Çünkü çalışmaya ihtiyacım vardı. Çocuklarım öğrenciydi, ekonomik durumum çok iyi değildi. O günden bugüne partimle ilişkimi hiç kesmedim. Yönetim kadrosunda olmasam bile yönetici arkadaşlarımın verdiği görevi eksiksiz yerine getirmeye çalıştım. O zaman ki seçimlerde katkım neyse hepsini sundum. Referandum sonrası yapılan il kongresinde de il yöneticisi olarak görev aldım. 2007 Genel Seçimleri'nde Milletvekili adayı oldum. Özellikle 2007'de Kıbrısçık, Mudurnu, Seben, Göynük'te girmediğim köy, uğramadığım ev, sıkmadığım el kalmamıştı. Partime de çok ciddi bir katkı sundum o bölgede. Aldığımız oylar yetmedi ama 2009'da yine o bölgelerden ciddi oylar aldık. Hiçbir zaman için politikanın dışında kalmadım.

Peki, CHP İl Başkanlığı görevine gelişinizin öyküsünü bize anlatır mısınız?

Tanju Özcan'ın İl Başkanlığı'ndan istifa ettiği dönemde CHP İl Yönetim Kurulu üyesiydim. Yönetim kurulu kendi arasında görev taksimi yaptığında bana da il sekreterliği, yani il başkan yardımcılığı görevini verdi. Genel seçimler için Tanju Özcan milletvekili aday adayı olmak için görevden istifa etmek zorundaydı ve istifa etti.

Daha sonra

Tanju Özcan istifa ettikten sonra il sekreteri olarak il başkanlığını vekaleten yürüttüm. Tüm ilçe başkanlarımızın, CHP'li Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyelerinin, merkez yönetim kurulunun ve il yönetim kurulunun ortak adayı olarak parti genel merkezine ismim sunuldu. Genel merkez atamasıyla il başkanı oldum. Hemen hemen herkesin desteğini alarak göreve gelmem beni heyecanlandırmıştı doğrusu.

İl başkanlığına gelişinizin ardından gerçekleştirdiğiniz ilk çalışmalar neler oldu?

Öncelikle parti içi barışı hayata geçirmeye çalıştım. Herkesin dikkatini çeken, benimde son derece şükran duyduğum eski il başkanlarımız örgüte ve adaylarımıza seçim süresince çok büyük destek verdiler. Tamamı toplantılarımıza geldiler ve bizlere gerekli taktikleri verdiler. Bu kamuoyunda güzel bir fotoğraf oluşturdu. CHP daha önceki seçimlere bölük pörçük giriyordu. Bu da kamuoyunda güveni sarsıyordu. Genel Seçimlerde örgüt kenetlendi. Örgüt birlik halinde adaylarının yanındaydı. Başarıda bunun çok büyük katkısı var. Öncelikle partinin temel taşı olan, partinin bu günlere gelmesinde büyük emekleri olan il başkanlarının seçim sürecinde verdikleri bu katkıya, desteğe örgüt adına çok teşekkür ediyorum. Bir seçimin kazanılması için bir neden gerekmez birçok nedenin yan yana gelmesi gerekir. Bu nedenlerin yan yana geldikten oluştuktan sonra seçim kazanılır. Bu nedenlerde biri parti içi barış diyelim.

Peki, il başkanlığı görevine gelişiniz sonrası partinin eski yönetim kadrolarıyla yeni yönetim kadroları arasında nasıl böylesine başarılı bir birliktelik sağlamayı nasıl başardınız?

