ARŞİMET, TARUMAR KIRBAÇ, VECİHİ BOLULU, MERAKLI VE BENDENİZ MAKİNİST

ARŞİMET, TARUMAR KIRBAÇ, VECİHİ BOLULU, MERAKLI VE BENDENİZ MAKİNİST

Mekânı Tarumar Kırbaç hazırladı.

Kıbrıscıklı hemşerilerimizin devam ettiği bir kahvehane.

Arkada ekâbirler için hazır tutulan bir oda var.

Oraya yerleştik.

Kahvehane sahibi masaya bir deste kâğıt açtı, yeni gıcır.

Ne bu diye sordum.

“Abi burada oyun oynandığını zannederlerse kimse rahatsız etmez.

Ortada dursun ” dedi.

Ben, Tarumar Kırbaç ve Vecihi Bolulu hazır...

Meraklıyı da Arşimet’i alıp gelmesi için Bolu Olay’a gönderdik.

Arşimet’i hiç birimiz henüz görmedik.

Tanışmıyoruz.

Tarumar “Abi şimdi içeriye Antik Roma’dan çıkıp gelen sakalı göbeğine inmiş bir adam girerse korkmayalım” dedi.

Önce Meraklı girdi odaya, arkadan Arşimet olduğunu tahmin ettiğimiz kişi ile beraber.

Derhal ayağa kalktık.

Dedikleri gibi olmasa da beyaz sakallı orta yaşın üstünde her halinden bilge biri izlenimi veren bir zat.

Tanışma faslı epey uzun sürdü.

Herkes Arşimet’i süzüyor.

Çocuklar bende sizlerden biriyim diyerek söze başladı Arşimet “Uzun süreden beri Bolu’dayım. Ama kendimi yerel seçimlere sakladım. Özellikle HES’ler ile ilgili, orman ve doğa katliamları ile ilgilendim. Ancak ampirik gözlemlerde bulundum ve şuna inandım tüm bunlara aktif bir müdahale yapılması için önce yerel yönetimlerde bu AKP idaresinin yıkılması lazım.

Onun için seçimin son aylarında bu zulüm döneminin bitmesi için Bolu Olay’ın bana verdiği söz hakkını kullanıyorum”

Beş kişi olduk şimdi diyerek söze başladım ve Arşimet’i Bolu yerel basınına getirdiği yeni soluktan ötürü kutladım.

Çaylarımızı söyledik. Kahve içen yok.

İskambiller masada.

Öncesinde arkadaşlarla Arşimet’i tanıştırdım.

Tarumar” Ben bildiğiniz gibi Kıbrıscık Çeltikdere HES ile mücadele için köyüme gittim. Arşimet bizim köye de geldi. bazı bilgiler aldı, yüzyıllardır süren çeltik üretiminin HES sonrası dumura uğrayacağı konusunda bazı önermelerde bulundu.

Ancak bizim köy 12 Eylül döneminde çok çekti. Asker bütün köylüleri devrimcileri destekliyorlar diye falakaya çekmiş. O yüzden Arşimet’ den çekindiler sadece dinlediler lafına laf katmadılar. Arkasından da adam doğru söylüyor ama kolumuz kanadımız kırık önümüzde eskisi gibi gözü pek önderler yok dediler. Netice köy kaderine razı olmuş gibi ben de Arşimet’in arkasından Bolu’ya döndüm” dedi.

Bu noktada toplantıyı açıyorum dedim, ses kaydı almamıza karşı çıkan var mı sorusunu da sordum.

Olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermedi arkadaşlar.

İşte o toplantı tutanakları;

Arşimet “Gündemimiz ne?”

Makinist” Hem tanışmak hem de önümüzdeki yerel seçim sürecini tartışmak, yerel seçimlere 49 gün kaldı, ne düşünüyoruz?”

