Anonim Şirketlerde - E K G S - : ( ELEKTRONİK GENEL KURUL SİSTEMİ ) -1 -

Anonim Şirketlerde - E K G S - : ( ELEKTRONİK GENEL KURUL SİSTEMİ ) -1 -

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca Yeni TTK’ nu uygulamaları için yayınlanmış bulunan Yönetmelik ve Tebliğlerin açıklamalarına bu yazımızla devam ediyoruz.

Bu yazımız da konumuz, Yeni TTK ‘ nunun “Son Hükümler Bölümü” nde yer alan

( D bölümü) ‘Elektronik İşlemler ve Bilgi Toplumu Hizmetleri’, 1524-1525-1526 ve 1527 deyer alan ELEKTRONİK GENEL KURUL SİSTEMİ Hakkında.

Yurt dışında ya da uzaklarda yaşayan, hastalık vs gibi nedenlerle genel kurullara katılamayan hissedarların geçmişte yaşanılan genel kurulda çoğunluk sağlayamama gibi sıkıntılarını hep birlikte yaşadık. BİLİŞİM çağının tüm kolaylıklarından, nimetlerinden yararlanmak hakkı buluna insanımız için bu gelişme oldukça hoş bir uygulama olsa gerek. Bu konuyu 2 ( İKİ ) ayrı yazı ile sizlere sunmak arzusundayım.

Bakanlık önce, 28 Ağustos 2012 tarih ve 28395 sayılı Resmi Gazetede bu hususa ait YÖNETMELİĞİ, ardından da 29 Ağustos 2012 tarih ve 28396 sayılı Resmi gazete de ilgili TEBLİĞİ yayımladı. Hem YÖNETMELİK, hem de TEBLİĞ in ana başlığı; “ ANONİM ŞİRKETLERDE ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILACAK GENEL KURULLARA İLİŞKİN YÖNETMELİK/ TEBLİĞ” olarak belirlenmiş. Biz önce YÖNETMELİK maddelerindeki ayrıntılara bakalım.

Y Ö N E T M E L İ K T E N N O T L A R :

Burada Tanımlar ve Kavramlar önemli. Önemli diyorum çünkü, uygulama yeni. ÖzellikleANONİM ŞİRKET yöneticilerinin ve de ortaklarının bu nedenle bunları ayrı ayrı çalışıp öğrenmelerinde fayda var inancındayım. Şimdi onlara tek tek bakalım;

-Elektronik Genel Kurul Sistemi ( EKGS): Burada önce BORSAYA KOTA ŞİRKETLER vurgulanarak onların “ Merkezi kayıt kuruluşu tarafından sağlanacak elektronik platformu ve diğer şirketlerin ( Yani küçük ve orta büyüklükteki Anonim Şirketlerin) TTK nunun 1527 nci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca kuracakları veya destek hizmeti alabilecekleri bilişim sistemini” anlatmakta. Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere, AŞ’ ler isterlerse kendileri ‘ BİLİŞİM SİSTEMİ ‘ kurabilecekler, isterlerse bu tür hizmet veren FİRMALARIN bilişim Hizmetlerinden yararlanabileceklerdir. Bu husus da, BİLGİSAYAR SEKTÖRÜ için yeni bir iş alanı demektir ki , bunu da not emiş olalım.

-Elektronik Ortamda Katılma : Anonim Şirket genel kurullarına EKGS ‘den katılmayı, görüş açıklamayı, öneride bulunmayı ve oy kullanmayı.

-Güvenli Elektronik İmza : 15/01/2004 tarihli ve 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununun 4. maddesinde tanımlanan elektronik imzayı.. ifade etmektedir.

- Merkezi Sicil Kayıt Sistemi ( MERSİS ) : Ticaret Sicili işlemlerinin elektronik ortamda yürütüldüğü, ticaret sicili kayıtları ile tescil ve ilan edilmesi gereken içeriklerin düzenli olarak depolandığı ve elektronik ortamda sunulduğu merkezi ortak veri tabanını da içeren, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan ve yönetilen uygulamayı tanımlamaktadır.