Eski il başkanlarımızla oturduk? Neyimiz var? Kim nerde hata yaptı? Onlar bir değerlendirme yaptılar. Bende il başkanı olarak yönetici arkadaşlarımla birlikte onları dinledik. Eleştirilerini dinledik. Haklı oldukları yanlarda vardı doğrusunu söylemek gerekirse. Bu anlatılanların sonrasında yeni bir sayfa açtık. Çünkü artık CHP'nin kendi içersinde kavgaya tutuşmaya, Türkiye'de iç barışın bozulmasına hiç tahammülü yok. Ülke bölünme noktasına gelmişti. Ülke büyük sıkıntılar içindeydi. Ülkede ki memur, emekli, kadın, işçi, esnaf rahat bir nefes almak istiyordu. Herkes bu bilinçle birleşti. Bütün gücüyle de seçime asıldı. Eğer CHP Bolu'da bir Milletvekili çıkardıysa; nedenlerinden ilk, demiyorum, tek de demiyorum. Biri de bu barışın sağlanmasıdır. Eski partilerimizin yönetici kadrosunda görev almış kişilerin yerel yönetimlerde başkanlık yapmış arkadaşların katkıları seçimin kazanılmasında gösterilecek nedenlerden biridir. Öncelikle o arkadaşlarla, eski yöneticilerimizle birebir görüşmeler yaptım. Bu konuşmalar kısa görüşmeler değil; ortalama 3 saatlik birebir konuşmalar. Oturduk, şeffaflıkla katılımcılığı yeniden hayata geçirdik. Onlar düşüncelerini söyledi, bende düşüncelerimi söyledim. Birleştiğimiz en önemli nokta ülkenin kavgaya ihtiyacı yoktu. O noktadan hareket ederek birlikte bu başarıya imza attık.

Bu seçimde Kemal Kılıçdaroğlu faktörü Bolu'da seçim sonuçları üzerinde etkili oldu mu?

Kılıçdaroğlu genel başkan olduktan sonra herkesin kabul ettiği bir olay, artık herkes onu genel başkan olarak görüyordu. Herkes onun partiyi belirli bir yerlere taşıyacağını düşünüyordu. Ve öyle de oldu.

Sayın Karakaşoğlu gelelim milletvekili adayı ve sıralama yöntemi olarak bu seçim öncesi uygulanan üye bazındaki ön seçim tercihinize


Benim de içinde bulunduğum il yönetimi bunu gündeme aldı. Bolu da milletvekili sıralamasında ki yöntemimiz ne olsun diye tartışmaya açtık. İlçe yönetimi de vardı, Belediye Meclis Üyelerimiz de. Çünkü biz toplantılarımızı çok geniş katılımlı yaparız. Ortalama her toplantımız en az 50 kişilik katılımla gerçekleşir. İstiyoruz ki her şey iyi olsun, hiç eksiğimiz olmasın. Birimizin göremediğini bir diğeri görsün. Bu toplantılarda eleştiri ve öz eleştiri sonuna kadar yapıcı olmak koşuluyla hayata geçer. Bu da bize yaptığımız hataları en aza indirmede büyük bir katkı oluyor. Ön seçimi gündeme aldığımız toplantıda arkadaşlarımız oy birliğiyle toplantıda böyle bir seçimin yapılmasının çok daha yararlı olacağını belirttiler. 1985 yılından bu yana siyasetin içerisindeyim. Meydanlardan hiç ayrı kalmadım. Gittiğimiz her yerde de düşüncelerimizi halkla paylaştık. Tabi ki bu ön seçim partiye yeni bir dinamizm getirdi. Parti içi demokrasinin hayata geçmesi üyelerimizi son derece mutlu etti. Üyelerimiz bu sayede düşünce ve görüşlerinin milletvekili adayı ve sıralamalarının belirlenmesinde dikkate alınışını sevinçle karşıladılar. Eğer CHP İl Örgütü belirli bir yaş ortalaması olmasına rağmen herkesin 'Bunların nefesi yetmez' demelerine rağmen özellikle kadınlarımız başta olmak üzere herkes seçim sürecinde sonuna kadar çalıştıysa işte bu ön seçimin yapılmasının parti içi demokrasinin hayata geçmesi açısından çok büyük bir önemi ve katkısı var.

Peki, ön seçimde nasıl bir duruş sergilediniz?


Ön seçim öncesinde her aday adayına eşit mesafede olacağımı açıkça belirttim. Ve bunu da yerine getirdim. Aday adaylarımızla birlikte ilçelerimize, köylere giderek özgür ve eşit koşullarda kendilerini ifade etmelerine imkân sağladım. Tüm ilçelerimizi birlikte gezdik. Ön seçim sonrasında da tüm örgütlerimizi yine birlikte ziyaret ederek teşekkür ettik.

