Türk Eğitim-Sen görüşlerini açıkladı

Türk Eğitim-Sen görüşlerini açıkladı

Türk Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Fikret Başar, Türk Eğitim-Sen’in 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda Değişiklik Yapılması İle İlgili Kanun Tasarısı taslakları hakkındaki görüşlerini açıkladı.

Özellikle son bir yıl içerisinde, Yükseköğrenim Sisteminin yeniden yapılandırılması amacıyla kamuoyunda birçok tartışmalar başlatıldığını, bu amaçla, gerek Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğrenim Kurumu ve gerekse içinde Türk Eğitim-Sen’in de bulunduğu birçok kurum ve kuruluşlar tarafından kanun tasarısı taslakları hazırlandığını ifade eden Türk Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Fikret Başar, “Bu amaçla, sendikamız üyesi akademisyenler ve üniversite idari personeli tarafından 14-15 Şubat 2004 tarihlerinde Ankara Akar International Hotel’de yapılan toplantıda konu tartışıldı. Sendikamızın konu ile ilgili görüşleri kamuoyu bilgisine sunuldu” dedi.

Üniversitelerde yeniden yapılanma ihtiyacı olduğunu belirten Başar, “Son zamanlarda Milli Eğitim Bakanlığı, ilgili, sivil toplum kuruluşları ve yükseköğretim kurumları tarafından hazırlanan taslak metinler üzerinde tartışmalar devam etmektedir. Türk Eğitim-Sen olarak üniversiteler üzerindeki tartışmaların kurumsal taassup ve ideolojik kaygılardan uzak olarak tamamen bilimsel bir anlayış ile yapılmasının gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Bu bağlamda Türk Eğitim-Sen, hazırlanacak kanun tasarısı ile ilgili dikkate alınması gereken genel görüşleri şu şekilde sıraladı;

Yetkiler, şahıslardan çok kurullara bırakılmalıdır.

Yüksek Öğretim sisteminde yönetim kadrosu öğretim üyelerinin demokrasi takımı ile seçilmelidir. Sektörlerin bir sonraki seçimleri düşünerek kadrolaşmaya gitmelerinin önüne geçmek için iki dönem üst üste seçilmeleri engellenmelidir. Yüksek Öğretim Kurulu’nun yetkileri sadece yüksek öğretim kurumları arasında koordinasyonu sağlayacak şekilde düzenlenmelidir.

Rektör atamaları her aşamada siyasal değerlendirmelerin ve endişelerin dışında bilimsel ve etik bir anlayışla gerçekleştirilmelidir.

Yükseköğretim Kurumu Kanun Taslağı üzerinde yürütülen tartışmalar, üniversitelerin mali, idari, eğitim ve öğretim kalitesi ve bilimsel araştırmalarla ilgili sorunlarını gölgede bırakmamalıdır.

Akademik ve idari personelin özlük hakları teminat altına alınmalı ve kanunda açıkça yer almalıdır.

Öğretim elemanlarının mali durumları iyileştirilmeli ve gerekli düzenlemeler yeni kanun taslağı ile paralel olarak ele alınmalıdır.

Yükseköğretim üst kuruluşları ve yükseköğretim kurumlarında çalışan idari personelin de üniversite ödeneğinden yararlanabilmesi açısından gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

Üniversite döner sermaye katkı payı dağılımında akademik personelin aldığı katkı oranının en az yarısı kadar da idari personelin yararlanması sağlanmalıdır.

Akademik aşamalara bilimsel standartların getirilmesi ve kişisel inisiyatiflerden kurtarılması gerekmektedir.

Akademik yapılanmada ideal kadrolar oluşturulmalıdır. Bazı üniversitelerde yığılmaların engellenebilmesi açısından bu gereklidir.

Yetkili sendikaların temsilcileri, üniversitelerin yetkili kurullarında (senato, fakülte kurulu ve yüksekokul kurulu) yer almalıdır.

Türk Eğitim-Sen olarak, üniversitelerin kamusal hizmet olarak yürütülmesi ve finansmanın sosyal devlet ilkeleri doğrultusunda devlet tarafından sağlanması gerektiğine inanmaktayız.

Türk Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Fikret Başar, Kanun tasarısında aşağıda sıralanan maddelerin mutlaka yer alması gerektiğini ifade etti.

Doktora yeterlilik sınavı öncesi yapılan yabancı dil sınavı akademik kariyerin sonraki her basamağında geçerli olmalıdır.

İdari kadrolara hiçbir surette akademik personel atanmamalıdır.

Akademik Yükseltme ve Atama Kriterleri bir sonraki aşamadaki atamalar ve yükseltmeler için belirlenmeli, atanmak istediği kadroya aday isterse üç yıl (hazırlık yapmak açısından) önceki kriterlere tabi olabilmelidir.

Üniversite, fakülte ve diğer birimlerdeki kurulların (senato, yönetim kurulları, fakülte kurulu vb) oluşumu seçimle olmalıdır.

Üniversite sosyal konseyine yetkili kamu sendikalarını temsilen birer temsilci dahil edilmelidir.

Fakültede kadrolu öğretim elemanlarının katılacağı bir seçimin sonucunda en yüksek oyu alan fakültenin kadrolu profesörü dekan olarak atanmalıdır.

Profesörlük, doçentlik ve yardımcı doçentlik kadrosu bölüm akademik kurulunun talebi üzerine 30 gün içerisinde rektörlükçe ilan edilmelidir.

Yardımcı doçentlik kadrosu daimi olmalı ve herhangi bir süre sınırlaması olmamalıdır. Ayrıca yardımcı doçentler de birinci derecenin son kademesine kadar yükselebilmelidir.

Rektörlük, dekanlık ve müdürlük seçimlerinde Cumhurbaşkanı ve TBMM Başkanı seçimlerinde olduğu gibi turlu sistem uygulanmalıdır.

Rektörler en fazla bir dönem için ve her defasında sosyal, fen ve sağlık bilimleri alanında dönüşümlü olarak seçilmelidir.

Dekan ve müdürler ard arda olmamak üzere en fazla iki dönem için seçilmelidirler.

Her üniversitede idari personel için görevde yükseltilme sınavı yapılmalıdır.

İkinci öğretim ve yaz okulunda hizmete katkısı olan bütün akademik ve idari personele katkıları ölçüsünde ödeme yapılmalıdır.

Lisansüstü akademik faaliyetlerde uzun süreli yurtdışı görevlendirmeler yerine daha fazla akademik personelin bu imkandan faydalanacak şekilde daha kısa süreli görevlendirmeler tercih edilmelidir.

Okutmanlık ve Öğretim Görevliliği kadroları Öğretim Görevlisi kadrosu adı altında birleştirilmelidir.

Öğretim görevlileri, sözleşmeleri iki dönem üst üste uzatılması durumunda daimi kadroya geçirilmelidir.

Araştırma görevlileri sınavı merkezi olarak yapılmalı ve yerleştirilmelidir.

Üniversitelerde bölümler açılmadan önce yetki, sorumluluk ve unvanlarına ilişkin yasal altyapı oluşturulmalıdır.

Teknik Eğitim Fakültelerinin unvan sorunu çözülmelidir. Altyapısı yeterli olan Teknik Eğitim Fakülteleri, Teknoloji Fakültelerine dönüştürülmelidir.

Öğretim görevlilerinin lisansüstü ve doktora çalışması yapmaları teşvik edilmesi engeller kaldırılmalıdır.

19 Şub 2004 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.