Afiliasyon sorun getirdi

Ağustos 2014 tarihinden itibaren Sağlıkla Dönüşüm Projesi kapsamında ortak kullanım protokolü uygulanan pilot kurum olan İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde neler oluyor.

Haber: Ayşegül DİNÇEL

Uzman gelirleri düştü, nöbet ücretleri ödenmiyor! Üniversite hastaneleri ile Sağlık Bakanlığı hastanelerinde Sağlıkla Dönüşüm Projesi kapsamında 20 hastanede ortak kullanım protokolü uygulanıyor. Bolu da Ağustos 2014 tarihinden itibaren bu hastanelerde ortak kullanımın yapıldığı illerden biri. Ortak kullanımın malzeme temini, işleyişin hızlanması, üniversite personelinin (asistan, hemşire, öğretim üyesi) özlük haklarında iyileşme gibi birçok artıları olsa da, bazı sıkıntıları da içeriyor. Bolu-Düzce Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Fatih Demircioğlu, Bolu'da yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini madde madde sıraladı:

1. Ortak kullanım ile uzman hekimlerin gelirlerinde, bölümüne göre değişmekle birlikte 3 bin TL'ye varan düşüşler yaşanmıştır. Uzman hekim arkadaşlarımız, yüksek oranda hasta muayenesi, girişimsel işlemler puanı yapmasına rağmen, hizmetlerinin karşılığını ekonomik olarak alamamaktadır. Bu da iş huzur ve barışını kötü yönde etkileyebilmektedir. Bunun temel nedeni uzman hekimlerin katsayısının düşük olmasıdır. Burada yapılacak bir düzenleme ile bu kayıp azaltılabilir.

2. Ortak kullanımda yaşanan en önemli sıkıntılardan biri de kongre-bilimsel aktiviteye katılım olması durumunda yaşanmaktadır. Aynı kurum çatısı altında olmasına rağmen, temel görevi bilimsel aktivite üretmek, ürettiği bilimsel verileri paylaşmak, bilimsel aktivite üretmese bile yeni gelişmeleri takip edip öğrencilerine öğretmek olan öğretim üyelerinin kongreye gittiği gün sayısı kadar döner sermayesi kesilirken, kendi kişisel gelişimi ve yeni bilimsel gelişmeleri öğrenmek için kongreye giden uzman hekim arkadaşlarımız en tabii hakkı olarak kongreye gittiği gün sayısı kadar ortalamadan döner sermaye almaktadır. Bu hukuksuz durum Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK)'nın resmi görüşü doğrultusunda yapılmaktadır. Yapılacak şey TKHK'nin döner sermayede yapacağı bir düzenleme ile ortak kullanımdaki hastanelerde yapılan bu hukuksuz uygulamanın kaldırılması ve düzenlenmesi olmalıdır.

3. Ortak kullanımda yaşanan ve yakın zamanda gündemimize giren önemli sıkıntılardan biri de öğretim üyelerinin nöbet sorunu ve nöbet ücretidir. Ortak kullanım ile birlikte her bölüm asistan hekim arkadaşlarımız, uzman hekim arkadaşlarımız ve öğretim üyeleri ile aktif nöbet veya icap nöbeti listesi hazırlamaktadır. Bolu Kamu Hastaneleri Birliği yöneticileri bu liste doğrultusunda, olması gerektiği gibi, yaklaşık bir yıl süreyle aktif nöbet tutanlara ona göre, icap nöbeti tutanlara ona göre nöbet ücreti ödediler. Ağustos 2015 tarihi itibarıyla TKHK'den gelen bir resmi yazıya istinaden ortak kullanılan hastanelerdeki tutulan nöbetlerde, asistan hekimlere ve uzman hekimlere ücret ödenebileceği, öğretim üyelerine ücret ödenemeyeceği belirtildiğinden, hâlen gerek aktif, gerekse de icap ücreti tutulmasına rağmen öğretim üyelerine nöbet ücreti ödenmemektedir. Aynı kurumda çalışan, aynı işi yapan insanların birine nöbet ücreti ödenirken, diğerine ödenmemesi eşit işe eşit ücret politikasına aykırılık içermektedir. Aynı durum ortak kullanıma sahip olmayan üniversite öğretim üyelerinin icap-aktif nöbet ücreti ödenmesi uygulamasında da görülmektedir. Birçok üniversite öğretim üyesi nöbet hizmetlerinin karşılığında nöbet ücreti alamamaktadır. Bu konuda gerek Yükseköğretim Kurumu, gerekse de Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumunca yapılacak kanuni düzenleme ile 2014 yılında çıkartılan Tam Gün Yasasında nöbet ücretlerini düzenleyen kanuna eklenecek bir cümle bu sorunu giderecek, sağlık çalışanlarının mağduriyeti ortadan kalkacaktır.

4. Son günlerde gündeme gelen ve ulusal basına Üniversite hastaneleri ve Sağlık Bakanlığı hastanelerinin ortak kullanımı anlamına gelen afiliasyon, sorunları da beraberinde getirdi. Uzman hekimlerin gelirlerinde 3 bin TL’ye varan düşüşler yaşanırken, öğretim üyelerinin kongreye gittiği gün sayısı kadar döner sermayesi kesiliyor da yansıyan sorunlardan biri TKHK İzleme, Ölçme ve Değerlendirme Birimi tarafından hastanelere gönderilen bir yazıda 'ek ödeme sınırının aştığı dönemlerde ek ödeme dağıtım kararı alınmaması' istenmesidir. Duyumlarımıza göre, ilimizde ortak kullanımda bulunan Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi bunun için pilot hastanelerden biri olarak seçilmiş ve Eylül ayında bu kurumumuzda birçok hekim arkadaşımız sabit döner sermaye dışında döner sermaye alamamıştır. Birçok hekim arkadaşımızın gelirinde 3 bin TL'ye kadar düşüşler yaşanmıştır. Bu uygulamanın Fizik Tedavi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve diğer hastanelere zamanla yayılacağı, sağlık çalışanlarının adeta sabit döner sermayeye mahkûm edileceği duyumları da mevcuttur. TKHK bahis geçen konuda derhal açıklama ve düzenleme yapmalı ve bu hukuksuz, sağlık çalışanlarını mağdur eden uygulamayı kaldırmalıdır. Tüm bu sorunlara rağmen fedakârca hizmet etmekten geri kalmayan bütün sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını alamaması ciddi motivasyon kaybına neden olmaktadır. Sağlıkta Dönüşüm Projesi ve hasta memnuniyeti ile övünen Bakanlık yetkililerinin, yaptıkları ve yapacakları uygulamalarda sağlık çalışanlarının mağdur edilmemesi en büyük temennimizdir.

29 Eki 2015 - 11:40 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.