DAHA ÇOK ÖZGÜRLÜĞE, DAHA ÇOK HUKUKA, DAHA ÇOK İNSANCA YAŞAMAYA EVET, EVET, EVET

Bilgi kirliliği aldı yürüdü. Üzülerek görüyoruz ki, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak Anayasa Referandumu, sanki bir genel seçim havasına büründü. Par...

Bilgi kirliliği aldı yürüdü. Üzülerek görüyoruz ki, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak Anayasa Referandumu, sanki bir genel seçim havasına büründü. Parti liderlerini dinlediğimizde, kamuoyundaki havayı soluduğumuzda hey aynı algıyla karşılaşıyoruz. Sanki yapılacak olan bir anayasa değişikliği referandumu değil, bir genel seçim.

Halbuki durum tamamen farklı. Seçimler muhtemelen 2011 yılının Temmuz ayında yapılacak. 12 Eylül 2010 yılında ise, Anayasada yapılması düşünülen birtakım yasal değişikliklerin yapılıp yapılmaması hususunda halk son kararı verecek. Tabloya baktığımızda, enteresan bir gruplaşma var. CHP, MHP artık PKK terör örgütünün yasal zeminde bir uzantısı olduğu hususunda herkesin tereddütle bakmaya başladığı BDP, nerede ise tamamına yakın sosyal demokrat vakıflar, dernekler, nerede ise tamamına yakın ülkücü vakıf ve dernekler, çok net bir şekilde bu referandumda Hayır oyu kullanacaklarını ilan etmiş durumdalar.

Sükunetle meseleyi değerlendirince insanın hafızası almıyor ama, üzülerek itiraf etmek lazım ki, siyasi hırs ve ihtiras bir grup parti ve sivil toplum örgütünü bu hale getirmiş durumda. Hadi şimdi gelelim bu hayırcı grubun vatandaştan nelere hayır demesini istediğini tek tek irdeleyelim.

Yeni Anayasada paketinde “Ailenin korunması” başlıklı 41.maddede öngörülen değişiklikle, istikbalin büyükleri, yarınımızın teminatı çocuklarımızın korunmasında devletin hükümlülüğü artırılıyor. Yapılan değişiklikle, devletin çocuklarımıza daha fazla sahip çıkması öngörülüyor. Hayırcılar bunu istemiyorlar. Vatandaşa diyorlar ki; devlet, çocuklarımıza daha fazla sahip çıkmasın. Hayır deyin, bu iş bitsin. Bunun anlamı budur. Değil diyen beri gelsin.

Hani her gün sivil toplum örgütleri, memur sendikaları toplu sözleşme hakkı istiyoruz diye bas bas bağırıyorlardı ya, işte, Anayasanın 53.maddesinde yapılan yeni değişiklikle memurlara ve diğer kamu görevlilerine toplu sözleşme yapma hakkı tanınıyor. Hayırcılar, bunu istemiyorlar. Memurlara ve diğer kamu görevlilerine, toplu sözleşme yapma hakkı tanınmasın istiyorlar. Bu ne lahana, bu ne perhiz turşusu. Oldu mu sosyal demokratlar, Allah aşkına yakıştı mı?

Hani günlerdir Heronların çektiği görüntüleri ve vatan evlatlarının çaresiz ve biçare bir şekilde şehit edilmelerini dudaklarımızı ısırarak hayretle ve dehşetle takip ediyoruz ya, artık Anayasanın 145.maddesindeki askeri yargı başlıklı bölümde yapılacak anayasa değişikliği ile askerlere, sivil yargı yolu açılıyor. Hayırcılar, hayır diyerek “Hayır, askere sivil yargı yolu açılmasın” diyorlar. Ey Hayırcılar, annelerin gözyaşları ne olacak.

Siz sosyal demokratlar, hani yıllardır sağ partilere ne idüğü belirsiz kişilerce para akıtıldığını söyler, bunun edebiyatını yapardınız ya, buyurun bu anayasal değişiklikle siyasi partilerin mali denetimi 2010 yılından itibaren Sayıştay'a geçiyor. Buna hayır demek, bir sosyal demokrat için akla Ahmet Kaya'nın o güzel dizelerini getirmez mi: “Bu ne yaman çelişki anne.” Hayır demeye yönlendirdiğiniz halk, size bunun hesabını sormaz mı?

Bu liste uzayıp gider. Aslında hayır dediğimiz şey, özgürlüğe, hukuka ve insanca yaşamaya hayırdır. Sosyal demokratların, ülkücülerin ve terör yandaşlarının, bu ülkede daha az hukuk olsun diye birleşmeleri, ülke meselelerini tahlil eden, bu hususta kafa yoranlar için sürpriz değildir ama, zavallı Anadolu insanının hafızası, bu kadar ağır yükü kaldırmaz. Yapmayın beyler, insanınızın medeniyetten daha az pay alması için yırtınmanız, insanınızın daha az hukuka sahip bir rejimde yaşaması için çaba göstermeniz ve bunu, yapılan işin niteliğini halktan gizleyerek yapmanız ayıptır, şu mübarek Ramazan ayında günahtır.

Bu ülke insanlarının daha çok hukuka, bu ülke insanlarının daha çok özgürlüğe, bu ülke insanlarının daha çok insanca yaşamaya hakkı vardır. Bugüne kadar yaş kararları adı altında hesap sorulmaksızın ne hukuksuzluklar olmuş, ne ocaklar gözyaşına boğulmuştur. Ama artık, anayasanın 125.maddesindeki değişiklikle, yaş kararlarına yargı yolu açılmıştır. Buna mı hayır diyorsunuz Hayırcılar? Hukuksuzluk devam mı etsin? Yaş kararlarıyla gözleri yaşartılan insanlar ağlamaya devam mı etsinler?

Siz farkında mısınız niye hayır dediğinizin? Biliyor musunuz bu ülkede fişlemeyle kaç insanın hayatı karardı? Kaç ocak söndü? Kaç kişi intihar etti? Kaç insan işinden gücünden oldu? Ama artık olmayacak. Çünkü, 20.maddedeki “Özel hayatın gizliliği” başlıklı bölümün değişmesiyle, artık fişleme tarih olacak. Hayır mı diyorsunuz? Vatandaş fişlenmeye devam mı etsin? Meydanlarda hayırda hayır vardır derken bunu mu kastediyorsunuz? Fişlenmede hayır mı var? Günah beyler, Ramazanda bari yapmayın. Halkı kandırmayın.

Bunun vebali ağırdır. Bizi geriye götürmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu bir parti meselesi değildir. Bu bir özgürlük meselesidir, bu bir hukuk meselesidir, bu bir insanca yaşama meselesidir. Biz halk olarak buna evet diyeceğiz. Eşitliğe, özgürlüğe, demokrasiye, hukuka, insanca yaşamaya evet, evet, evet.

Saygılarımla.

11.08.2010


11 Ağu 2010 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.