ÖRGÜTÜMÜZÜN ÇALIŞMALARINI GÖZLERİM YAŞARARAK İZLEDİM

CHP'de 34 yıl süren özlemin kısa öyküsünün bu son bölümünde daha çok propaganda dönemini, Kılıçdaroğlu'nun Bolu mitingini, örgütün özellikle gençlerin, kadınların çalışmalarına dair olan biteni dinledim. Başkan Karakaşoğlu'nun geleceğe yönelik beklentilerini, şimdiden plan ve programa dönüştürme çalışmalarının başladığını tespit ettim. CHP Merkez İlçe ve İlçe Teşkilatlarının önlerine koydukları hedefin 2,5 yıl sonra gerçekleşecek olan yerel seçimler olduğunu söylememe bilmem gerek var mı? Özellikle hedefin Bolu Merkez İlçe Belediyesini tekrar sosyal demokratların yönettiği bir yerel yönetime dönüştürme birinci hedefleri. Zafer öyküsünün ikinci bölümünü Karakaşoğlu'nun cümleleri ile okumaya devam edelim isterseniz.

- Ön seçim sürecinde aday adaylarınızın üyelere kendilerini tanıtmaları için nasıl bir ortam sağladınız?
Ben her adaya eşit mesafede olacağımı bildirdim. Ben bundan da hiç taviz vermeden sonuna kadar yerine getirdim. İlçe başkanlarımızı aradım. Tüm aday adaylarıyla birlikte beraber ilçelere gittik. İlçe örgütlerinin yaptığı organizede aday adaylarımız kendilerini tanıttılar. Üye bazında önseçim yapıldığı için aday adaylarımız CHP'li üyelerden oy istediler. Tüm ilçeleri beraber gezdik. Ön seçim yapıldı. Daha sonrada tüm örgütleri beraber ziyarete gittik. Teşekkür ziyaretleri yaptık. Yani bu seçim sürecinde her ilçeye en az 6-7 kere gitmişimdir. Bir günde aynı ilçeye 2 kere gittiğim oldu.

- Gelelim partinizin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bolu mitingine
Şimdi genel merkezde il başkanları toplantısı yapıldığında orada yeni bir il başkanı olarak söz aldım. Düşüncelerimi kısa ve net olarak belirttim. Seçim döneminde ki düşüncelerimi belirttim. Bolu'ya dair 3-4 dakikalık ciddi düşünce ve değerlendirmeler yaptım. Ben bu seçimin ikinci bir kurtuluş savaşı olduğunu, birinci kurtuluş savaşının Samsun'da başladığını İzmir de bittiğini söylemiştim. Genel Başkan Kılıçdaroğlu söylediklerimi not almıştı. Dikkat ederseniz CHP ilk mitingini Samsun'da başladı son mitingini ikinci kez İzmir'de yaptı. Bu bir mesajdı. Tabi burada düşünce bazında benim bir katkım varsa mutlu olurum ama tabi ki genel başkanımın da benden çok farklı düşüneceğini sanmıyorum. Bu konuyu mutlaka düşünmüşlerdir. Bunun altını çizerek belirtmek istiyorum. Çünkü benim her zaman ki en büyük sermayem mütevazılığimdir. Bolu'da ki miting 1 Haziran'da yapılacaktı. Çarşamba günüydü. Yönetici arkadaşlarımızla bu konuyu değerlendirdik. Çarşamba günü Bolu'da miting yapılmasının mitingi olumsuz etkileyeceğini düşündük. Negatif bir etkisi olacağına karar verdik. Ve genel merkeze geri dönerek, mitingimizin 30 Mayıs Pazartesi günü yapılmasını istedik. Bolu da çok büyük bir heyecanın olduğunu, iyi bir hava yakaladığımızı, mitingin Pazartesi günü yapılırsa Bolu'daki siyasi havaya büyük katkı sağlayacağını genel merkezimize ilettik. Çünkü Pazartesi biliyorsunuz ki Bolu'nun pazarıdır. Genel merkezimiz gerekli değerlendirmeleri yaptı ve birkaç gün sonra bize geri döndüler. Dediler ki: Haklısınız. Böylece miting tarihini 30 Mayıs'a alındı.

