Valilik’in kararına ilk tepki

Valilik’in kararına ilk tepki

KESK üyeleri, dün Bankalar Meydanı’nda toplanarak bir eylem yaptılar. KESK ve üyelerinin Soma’da yaptığı eylemler nedeniyle hedef haline getirildiğini ifade eden KESK Bolu Dönem Sözcüsü Özkan Üstün, Bolu Valiliği tarafında alınan ‘belirli alanlarda eylem, gösteri ve yürüyüş’ yasağına da tepki gösterdi.

AKP iktidarının, Soma’da yaşanan katliamın sorumluluğunu üzerinden atmak için her türlü hukuksuzluğa başvurduğunu ifade eden KESK Dönem Sözcüsü Özkan Üstün, şunları ifade etti; “Başbakanın vatandaşa tokat atmasından, müşavirinin tekmelemesinden sonra dün acılı Soma halkını hedef alan polis saldırısı vicdan sahibi herkesin tüylerini ürpertmiştir. Henüz hayatını kaybeden insan sayısının tam belli olmadığı ve yeraltındaki işçilerin bile çıkarılamadığı bir ortamda acılı insanlara yönelik uygulanan bu tutumu hiçbir vicdan sahibinin savunamayacağı ortadadır.

“Soma adeta ablukaya alındı”

Diğer taraftan halkın yaşadığı acılara ortak olmak ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek için Soma’ya gidenleri hedef alan saldırılarda sürmektedir. Sıkıyönetim koşulları oluşturulan Soma adeta ablukaya alınmıştır. Yandaş medya bir taraftan yaşananları çarpıtmak diğer taraftan halk ile dayanışmak için Soma’ya gidenleri hedef gösteren haberlere imza atmak için adeta seferber olmuştur.

Soma’da yaşanan katliama yönelik halkın gösterdiği demokratik tepkileri her yerde şiddetle bastırma yolunu seçen AKP iktidarı Soma’ya giderek madenci ailelerinin acısını paylaşan ve kamuoyunu doğru biçimde bilgilendirmek isteyen sendikaları, meslek örgütlerini, gazetecileri ve hukukçuları hedef göstermektedir.

“Bürolarımız hedef gösterildi”

Arkasında hangi güçlerin olduğunu bildiğimiz yandaş medya, KESK’i ve bağlı sendikalarını da karalayıcı, iftira ve yalan dolu haberler yayımlanmakta, üye ve yöneticilerimiz hedef gösterilerek gözaltına alınmaktadır. Katliamın yaşandığı andan itibaren oluşturduğumuz KESK heyeti gece yarısı Soma’ya ulaşarak incelemelerde bulunmuş, içerisinde Genel Başkanımızın da olduğu emek ve demokrasi güçleri temsilcileri Soma’da incelemeler yapmış, görüşmelerde bulunmuş ve hayatını kaybeden madencilerin ailelerin taziyelerine giderek başsağlığı dilemiştir. Yine örgütümüz bu katliama karşı 15 Mayıs tarihinde emek ve meslek örgütleriyle birlikte greve çıkmıştır. Tüm bu gerçekler ortadayken bizi hedef göstererek kamuoyunun doğru bilgilenmesini ve halkın tepkisini engellemek isteyen AKP iktidarı ve yandaş basını, olayın başından itibaren özveriyle madencilerin kurtarılması çalışmalarında yer alan ve ailelerine her türlü desteği vermeye çalışan Manisa ve çevresindeki illerdeki üye ve yöneticilerimizi hedef göstermekte, Konfederasyonumuza bağlı Manisa ve Soma’daki Eğitim Sen sendikamızın büroları da hedef gösterilerek saldırıya açık hale getirilmeye çalışmaktadır.

Son olarak aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı ve aynı zamanda konfederasyonumuz hukuk müşaviri Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu avukatlarla birlikte 34 kişi polis şiddeti uygulanarak gözaltına alınmıştır.

