3 kattan fazlası korkutuyor

Belediye Meclisi’nin belki de bugün vereceği kararla netliğe kavuşacak olan kat tartışmaları hakkında vatandaşlar 3 kattan fazlasının kendilerini korkuttuğunu belirterek, Belediye’nin olası bir depremde alınacak zararl

Belediye Meclisi’nin belki de bugün vereceği kararla netliğe kavuşacak olan kat tartışmaları hakkında vatandaşlar 3 kattan fazlasının kendilerini korkuttuğunu belirterek, Belediye’nin olası bir depremde alınacak zararları gözönünde bulundurarak karar vermesini istediler.

Bugün Belediye Meclisi, kat artışı konusunda karar verebilir.

5 KATLI BİNALARIN YIKILACAĞI KORKUSU VAR

Vatandaşlar, 5 katlı binalarda oturmak istemezken, eğer 5 kata izin verilir ve 5 katlı binalar yapılırsa, olası bir Gerede depreminde bu binaların da yıkılacağını düşünüyorlar.

GEREDE FAYI KIRILIRSA BOLU BÜYÜK ZARAR GÖRÜR

Karabük Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Öztürk'ün söylediği Gerede fay hattının kırılma ihtimaliyle ilgili olarak ise, Bu depremde Bolu’nun çok büyük zarar görebileceğini düşünüyorlar.Şimdiye kadar yaşanan depremlerle can ve mal kaybına uğrayan ilimizde, kat adedinde verilecek karar, çok büyük önem taşıyor.

Hacer Ateş; "5 katlı binada asla oturmam"

23 yaşındaki Hacer Ateş isimli vatandaşımız, konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Bence 3 kattan daha fazla bina inşa edilmemeli, yoksa şehrimiz güzel bir görüntüye kavuşamayacak. 5 katlı binaları da Bolu kaldırabilir, ancak bu binalar kömürlüğüyle, terasıyla zaten 7 kat yapıyor. Üstelik gerekli özen gösterilmedikten sonra, binalar 3 katlı da olsa yıkılır. Ben 2 katlı ahşap binada kalıyorum. Benim kaldığım ev 55 senelik ve geçirdiğimiz 2 depremde de en ufak bir hasar almadı. Hatta komşularımızı deprem sonrasında bizde misafir ettik. Ben yeni bir evde oturacak olsam, kendim başında durup da yaptırırım. 12 Kasım depreminden önce de, yeni yapılan binaları gördük. Bu da mimarların, mühendislerin ve müteahhitlerin ne durum da olduğunu gösteriyor. Onun için 5 katlı binada asla oturmak istemem.”

Ahmet Köklü; "5 kat olunca daha fazla para kazanacaklar"

22 yaşındaki esnaf Ahmet Köklü ise, “Bence 3 kat olması gerekir. Müteahhitler malzemeden çalmasa 5 katlı binalarda inşa edilebilir. Ancak ben de dâhil olmak üzere halkımız depremi unuttu. Mimar ve mühendisler 5 kat olunca daha fazla para kazanacaklar. Onun için 5 katı bu kadar çok istiyorlar. Daha geçen yıl meydana gelen depremde, 1999 depreminin üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen ders almadığımız ortaya çıktı. Hemen herkes depremde kaçıştı. Birçok kişi günlerce evlerine girmedi” şeklinde konuşurken, kendisinin korktuğu için yüksek katlı binalarda oturmak istemediğini vurguladı.

Mustafa Yaman; "2 katlı evime de güvenemiyorum"

35 yaşındaki esnaf Mustafa Yaman, 3 katlı binaların bile fazla olduğunu belirterek şunları söyledi; “Şu an 7 katlı binanın altında dükkânım var, ama her şeyi sigortalattım. Eğer deprem esnasında canımı kurtarsam başka bir şey istemiyorum. 1944 depreminde, Gerede de ölenler arasında bizim akrabalarımız da vardı. Gerede depreminin tekrar olacağı zaten belli. Buna karşın mühendisler 5 kat istiyor. Bunun tek nedeninin elde edecekleri ranttan kaynaklandığını düşünüyorum. Ama Bolu'da zeminin su olduğunu unutmamak gerekir. Şu an 2 katlı evde oturmama rağmen, iki deprem gördüğü için ona da güvenmiyorum. Gerede fay hattı kırılırsa, Bolu çok kötü etkilenir. Mesela çok katlı binaların yoğun olduğu İzzet Baysal Caddesindeki binalar yıkılırsa, Bolu'nun can damarı gitmiş demektir.”

