Bakanlardan Bolu çıkarması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi ve Türkiye İş Kurumu Bolu İl Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği İşgücü Yetiştirme Faaliy

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi ve Türkiye İş Kurumu Bolu İl Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği İşgücü Yetiştirme Faaliyetleri kursu sertifika törenine katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende ilk konuşmayı İş-Kur adına Muzaffer Yerlikaya yaptı. Yerlikaya, kurs sayesinde 450 personele istihdam sağlanacağının altını çizerken kursun 2 grupta gerçekleştiğini, ikinci grubun da 29 Ağustos'ta sertifika alarak iş hayatına atılacağını söyledi.

Kursiyerler adına konuşan Neslihan Yaşar, globalleşme ile birlikte dünyanın küçük köy haline geldiğinin altını çizerek, "Bilgili toplum denildiğinde, bilgi paylaşımı akla gelmelidir. Bu da her alanda olduğu gibi eğitimle gerçekleşebilir. Gerçekleşen bu organizasyonda hiçbir fedakarlıktan kaçınılmadı. Şartlarımız ne olursa olsun bizler çiftçilerimizle birlikte çalışarak zorlukları aşacağız. Kanımızın son damlasına kadar çalışacağız. Bu ülke bizimdir diyerek çalışacağız" diye konuştu.

İLK KEZ VASIFLI ELEMAN ALIMI

Ardından Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım söz aldı. Daha önceki senelerde tarım kredi kooperatiflerinin yok olma durumuna geldiğini hatırlatan Yıldırım, "O günden bugüne Hükümetin istikrar politikaları gereği tarihinde ilk kez vasıflı eleman alımı yolu seçilmiştir" dedi.

Türkiye İş Kur Genel Müdürü Mahmut Atay'da törende yaptığı konuşmasında, 600'e yakın gencin çalışma hayatına atılacağının önemine değinerek, "İşsizlikle mücadele eden bir kurum olarak bu organizasyonla 600'e yakın gencin çalışma hayatına atılması bizi gururlandırıyor. İşsizlik en önemli sorunlardan birisi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre istihdamın yüzde 45, işsizlik oranının da yüzde 8.9 olduğunu görüyoruz. Gençlerin ve kadınların işsizlik sorununu göz önüne almamız gerekiyor. Düzenli ve istikrarlı büyüme önemli istihdam yaratıyor. Bunu görmemek mümkün değil. İşsizlere aş ve iş bulmak zorundayız. Biz bunun için çalışıyoruz" ifadelerine yer verdi.

“AZ PARAYA ÇOK İŞ YAPILIYOR”

Türk İş Mali Genel Sekreteri Ergün Atalay da yaptığı konuşmada çalışanlar için yararlı olan bu tür toplantıların Türkiye'de az olduğunu söyleyerek, "İş garantisiyle 600 arkadaşımızın kurslarından biri bugün sona erdi. Tarım Kredi Kooperatifleri bünyesinde hizmet verecekler. Bu uygulamanın diğer kurumlar içinde yapılmasını istiyoruz. Taşeronluk sistemi bu ülkeye fayda, yarar ettirmiyor. Bunun en büyük zararlarından biri Tuzla'da yaşanıyor. Ölümler yaşanıyor. Bunların arkasında işçi sağlığının yeteri kadar uygulanmadığını görüyoruz. Oradaki insanların az paraya çok iş yaptıklarını görürsünüz" diye konuştu.

NE İŞ OLSA YAPARIM ZİHNİYETİ

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç da konuşmasında emeği geçenlere teşekkür ederken, bu tür organizasyonlara ev sahipliği yapmaktan dolayı onur duyduğunu ifade etti. Vali Halil İbrahim Akpınar'da törende bir konuşma yaptı. Akpınar bu zamana kadar görev yaptığı illerde 'ne iş olsa yaparım' zihniyetiyle yaşayan insanlarla karşılaştığını söyleyerek, "Bu ve benzeri kurslarla istihdam olanakları yaratılmaktadır. Bu kurslar insanlarla iletişim konusunda da çok şey kazandırıyor" dedi.

“TARIM KANUNUNU BİZ ÇIKARTTIK”

Tarım ve Köy işleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker de tarım sektörünü tanımlarken, farklı yaklaşımlara ele aldıklarını vurguladı. Tarımın sadece kırsal alanda yaşayanların karınlarını doyurmak için uğraştıkları bir alan olmadığını vurgulayan Eker, "Tarımı stratejik bir konu olarak ele alınması gereken ekonomik faaliyet olarak ele alıyoruz. AKP Hükümeti göreve geldikten sonra tarıma bu şekilde bakmıştır. Tarımla ilgili bizim ele aldığımız konular da bunu yansıtır. Biz tarım sektörünü geliştirme yönünde birçok çalışma yaptık. Bunu tarih yazacak. Tarım sektörü ile ilgili 4-5 yıllık gelişmeleri tarihin yazacağını biliyoruz. Tarım Kanunu'nu biz çıkarttık. Bununla birlikte 12 temel kanunu çıkarttık" diye konuştu.

“HEPİMİZ ATATÜRKÇÜYÜZ”

Törende son konuşmayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yaptı. Çelik dünyada ve ülkede olumsuz olaylar yaşanırken bu tür organizasyonları yapabilmekten dolayı mutlu olduğunu söyleyerek, "2007 yılının ortalarından beri gelen küresel bir kriz var. dünya gerçekten köye dönüşüyor. Bu sıkıntılar karşısında biz neler düşündük? Bununla ilgili birlik olup kol kola girdik mi? tam tersini yaptık. Dünya küçüldü ama bundan en az zararla çıkmak için çözüm üretmedik. Ucuz lafları geride bırakmak ve hızlı bir şekilde yürümek gerekiyor. Atatürkçülükse hepimiz Atatürkçüyüz. Cumhuriyetse hepimiz Cumhuriyetçiyiz. Boşa zaman harcamaya hakkımız yok" diye konuştu.

2 milyon 135 bin kişinin emekli olduğu halde kayıtsız çalıştığını vurgulayan Bakan çelik, "Buna karşılık 2 milyon 290 bin kişi işsiz. Böyle bir tablo dünyanın hiçbir yerinde yok. Yapmamız gerekenler aklın öncülüğünde 1 gram bile sapmayacak çözümler üretmeliyiz. Amacımız aş ve iş. Bu kurs sayesinde 590 ocakta aş pişecek. Daha çok ocaklar tüttürmemiz gerekiyor. 10 yıl önceye gittiğimizde fabrikalar görürdük içinde insanlar dolu. Fakat şimdi fabrikaların içinde insan bulamıyoruz. Çok fazla çalışmamız ve alternatif sektörlere yönelmemiz gerekiyor" dedi.

18 Ağu 2008 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.