Gandhi Kemal'e başkanlar 'Evet' dedi

CHP teşkilatında heyecan doruk noktasında. Deniz Baykal'ın ardından Genel Başkanlık koltuğuna oturacak Kemal Kılıçdaroğlu'nun parti içersinde nasıl bi...

CHP teşkilatında heyecan doruk noktasında. Deniz Baykal'ın ardından Genel Başkanlık koltuğuna oturacak Kemal Kılıçdaroğlu'nun parti içersinde nasıl bir yol izleyeceği şimdiden merak ediliyor. Bolu CHP il örgütünde geçmiş dönemde il başkanlığı yapmış partililere, Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP içersinde ortaya çıkacak değişiklikleri sorduk.

CHP eski İl Başkanlarından Ahmet Özmen Kılıçdaroğlu ve gelişen süreçle ilgili, “CHP'de genel başkan değişikliğini çok olumlu karşılıyorum. Sayın Baykal'ın önemli siyasi birikimi olmasına rağmen, yönetim biçimine itirazım vardı. Çünkü CHP deyince Demokrasi, Demokrasi deyince CHP akla gelirken, sürecin hiç de öyle işlemediğini üzülerek gördük. Bu durumu çok içimize sindiremememize rağmen partililiğimizi devam ettirdik. Bazı arkadaşlarımız ise partiden ayrıldı. Bugün gelinen noktada çok kısa sürede 77 il başkanı tarafından Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığı onaylanıyorsa, bunu partide gizli bir değişim isteğinin zaten var olduğuna işaret olarak görüyorum."

KEMAL KILIÇDAROĞLU'NA İNANCIM TAMDIR

Özmen açıklamasının devamında, “Partide yaşanan görüş ayrılıklarının partinin zenginliği olarak algılanılmasını, görüşlerin parti içinde hiçbir korkuya kapılmadan açıklanabilmesini partinin doğasıyla örtüşen hareketler olarak görmekteyim. CHP'nin olması gereken hali budur diye düşünüyorum. Yeni Genel Başkan ile birlikte oluşacak yeni Parti Meclisinden beklentilerimiz çok büyüktür. Öncelikle parti içi demokrasinin tesis edilmesi, partili olup dışarıda kalan arkadaşlarımızın partiye tekrar kazandırılması en büyük beklentimdir. Söylemeye çalıştıklarımın hepsinin Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkanlığında hayata geçeceğine inancım tamdır. CHP ile özdeşleşmiş ve eski İlçe ve İl Başkanlığı yapmış bir kişi olarak gelişmeleri heyecanla takip etmekteyim” dedi.

BU SÜRECİ BÜTÜN KALBİMİZLE DESTEKLİYORUZ

Yaşanılan gelişmelerle ilgili Yafes Altok, “Biz bu değişikliği çok olumlu karşıladık. Bu konuda halk da çok olumlu tepkiler verdi. Biz oluşan bu durumun gerek CHP, gerekse halkımız için çok olumlu olduğuna inanıyoruz. Bu süreci bütün kalbimizle destekliyoruz. Kılıçdaroğlu ile birlikte parti içi demokrasinin gerçekleşeceğine inanıyoruz. Zaten parti içinde böyle bir beklenti yıllardır vardı. Eski genel başkanın daha otoriter olmasından kaynaklanan sebeplerle parti içi demokrasi sağlanamamıştı. Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte parti içi demokrasinin gerçekleşeceğine inanıyorum. Kemal Bey zaten bu konuda sorulan sorulara cevap verdi ve olumlu cevaplar verdi. Kılıçdaroğlu ile birlikte halkın sorunlarını öncelikle çözmeye çalışan bir siyasi anlayışın ortaya çıkacağına inanıyorum” dedi.

SEÇİMLERDE BİRİNCİ PARTİ OLACAĞINI ÜMİT EDİYORUM

Konuyla ilgili Haşim Ulusoy ise, “Kılıçdaroğlu halk tarafından sevilen bilinen biri. Ayrıca parti örgütleri de onu istiyor. Genel başkan da yeniden aday olmayacağına göre en uygun aday Kılıçdaroğlu gibi görünüyor. Bundan sonraki süreçte halkın sorunlarını çözmeye yönelik bir siyasi algı ortaya çıkacak.Bence ilerleyen dönemde iktidara karşı bir yöntem uygulayacaklar. Öyle tahmin ediyorum ki sorunlarını çözmek için aktif olarak çalışacaklar. Sahaya inecekler ve halkla bütünleşeceklerine inanıyorum. Parti içi demokrasi CHP'nin önemli sorunlarından bir tanesi. Bu sorunun giderilmesi lazım. Her yeni hareketle birlikte halk arasında bir umut olur. Ben bu umudun demokrasiyi getireceğine inanıyorum. Mevcut iktidarın yapmış olduğu hatalar nedeniyle toplumsal anlamda güvenin kaybolmasıyla birlikte Kemal Bey'in kendi kadrosuyla seçimlerde birinci parti olarak çıkabileceğine inanıyorum. Ama bu konuda biraz daha zamana ihtiyaç var” dedi.