Bu miting için kadın kollarımız her konuda olduğu gibi yağmur çamur demeden, 50 yaş üzerindeki parti üyelerimizde dahil çalışmalarımıza çok büyük bir katkıda bulundu. Merkez ilçe başkanımız ve merkez ilçe örgütü, il örgütleri mitingin coşku içinde geçmesi, büyük bir katılımın olması için çok büyük uğraş verdiler. Ve arkadaşlarımın bu uğraşlarını gerçekten duygulanarak, gözlerim yaşararak izledim. Sayın Kılıçdaroğlu'nu miting günü helikopterden alıp miting alanına götürürken, telefonla verilen bilgi miting alanının dolup taştığı yönündeydi. Mitinge katılım tahminlerimize göre 13 bin civarındaydı. Çok coşkulu bir miting oldu. Kılıçdaroğlu, Bolu da birbirinden güzel mesajlar verdi.

- Peki, Kılıçdaroğlu Bolu mitingi sonrası sizinle bir değerlendirme görüşmesi yaptı mı?
Genel Başkanı miting sonrası uğurlamaya giderken kendisine “Bolu'daki atmosferi nasıl gözlemlediniz?” sorusunu sordum. Sayın Kılıçdaroğlu parti otobüsünde İzzet Baysal Caddesi'ndeki halkı selamlıyordu. Bu sorum üzerine miting ortamının bu şekilde coşkulu sağlanmasından dolayı teşekkür etti. Genel Başkan, “Bolu halkıyla beni coşkulu ortamda buluşturduğun için teşekkür ederim. Bolu'dan umutluyum. Sandıklardan çıkacak sonuçları göreceğiz” diye konuştu.

- 12 Haziran'da Bolu'da 34 yıl aranın ardından milletvekili çıkarma başarısı gösterdiniz. Seçim sonrası Kılıçdaroğlu'yla görüşmeniz oldu mu?
Gayri resmi seçim sonuçlarının açıklanması sonrası Bolu'dan CHP'li Milletvekili çıktığını öğrenen Kemal Kılıçdaroğlu'yla telefonda görüştük.

- Peki, neler konuştunuz?
Genel Başkanımız, bana miting sonrası aramızda geçen konuşmayı hatırlattı. “Bolu'dan çok umutluydum. Beklentilerim gerçek oldu. Tüm örgüt üyelerimize teşekkür ettiğimi iletin Başkanım” ifadelerini kullandı. Ardından Tanju Özcan'la görüşen Kılıçdaroğlu tebrik ederek, “Bolu'dan umutluydum. Umudum gerçek oldu. Teşekkürler” diye konuştu.

- Bu seçimde Türkiye genelinde olduğu gibi CHP il örgütü topluma önceki seçimlere oranla daha kolay ulaştığı gözlendi. Sizi başarılı kılan bu seçim döneminde seçmenlerin karşısına hangi argümanlarla çıktınız?
CHP tüzüğünü incelediğimiz zaman 4'üncü maddede, “CHP emeğe dayalı kitle partisidir” der. Ama ne yazık ki biz yıllardır yapılması gereken çalışmaları tam yapamadık. Burada herkesin sorumluluğu var, herkesin suçu var. 2011 seçimlerine çok farklı bir şekilde hazırlandık. Toplumun her kesimini ilgilendiren somut projelerimiz vardı. Anlaşılır projelerimiz vardı. Emekli için İntibak Yasası vardı. Köyde yaşayan çiftçilerimiz için mazotta, tohumda, gübrede verginin indirileceği, rahat bir nefes alınacağı projelerimiz vardı. Köylüyle ilgili projelerimiz vardı. Kadınlarla ilgili projelerimiz vardı. İşsizlerle ilgili projelerimiz vardı. Taşeron işçilerin kaldırılacağı, çalışanların sendikalı olacağına ilişkin projelerimiz vardı. Biz hem bunları broşür halinde dağıttık, hem de milletvekili adaylarımız gittikleri her yerde bu projeleri birebir vatandaşımıza anlattılar.
Geçmişte genel merkez yeterince proje üretemediği için genel konularda konuşmak zorunda kalıyoruz. Bu da inandırıcı olmuyor, vatandaş bize inanmadığı için sadece belirli soyut kavramlarla gittiğimiz için destek vermiyordu. Bu sene 2011 seçimlerinde ilk defa toplumun her kesimine hitap eden projelerimiz vardı. Ve projeleri-mizde herkese en iyi şekilde anlatıldı.