Vecihi Bolulu “Bana kalırsa Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi bu seçimler Cumhuriyetin oylanacağı seçimlere dönüştü. Çünkü AKP iktidarı yargı, yürütme ve yasamayı tek bir erkte toplamayı düşünüyor. Başbakan’ın elinde. Dördüncü kuvvet denilen medyanın hali de ortada. Cumhuriyetin bütün kazanımlarını bertaraf etmeyi düşünüyor Başbakan. Yerel seçimlerin çok ötesine taşındı 30 Mart. Bu bağlamda ben seçimi Türkiye’nin kaderi düşünüyorum”

Tarumar Kırbaç “Bana kalırsa da öyle ama burada Alaaddin Yılmaz faktörünü de unutmamak lazım. Çünkü Yılmaz Bolu’yu on yıldır yönetiyor ve doğru yanlış birçok icraata imzasını attı. Yanlış öngörüleri doğrularının misli misli ötesinde...

Meraklı “Tabii ya yepyeni zenginler yarattı Alaaddin Bey, türedi zenginler var ve şimdi bu çıkar çevreleri belediye meclisine girebilmek için birbirlerini kırıyor. Hepsi müteahhit, inşaatçı.”

Makinist “ Bence de öyle Alaaddin’in icraatlarını heba edilen milyonları halka anlatmak lazım. Örneğin cadde ve kent meydanı.Milyonlar harcandı, hiçbir şeye de benzemedi.. Bunlar vurgulanmalı”

Arşimet’in ne söyleyeceğine yoğunlaşmışız. Arşimet’in toplantımızda bulunması toplantı içeriğimize yeni bir soluk getirmiş durumda

Arşimet ağır ağır söz aldı, sesi tok ve kararlı.

“Arkadaşların hepsinin söylediklerine katılıyorum. Her ağaç kendi içinden çürür. Ağacın kurdu kendi içindedir derler. Bu siyasi iktidar betonist bakın Taksim Meydanı beton, Bolu’nun her iki meydanı belediye ve kent meydanı beton.

İstanbul, Ankara gökdelen, Bolu’da her yer inşaat. Şimdi bütün inşaat müteahhitleri soluğunu tutmuş AKP’nin seçimleri kazanmasını bekliyor. Bütün kentlerde bu böyle Hepsi Kentsel Dönüşüm yasa tasarısının yeni uygulama alanlarında pay sahibi olmaya çalışıyor.

Bolu’da da aynısı. Bolu’nun kadim mahalleleri Akpınar, Semerkant, Aktaş kentsel dönüşüme girmek için sırasını bekliyor. Bu kadim mahalleler betonlaşacak. Nitelik değişimine uğrayacak. Bütün inşaatçılar seçim sonrasına bilenmiş pastanın kremasını kendi bünyelerinde toplamak istiyor. Bunları Bolu halkına anlatmak lazım. Bolu AKP’den kurtulmazsa hiçbir şey bu sefer eskisi gibi de olmayacak. Talan, yağma tahmin edilemeyecek boyutlara çıkacak”

Meraklı “Toplantımızdan Süha Abı’nın haberi var mı?”

Vecihi “Gazetede gördüm, bir ara uğrarım” dedi.

Tarumar Kırbaç “Ben neden Bolu’ya geri döndüm, hiç sormadınız? Çeltikdere HES ile mücadele için köye gittim. Köyde gençler az. Yine de orta yaş ve üzeri çeltik tarlalarında çalışıyor. Üretim devam ediyor. Dünyaca ünlü Kıbrıscık pirincini yetiştirmeye çalışıyorlar. HES’ in üretime etkisi konusunda bilinçliler ama direnme güçleri yok. Ettim edemedim tekrar yerel seçimler nedeni ile

Bolu’ya döndüm. Şimdi Dodurga Mahallesinde çalışıyorum. CHP ile ilişki kurmadım ama arı gibi çalışıyorum. Dodurga’da bu kez çanlar Alaaddin Yılmaz için çalıyor. Yiyecek paketleri gelmeye devam ediyor. Ben vatandaşa alın alabildiğinizi diyorum. Ne koparırsanız kardır diyorum. Geçen seçim son gece bazı koçbaşlarına altın dağıttılardı. Gene dağıtırlar mı bilmiyorum. Yani ben mücadeleyi kırdan başlatayım dedim ama kentteki haksızlıklara direnmeden kır da direniş örgütleme zor. Onun için gönüllü Dodurga’da çalışıyorum. AKP’den kurtuluş şart..”.

