Necip Fazıl Bolu’da anıldı

Necip Fazıl Bolu’da anıldı

Necip Fazıl Kısakürek’in doğumunun 110. Yılı nedeniyle Milli Türk Talebe Birliği tarafından eş zamanlı olarak Bolu, Kocaeli ve Sakarya’da düzenlenen ‘Üstadın İzinde' adlı program ile anıldı.

Bolu Belediyesi Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa 58 ve 59. Dönem Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sami Güçlü, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, E. Vali Müsteşar Galip Demirel, Bolu Belediye Başkan Vekili Hüseyin İka, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Milli Türk Talebe Birliği Genel Başkanı İsmail Emrah Karayel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, Milli Türk Talebe Birliği Bolu Başkanı Hayrettin Özden, davetliler ve öğrenciler katıldı.

“Vefatından sonra tanıştım”

Bolu Milli Türk Talebe Birliği Başkanı Hayreddin Özden bir açılış konuşması yaparak şunları söyledi: Milli Türk Talebe Birliği gençleri olarak bizler üstad gibi düşünebilmek, onun gibi hissedebilmek için bir adım atıyoruz. Bizler öyle gençler olmalıyız ki tarihten aldığımız derslerle bugünlerde ve gelecekte nasıl davranmamız gerektiğinin farkına varalım. Temennimiz şudur ki üstadımızın da ifade ettiği gibi dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kalbinin davacısı bir gençlik olabilmek ”dedi.

Konuşmasında Necip Fazıl ile vefatından sonra tanıştığını belirten Bolu Belediye Başkan Vekili Hüseyin İka, “Bu anma etkinlikleri boyunca üstadın hayata bakış açısını, şiirlerini, fikirlerini ve düşüncelerini çok iyi bilmemiz lazım. 19 yaşında şiir yazmaya başlayan üstadımızı yalnızca şair yalnızca yazar olarak değerlendirmek mutlaka yanlış olacaktır. Üstat aynı zamanda bir siyaset adamı, çok büyük bir düşünce adamıdır” dedi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ise yaptığı konuşmasında, “Necip Fazıl’ı anlamak kolay bir iş değil. Necip Fazıl’ı anmak Necip Fazıl’ın düşüncelerini anlamakla olur. Milli Türk Talebe Birliği tarafından düzenlenen bu anma programı çok büyük bir önem taşıyor. Bizler için de çok büyük bir fırsat. Değerli ve büyük bir insan. Biz de bu vesile ile Necip Fazıl’ı rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

“Şairler toplumun vicdanıdır”

“Şairler toplumun vicdanıdır” diye bir söz olduğunun altını çizen Vali Ahmet Zahteroğulları yaptığı konuşmasında ise “Şairler toplumun vicdanıdır. Şairleri susmuş toplumlar, vicdanını kaybetmiş öksüz kalmış sayılır. Şair yaşadığı anın ızdırabını yaşayan onu dile getiren, sadece yaşadığı zamanı değil geleceğin de kaygısını yaşayıp şekillendirmeye çalışan kişilerdir. Dolayısıyla sadece; edebi kişilikleri, iyi şiir yazmaları değil aynı zamanda toplumsal olaylardaki duruşları, siyasal konulara yaklaşımları da onları değerli kılan yönleridir. Şair zaten baştan şiirleriyle çile yolunu seçmiş kişidir. Çünkü duruşu çoğu zaman muhalif olmak zorundadır. Toplumun vicdanı olacaksa onu dile getiren kişi olmak durumundadır. Zaten şiir de söylemeyeni söyleyebilme sanatı olarak tanımlanır. Ancak, biz şüphesiz sadece bir şairi anmıyoruz. Elbette ki Üstat Necip Fazıl, Sultan-ı Şuara, hecenin gelmiş geçmiş en büyü üstadıdır. Çok büyük bir şair ama aynı zamanda önemli bir fikir ve aksiyon adamı. Ben onun irfan çeşmesinden nasibimce alabilmiş biri olarak, onun cenaze töreninde tabutunun altında olma şerefini ve onurunu yaşadım. 12 Eylül sonrası 3-5 kişinin bile bir araya gelmesinin zor olduğu dönemde, mahşeri bir kalabalık vardı. Ancak o gün anladım ki bizim milletimiz aslında değerlerine gerçekten sahip çıkıyor. Belki her zaman bunu gösteremese de ihtiyaç duyduğu anda bir şekilde yolunu bulduğunda o sahiplenmeyi gösteriyor. Bu gün de ben o sahiplenmenin bugünkü nesillerde artık kıvılcımlarının yakıldığını ve tutuşturduğunu görüyorum. Dolayısıyla onun ilim ve irfan çeşmesinden içmeye niyetli, kendilerini onu anlamaya ve onun izinden gitmeye hazırlamış, adamış genç arkadaşlarımı kutluyorum” dedi.

Eski bakan da katıldı

58 ve 59. dönem Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Sami Güçlü, “Büyük insanlar, büyük düşünce üreten insanlar sadece yaşadıkları dönemde değil, öldükten sonra da toplumu aydınlatmaya devam ederler. Bizim için Necip Fazıl da bu kategorideki insanlardan biridir. Büyük insanlar, büyük fikir adamları, düşünce adamları aslında toplumlara yol gösteren, onların gelecek ufkunu işaret eden, onları eğiten ve daha sonra o etkisini sürdüren kişilerdir” ifadelerine yer vererek Necip Fazıl ile ilgili anılarını ve kendisinin öğrencilik yıllarındaki anılarını anlattı.

Konuşmaların ardından dağıtılan Necip Fazıl Kısakürek’in kitapları Vali Ahmet Zahteroğulları ve beraberindekiler, davetliler tarafından 10 dakika okundu.

Daha sonra ise Necip Fazıl 110. Yıl Hat ve Fotoğraf Sergisi’nin açılışı 58 ve 59. dönem Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Sami Güçlü, Vali Ahmet Zahteroğulları, E. Vali Müsteşar Galip Demirel ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun tarafından kurdelenin kesilmesi ile gerçekleşti.

58 ve 59. dönem Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Sami Güçlü ile Vali Ahmet Zahteroğulları ve beraberindekiler sergiyi gezerek sergilenen hat ve fotoğraflar hakkında Milli Türk Talebe Birliği Bolu Başkanı Hayrettin Özden’den bilgiler aldı.

Daha sonra Milli Türk Talebe Birliği Bolu Başkanlığı tarafından konulan hatıra defterine yazan Vali Ahmet Zahteroğulları yazısında şu ifadelere yer verdi;

“Büyük İlim, irfan ve aksiyon adamı, Büyük Mütefekkir, Sultan-ı Şuara,

Büyük ÜSTAD,

Necip Fazıl Kısakürek’i doğumunun 110. Yıl dönümünde rahmetle anıyor, onu anlamaya ve takip etmeye gayret eden gençlerimizi kutluyorum. Sayılarının ve gayretlerinin çoğalması dileği ile .”


21 May 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.