- 34 yıl sonra partinizi Bolu'da başarıya ulaştıran unsurlardan kısaca bahseder misiniz?
Seçimle ilgili genel bir şey söyleyeceğim. İl örgütümüz çok ama çok iyi çalıştı. Özellikle söylemem gereken kadınlarımız çok iyi çalıştı. Eğer biz bu süreçte bir başarı elde ettiysek buradaki en büyük paylardan birisi adaylarımızın performansının dışında kadınlarımızın gerçekten çok üstün bir performans göstermeleridir. Son dakikaya kadar enerjilerini en üst düzeyde tutup, halka ulaştılar. Bu konuda İl başkanı olarak emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.
İyi yaptığımız işlerden biri de yaptığımız seçim değerlendirmelerinde il yönetim kurulunda ilçe kökenli arkadaşlarımız varsa, o arkadaşlarımızı ilçelerde onu sorumlu yaptık. Sebenli arkadaşımızı Seben sorumlusu yaptık. Mudurnulu arkadaşımız Mudurnu sorumlusuydu. Her ilçemizin bir sorumlusu vardı. Bu bizi rahatlattı. İl başkanı her ilçeyle kendisi ilgilenemez. Buna ne zaman yeter, ne de yeterince görev yapabilir. Hiç kıskançlık olmadan görev taksimi yaptık. Bu konuda da birçok arkadaşımız çok iyi çalışmalar yaptı. Eğer ilçelerde oylarımız arttıysa bu arkadaşlarımızın ilçe örgütleriyle yaptığı çalışmaların çok verimli olmasının sonucudur.

İlçelerimiz gerçekten büyük performans gösterdiler. Tüm ilçelerimiz elinden geleni yaptı. Bunların içinde özellikle Mudurnu, Mengen ve Göynük öne çıktı. İlçe başkanlarıyla her gün telefonda görüştük. Mudurnu'da, Mengen'de ve Göynük'te bütün köylere gittik, tüm evlere girdik. CHP'yi anlattık.

Örgütümüz iyi çalıştı. Mengen örgütümüz en iyi çalışan örgütümüzden biri. Bizim en zayıf olduğumuz bölge Gerede, Dörtdivan ve Yeniçağa idi. Gerede'de çok farklı bir çalışma yaptık. Gerede'ye 5-6 kere gittik ve değerlendirmeler yaptık. Onlar aynen benim düşündüğümü düşündüler. Gerede'ye diğer ilçelerde yaptığımız gibi esnaf gezisi, ev gezisi çok fazla katkı yapmaz, daha da itici olur. Gerede'de farklı bir çalışma yapalım, diye düşündük. Gerede'de yaptığımız çalışma nokta çalışmasıydı. Esnafla kısa bir tur yaptık, sanayi çarşısını, pazarını dolaştık. Orda gördüğümüz vatandaşlarla birebir kendimizi anlattık. Çok ilginç anılarım var orda. Gerede'de sanayi çarşısını dolaşırken hep tepki alırdım, eleştiri alırdım. Hep tartışma ortamına çekmeye çalışırlardı daha önceki seçimlerde. Bu seçim öncesi yaptığım ziyaretlerde manzara farklıydı. İnanın çok yoğun bir şekilde rozet dağıttık Gerede İlçesinde. Gerede'de oylarımızda patlama olmadı ama Gerede'de en azından bir tabanımız oldu. Gerede'de oyarımız yüzde yüzün üstünde artırdık. Gerede'de CHP'nin tabanı oluştu. Bundan sonra hep birlikte hareket edeceğiz. Gençlik kolları kurduk, kadın kolları kurduk. Onlarda ellerinden geleni yaptılar. Dörtdivan yine çok zayıf olduğumuz, örgütümüzün olmadığı, seçim öncesi kurduğumuz örgütle seçime girdik. Orada da yeterince oy alamadık ama en azından bir taban kurduk.

- Bundan sonraki hedefiniz nedir?
Ben il, ilçe örgütlerine, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyelerine, özellikle de kadın kollarımıza teşekkür ediyorum. Şu an Milletvekilimizle merkez ilçe ve ilçelerde seçmenlerimiz sanki ağız birliği yapmışçasına Belediye Başkanlığı seçimlerine şimdiden hazırlanmamızı istiyorlar. Seçmenin ve bizim hedefimiz şu dakikadan itibaren yerel seçimlere hazırlanmaktır.

- Gazetemize vermiş olduğunuz açıklamalardan dolayı gazetemiz ve okurlar adına teşekkürler Sayın Karakaşoğlu


19 Haz 2011 - 00:00 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.