Tarumar konuşurken Süha Bey geldi.

El sıkıştık o da Arşimet’le tanışmamış.

Hal hatır sordu, Arşimet’e saygı duyduğunu yazılarını büyük bir dikkatle takip ettiğini ifade ederken Meraklı oradan atıldı “Abi sana Velioğlu sallamış” dedi. “Okudun mu?”

Süha Bey “Okudum tabii Velioğlu kendine yazık etti. Bu kadar taraf olmamalı idi. O faili meçhulleri savunan tweet’ inden sonra hala ortalıkta dolaşmasına bir anlam veremiyorum. Kendini Alaaddin’e iyi kaptırmış menfaat dünyası ama artık gitti gidiyor”

Meraklı “Abi senin hakkında facebook’ta açıklama yapan yönetici için ne diyorsun?

Süha bey” Boşver, o kadar da uzun boylu değil bu tür kişiler ve açıklamaları beni bağlamaz, muhatabım değil, ayrıca şimdi yönetici olmaya ne var? At elin g.t elin. Bıraksınlar bu ikili sıkıştırma oyunlarını Takıma puan getirmeye baksınlar. Asli görevlerini yapsınlar.”

“Arkadaşlar ben gittim Fener maçını izleyeceğim, bakalım AKP Fenerbahçe’ye ne oyunlar düzenlemiş. Sivas tertip geliştirmek için oldukça müsait bir kent. Sayın Arşimet tanıştığımıza memnun oldum”

Vecihi Bolulu

“Arkadaşlar ben erken kalkacağım biliyorsunuz iktidar beni Bolu’dan sürdü. Sebep Bolu Gündem gazetesin de yazılarım. İzninizi istiyorum.

Ancak gitmeden şunu söylemek istiyorum Süha beyin at elin g.t elin tasviri benim çok hoşuma gitti. Alaaddin Yılmaz’da aynısını yapıyor. Bolu Belediyesinin borcu 350 milyona yanaşıyor. Alaaddin Bey özel bankalardan yüksek faizle bile para kullanıyor.

Ne olacak, al oradan buradan parayı üretim yok, herhangi bir gelir bulma çabası yok. Belediye Dükkânlarını sat, bilumum kredi kaynaklarından faizle para al. Sonra ben şunu yaptım, bunu yaptım diye hikâye anlat, yaptıkları da kullanışlı olsa, her şey bozuk, eksik ve anti teknolojik, neyse ben kalkıyorum dostlar. Hoşçakalın. Sayın Arşimet tanıştığımıza memnun oldum”

Bakındım etrafıma konuşmalar aşağı yukarı tamamlandı, herkesin işi gücü var.

Öpüştük, tekrar Arşimet’le kucaklaştık.

Seçim öncesi tekrar buluşmak üzere biz de kalktık.

10.02.2014

10 Şub 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.

01

[email protected] - öncelikle selam eder büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden bilmukabil tam kalbimle öperim.Birbirinden degerli kalem büyüklerim. Haftasonu toplantısını eksiksiz yapmış olmanız pek memnun edici,yine inceden memleket için vatan için çözümler güzel; Gariban kardeşinizede bir seçim bölgesinde vazifeye hazır .Tarumar abimizin bilmesini isterim iyisinden kırk yıldır dodurgalıyız herhalde;meraklı abim'se sorsun bizi suha abim iyi tanır.makinist? vecihi pek söz almamış anlaşılan.kırbaçsa konuşturmamış kırbacını sana gelinceise makinist valla herkes zorlar suha abimi kim bu makinist diye, benden söylemesi.ikinci toplantınızı merakla beklemekteyim belediyenin başka ne haltları var altın yüzük torba erzak varmıdır dagıtılan. kaldımanın nasıl oldugunu bilen arşimet abi başka halkın nesini nerelerini kaldırabiliriz i araştırmasını rica ediyorum.saygılarımla....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Şubat 00:00