BU SÜRECİ İYİ KARŞILIYORUM

Yüksel Ceylan, “Partide bir kan değişikliğinin olması elbette ki partiye fayda sağlayacaktır. Deniz Bey kendi isteği ile istifa etmiştir. Yerine de örgütlerimiz Kemal Kılıçdaroğlu'nu uygun görmüşlerdir. Bu değişiklik partiye bir ivme kazandıracaktır.Partinin performansı yükselecektir. Kemal Bey Genel Başkan olduktan sonra parti içi demokrasinin sağlanabileceğini düşünüyorum. Küskünlerin elbette partiye dönmeleri gerekir. Ancak küskünlüklerinin altında hep makam mevki beklentisi oldu. Makam mevki beklentileri yerine gelmediği için böyle bir küskünlük içinde olan arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız yine aynı beklenti ile partiye geleceklerse, doğru bir durum ortaya çıkmaz. Kılıçdaroğlu süreciyle birlikte olumlu sonuçların ortaya çıkabileceğini düşünüyorum. Bu süreci iyi karşılıyorum. Parti içinde genel seçimler döneminde iyi bir çalışma ortamı sağlanırsa iyi bir başarı elde edilebilir. Bu değişiklik olumlu olarak yansır diye düşünüyorum” dedi.

YÖNETİM KADROLARI, KILIÇDAROĞLU'NA VERİLEN DESTEĞİN ALTINDA EZİLMİŞTİR

Gelişen süreçle ilgili Cahit Çıngı, “Kılıçdaroğlu'na kamuoyu desteği parti örgütlerinin de üzerinde bir destek sağlamıştır. Yönetimdeki kadrolar bu desteğin altında ezilmişlerdir. Kılıçdaroğlu'nun sözlerinde vaat ettiği parti içi demokrasi, Türkiye'de demokrasiyi yerleştirme konusundaki adımlarında bu destek daha da artacaktır diye düşünüyorum. Solda olduğunu iddia eden bir partinin öncelikli olarak kendi içinde demokrasiyi sağlaması lazım. Aksi takdirde inandırıcılığınızı yitirirsiniz. Bundan sonraki CHP süreci ile ilgili arkadaşlarımızla bir araya gelip, bu konuda bir karara varabiliriz diye düşünüyorum” dedi.

SON DERECE OLUMLU KARŞILIYORUM

Nihat Başer konuyla ilgili “Gelişmeleri son derece olumlu buluyorum. Ama sadece genel başkanlık düzeyinde bir değişiklik yönetim anlayışının değişeceği anlamına gelmiyor. Genel başkanla birlikte CHP'nin yönetim anlayışının tamamen bir değişikliğe uğraması gerektiğini düşünüyorum. Yeni yöneticilerin başta parti içi demokrasi olmak üzere, tüzükte belli değişiklikler yaparak tüzüğü demokratik hale getirmeleri gerekiyor. Deniz Baykal yönetimi tamamen muhalefet yapmak üzerine kurulu bir yönetimdi.Kemal Kılıçdaroğlu geldiği ilk günden itibaren yapabileceği projelerden söz etti.Kemal Bey iktidarı beraberinde getirecek, bir iktidar yürüyüşünü gerçekleştirebilecek durumda. Kılıçdaroğlu'nun gelişini son derece olumlu karşılıyorum”dedi.

KILIÇDAROĞLU İÇİMİZDEN BİRİ

Hüseyin Yıkılmaz, yaşanan süreçle ilgili “Sayın Kılıçdaroğlu ile yerel seçimlerde birkaç kez Meclisteki odasında birebir konuşma fırsatım oldu. Bir kere vücut dili ile yaydığı pozitif enerji ile gerçekten farklı birisi. Her konuya her olaya iyi yönünden bakabilme yeteneği olan içimizden biri. Yıllardır CHP tabanının beklediği sinerjiyi yaratacak bir lider. Üretken, dinamik, çalışkan ve herşeyden önemlisi yeni bilgiye gelişime açık. Kurultay sonrası kadrolarda gençleşme ile müthiş bir sıçrama yapıp iktidar olacağız."


20 May 2010 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.