Mehmet Hulusi Uğurlu; "Bolu, Anadolu fay hattının en hareketli noktası"

Muhasebecilik yapan 52 yaşındaki Mehmet Hulusi Uğurlu, maliyete katlanıldığı sürece 30 katlı binaların bile yapılabileceğini düşünüyor. Zemin etütlerinin iyi yapılması gerektiğine dikkat çeken Uğurlu, konuşmasına şu şekilde devam etti; “Binalardaki denetimleri Belediye'nin adam akıllı yapması gerekir. O zaman hiçbir şey sorun olmaz, ancak bütün korkularında bundan kaynaklandığını unutmamak gerekir. Onun için yönetmeliğe herkesin uyum göstermesi ve üzerine düşen görevi yapması gerekir. Bolu, Anadolu fay hattının en hareketli noktası. 50-60 senede bir Bolu'da deprem olur. Bundan dolayı depreme her zaman hazırlıklı olmamız gerekir. Deprem olunca güçlendirilen binaların ne kadar sağlıklı olduğunu göreceğiz.”

Ahmet Şen; "Zaten adamı öldüren binalar"

İşçi emeklisi 58 yaşındaki Ahmet Şen ise; “Bolu'daki binalar 3 kat olmalı, nedeni ise Bolu'nun zemininin sulak olması. Zaten adamı öldüren binalar. Mühendislerin 5 kat istemesinin nedeni, fazla katları kiraya vermek istemeleri. Adam akıllı kontrollerin yapılması gerekir. Ben tek katlı binada oturuyorum. 5 katlı binada da oturmak istemezdim, otursam da her gün korkudan uyuyamazdım. Geçtiğimiz sene 5. kattaki bir evi çok ucuza verdiler, ancak ben satın almadım. Şu an 5 katlı bir evin yanından 60 tonluk bir araçla geçsem, o bina zangır zangır titrer” diye konuştu.

Zekai Sarıisinoğlu; "5 katlı binada imkan yok oturmam"

Zekai Sarıisinoğlu 24 yaşında ve bir temizlik dükkânında çalışıyor. Bolu'nun zemininin sağlam olmadığını vurgulayan Sarıisinoğlu, şunları söyledi; “Bence depremden dolayı 5 katlı bina inşa edilmemeli. Binaların sağlam yapılmadığını düşünüyorum. Bolu'daki birçok evde çatlaklar var. Hasarlı olan binalar süslenerek tekrar kullanıma açıldı. Şu an 2 katlı binada oturuyorum, 5 katlı binada imkân yok oturmam. 2 katlı binada bile korkuyorum. Gerede depremi eğer yüksek şiddette meydana gelirse, Bolu'da büyük bir can kaybı meydana gelir.”

Zafer Filiz; "Yeni yapılacak 5 katlı binalar da yıkılır"

2 katlı evde oturan bilgisayar işletmeni Zafer Filiz ise, Amerika'daki gibi tek katlı evlerin yapılmasını istiyor. Evin sağlam olması için zeminlerin zorunlu olarak sağlam yaptırılması gerektiğini vurgulayan Filiz, konuşmasına şu şekilde devam etti; “Ben 5 katlı binada depremden korktuğum için oturmam. 17 Ağustos'tan sonra hemen hemen her gece deprem korkusuyla yataktan fırlıyor, bir türlü uyuyamıyordum. Bolu'nun birkaç semti dışında her yer kötü, çünkü zemin sulak. Yeni 5 katlı binalar yapılsa bile, depremde onlarda yıkılır. Devlet bile kalıcı konutlarda 3 katlı binalar yaptı. 3 katta kalması için illa deprem mi olması gerekir?”

Mehmet Köprülü; "İnsanların hayatıyla oynanmamalı"

SSK emeklisi olan 53 yaşındaki Mehmet Köprülü ise, konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Şahsi düşüncem, binaların 3 kat sınırlamasında kalmasıdır. Birkaç kişinin menfaati için, insanların hayatıyla oynanmamalı. Bugün 3 kat olanı yarın 5 kat, ertesi gün de 7 kat yapmak isterler. 5 katlı binada oturmak istemezdim. Bunlar Bolu için büyük tehlike oluşturuyor. Zaten binalarımızın %80'i hasarlı, Düzce depreminde o kadar fazla zarar görmemize karşın, Gerede depreminde çok daha fazla hasar oluşur. Mühendisler kendi çıkarları için 5 kat istiyor, eğer vatandaşı düşünüyorlarsa 3 katı savunsunlar. 5 katı savunmanın bir mantığı yok.”

İbrahim Güler; "Gerede depreminden Bolu da nasibini alır"

İbrahim Güler isimli 31 yaşındaki esnaf ise, “3 kat her zaman için daha iyidir. Çünkü 5 kata göre daha güvenli. Ben müstakil evde kalıyorum. Eğer deprem zamanında yüksek katlı evde otursaydım, deprem sonrasında çadır kurmak zorunda kalırdım. 5 kat isteyenlerin asıl amacı, fazladan 2 kat yapıp satmak. Olası Gerede depreminde ise, bundan en fazla etkilenecek olan Gerede iken, en az Gerede kadar Bolu'da bu depremden nasibini alır” şeklinde konuştu.

11 Mar 2005 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.