Yukarıda vurgulamaya çalıştığım gibi, bu açıklamaları özellikle YENİ KAVRAMLAR olduğu için yapmak zorunluluğunu hissettim. Yönetmeliğin asıl CAN ALICI NOKTASI 5. Maddede yapılan açıklamalar ve o madde aynen şöyle:

MADDE 5 : (1) Kanunun 1527 nci maddesi uyarınca EKGS’ yi uygulayacak şirketlerin esas ( ANA) sözleşmesinde, aşağıda belirtilen hükmün Genel Kurul Toplantılarının Düzenlendiği maddelerden biri içerisinde yer alması zorunludur.

Evet altını özellikle çizdiğim bu konu, işin başlangıcı. Yani anonim şirket öncelikle ŞİRKET ANA SÖZLEŞMESİNE bu EKGS dediğimiz sistemle ilgili olarak şu maddeyi eklemek yada yerleştirmek z o r u n d a olacaktır. Bu maddenin önemine binaen , ana sözleşmeye eklenmesi zorunlu olan bu açıklamayı aynen aşağıya alıyorum:

“ Genel kurul toplantısına elektronik ortamda katılım. Şirketin genel kurul toplantılarına katılma hakkı bulunan hak sahipleri bu toplantılara, Türk Ticaret Kanununun 1527 nci maddesi uyarınca elektronik ortamda da katılabilir. Şirket, Anonim Şirketlerde Elektronik Ortamda Yapılacak Genel Kurullara İlişkin Yönetmelik hükümleri uyarınca hak sahiplerinin genel kurul toplantılarına elektronik ortamda katılmalarına, görüş açıklamalarına, öneride bulunmalarına ve oy kullanmalarına imkan tanıyacak elektronik genel kurul sisteminin kurabileceği gibi bu amaç için oluşturulmuş sistemlerden de hizmet satın alabilir. Yapılacak tüm genel kurul toplantılarında esas sözleşmenin bu hükmü uyarınca, kurulmuş olan sistem üzerinden hak sahiplerinin ve temsilcilerinin, anılan Yönetmelik hükümlerinde belirtilen haklarını kullanabilmesi sağlanır.” Özellikle bu madde ANA SÖZLEŞMEDE YER ALMALIDIR. BU hususta diğer maddeleride bilmek gerekir. Onlarıda aşağıda sunuyoruz.

(2) Hak Sahipleri ve temsilcilerinin elektronik ortamda genel kurul toplantısına katılma ve oy kullanmasına imkan tanıyacak şirketler, yukarıda belirtilen esas sözleşme hükmünde herhangi bir değişiklik yapmadan bu metni esas sözleşmelerine aktarmak zorundadır. Esas sözleşmelerinde bu maddede belirtilen esas sözleşme hükmü bulunan şirketler, yapacakları her genel kurul toplantısında hak sahiplerinin ve temsilcilerinin genel kurula elektronik ortamda katılabilmelerini ve oy verebilmelerini sağlamak zorundadır.

(3) Payları MKK tarafından kayden izlenen borsaya kote şirketlerin yapacakları genel kurul toplantılarına elektronik ortamda katılma, temsilci tayin etme, öneride bulunma, görüş açıklama ve oy verme işlemleri MKK tarafından sağlanan EGKS üzerinde yapılır.”

Evet EKGS de CAN ALICI NOKTA diye nitelendirilecek husus bu. Biz bu yazımızda öncelikle SİSTEMİ TANITMAYI amaçladık. Tabii becerebildikse. Gelecek yazımızda TEBLİĞ’ den ve ayrıntılı uygulamalardan söz edeceğiz. İyi dilek ve saygılarımla.

KESENİZİN DİBİNİ GÖRMEYİN.

27 Ara 2012 - 00:00 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.