“Hükümet derhal istifa etmeli”

Soma ile dayanışmayı, kamuoyunun doğru bilgilenmesini baskı ve şiddetle bastırabileceğini zanneden AKP iktidarını uyarıyoruz. Acılı Soma halkından ve onlarla dayanışmak isteyenlerin üzerinden elinizi çekin. Kine dönüşen vahşetinizle yaşanan katliamın ardında özelleştirme talanı, taşeronlaştırma ve güvencesiz çalışma olduğunu unutturamazsınız. Konfederasyon olarak yıllardır başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olmak üzere hükümet temsilcilerine göz boyamaya yönelik yasal değişiklikler yaparak gerçek sorunun ortadan kaldırılamayacağını, AKP’nin emekçilere ve emeğe bakışını bütünen değiştirmediği sürece sorunların çözülemeyeceğini ifade ediyoruz. Ancak AKP iktidarı yaptığımız uyarıları dikkate almak yerine sermaye ve yandaş sendikalarıyla birlikte emek sömürüsünü artırarak sürdürmüş, Soma katliamına giden yolun doğrudan sorumlusu olmuştur. Böylesine büyük bir katliam yaşanmışken, uyguladığınız bu emek düşmanı politikalarınıza karşı mücadele edenleri zor ve şiddetle susturacağınızı, gerçeklerin üzerini şiddet uygulayarak kapatabileceğinizi zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Yapılan uyarıları dikkate almayarak bu politikaları ısrarla uygulayan AKP hükümeti derhal istifa etmelidir.

“Bolu’da da hakkını arayanlara biber gazı sıkılıyor”

Bolu’da da hakkını arayan, köylü, emekçi, öğrenci ve halka karşı şiddet uygulanmaktadır. Yeniceşıhlar köylülerinin, doğasına ormanına, suyuna, çevresine kısacası yaşam hakkına sahip çıkma mücadelesi, kadın erkek, yaşlı, çocuk hatta hamile denmeden gazlarla coplarla engellenmeye çalışılıyor. Soma katliamının sorumlularının hesap vermesi için eylem yapan öğrencilerin önüne tomalarla barikat kurulup, tazyikli suyla biber gazıyla müdahale ediliyor. Kesk, Disk ve T.M.M.O.B’ un düzenlediği, öğrencilerin ve halkın katılımıyla yaptığımız, Soma eylemimizin önüne keyfi kararlarla, tomalarla barikatlar kuruluyor. Daha bir gün öncesinde hiçbir sorun çıkmadan yaklaşık 800 kişiyle basın açıklaması yaptığımız yerden geçişimiz bile keyfi kararlarla engelleniyor. Kesk olarak yıllardır Bolu’da eylemler ve yürüyüşler gerçekleştirmekteyiz. Bugüne kadar yaptığımız eylemlerde, esnafımız başta olmak üzere, tüm Bolu halkının herhangi bir zarar görmemesi için elimizden gelen dikkati gösterdiğimiz tüm Bolu halkı tarafından bilinmektedir. Bundan sonra en temel insan hakkımız olan yürüyüş ve gösteri yapma hakkımız, keyfi kararlarla TOMA ve barikatlarla engellenmeye çalışıldığında, haklarımıza sahip çıkmak için vereceğimiz mücadelede ortaya çıkabilecek sorunların sorumlusu biz emekçiler değil, keyfi kararlarla önümüze barikat kurduran Bolu valisi olacaktır.

Başta Soma olmak üzere ülkenin her yerinde katliamın sorumlularının ortaya çıkarılarak yargılanması ve insanca bir yaşam için mücadele eden tüm emek ve demokrasi güçleri üzerindeki baskılara derhal son verin.”

19 May 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.

02

devrandö[email protected] - Sayın Valim ve de Yüce Belediye başkanım son açıklamalarınızda da vatandaş için nefes alabilir ve ya alamaz ile ilgili bir konuya açıklık getirmemişsiniz. Hayır belki yasaklamış olabilirsiniz de haberimiz yoktur, başımız derde girmesin yoksa padişahımıza ve yönetimine saygısızlık yapma gibi bir niyetim yok.Ben şimdilik nefes alıyorum teşekkür ederim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Mayıs 00:00