Bu anayasa AK Parti anayasası değil

AK Parti Bolu milletvekili Fatih Metin, son günlerde tartışılan referandum sürecini değerlendirdi. Metin muhalefetin değerlendirmelerinin yanlış olduğ...

AK Parti Bolu milletvekili Fatih Metin, son günlerde tartışılan referandum sürecini değerlendirdi. Metin muhalefetin değerlendirmelerinin yanlış olduğunu ifade ederek,“Bu anayasa AK Parti anayasası değildir” dedi.

12 Eylül 2010 tarihinde halkın oylamasına sunulacak olan yeni anayasa paketi hakkında, vatandaşın kafası hala karışık. İktidar halkı referandumda “evet” demesi konusunda ikna etmeye çalışırken, muhalefet partileri de alanlarda “hayır” çağrısı yapmaya başladı. Süreç hızlı bir şekilde gelişirken, konu hakkında görüştüğümüz AK Parti Bolu milletvekili Fatih Metin gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Metin gazetemize yaptığı açıklamada, “Osmanlı'nın son döneminden Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşundan bu güne kadar bizim 5 tane anayasamız olmuş. Dünden bu güne doğru bu anayasalara baktığınızda, hepsi olağanüstü olaylar sonrasında meydana gelmiş. İki anayasa değişikliği savaş halinde, diğerleri de darbe zihniyetiyle yapılmış anayasalar. Osmanlı'dan bu yana halk iradesini millet iradesiyle, yani sivil iradeyle bütün kesimlerin görüşleri alınarak yapılmış bir anayasa söz konusu değil. Tamamen olağanüstü şartlarda yapılmış anayasalar. Tabi bunların sıkıntısını da hep yaşadık. Anayasalar temel toplumsal sözleşmelerdir. Her alanda vatandaşın tüm görüşlerini alıp her alanda devletin bakışını ortaya koyarsınız. Milletin iradesi sonucu meclise gelmiş milletvekilleri vasıtasıyla da bu yasaları çıkartırsınız. Ama Türkiye ne yazık ki şimdiye kadar arzu edilen bir anayasa hazırlanamamış. 1980 anayasasına kadar yapılan anayasalar özgürlüğü bu kadar kısıtlayan, daraltan anayasalar olmadı. 1980 anayasası özgürlükleri daraltan, temel hak ve özgürlükleri kısıtlayan ve devletin işleyişinde kaotik birçok düzenleme getiren bir anayasadır. Yaşanan sağsol çatışmaları ve terör olayları sonrası darbe yapılmış ve silahların gölgesinde bir anayasa çıkarılmıştır. Dolayısıyla yaklaşık 30 yıldır yürürlükte olan bu anayasa, özellikle son 10 yıldır toplumda daha da fazla sıkıntıya sebebiyet vermiş, devletin işleyişinde sıkıntıya neden olmuş ve bu anayasa artık Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap vermemeye başlamıştır. Çünkü dünya gelişirken Türkiye de gelişiyor ve değişiyor” dedi.

BİZİM AMACIMIZ BUNDAN SONRA SİVİL ANAYASADIR

Metin, anayasa paketinin hazırlanma sürecini anlatırken şu ifadeleri kullandı: “Bu çalışma 2010 Nisan ayında başladı ve Mayıs ayında bitti. Öncesinde toplumdan inanılmaz derecede anayasanın değiştirilmesine yönelik talep aldık. O yüzden bu anayasa AK Parti anayasası değildir. Bu anayasa toplumun tüm kesimlerinden aldığımız talepler neticesinde, bu taleplerin değerlendirilerek yapılmış bir anayasadır. Peki yeterli midir? Değildir tabi ki. 1961 anayasası ve 1982 anayasası temel hak ve özgürlükleri kısıtlayan, devlet yapısında çok ciddi bir statüko oluşturan anayasaldır ve değişmeleri noktasında ciddi talepler gelmeye başladı. Bunların tamamının sivil anayasa olması gerekiyordu, ama malumunuz bu anayasadan kaynaklı statükocu zihniyet bunu engellemeye çalıştı. Bunun için toplumda birçok karışıklık çıkarılmaya çalışıldı, kafalar karıştırıldı. Nihayetinde ortaya çıkan paket bu şekilde oldu. Çok önemli maddeler içermekte ve çok önemli açılımlar sağlamaktadır. Demokratik ve hukuk devleti anlamında çok önemli esaslar getirmektedir. Bizim amacımız bundan sonra sivil anayasadır. İnşallah bu anayasa değişikliği bunun ilk adımı olacaktır.”

BİZ EŞİTLİĞİ MAĞDURLAR LEHİNE BOZUYORUZ

Bu paketin vatandaşın sosyal yaşamında önemli açılımlar sağlayacağını belirten Metin, “Bu paketin en önemli maddesi hukuk devletinin yerleşmesidir. Bunun anlamı şudur: vatandaşın devletten olan her türlü talebinde, devletle olan her türlü sıkıntısında, kişiler arasında yaşanan her türlü sıkıntısında devletin eşit, adil bir şekilde müdahale edeceği ve karar vereceği anlamına gelmektedir. İnsanların daha güvenli, daha huzurlu ve daha özgür bir ülkede yaşama taahhüdüdür bu. Bunun dışında memurlara verilen sendikal haklarla da memurlara düşüncelerini daha özgür bir şekilde ifade etme hakları getirilmiştir. Taleplerini daha özgürce ifade etme hakkı sağlanmıştır. Özürlüler, kadınlar ve yaşlılar, gaziler ve şehit çocuklarıyla ilgili bir pozitif ayrımcılık esası getirilmiştir. Önceden bu gruplar için özel bir düzenleme getirmek istediğimizde engelleniyorduk. Çünkü anayasa diyor ki herkes eşittir. Ama biz burada bu eşitliği bozuyoruz. Kimin lehine bozuyoruz? Mağdurların lehine. Bunlar toplumsal yaşam içinde kendilerini ifade etmekte zorlanan insanlar. Diğer maddelerden biri de Yüksek Askeri Şura'nın kararları yargıya tabi değildi. Asker biriyle sıkıntı yaşadığınızda yetkili yerler adliye değildi. HSYK ve AYM'nin yapısı ile ilgili düzenlemeler getiriyoruz. Vatandaşın sürekli şikayetçi olduğu bir kurumla ilgili bir değişiklik söz konusu. Anayasanın kabulüyle ertesi gün işsizliğin düşmesi, gelir adaletsizliğinin düzelmesi gibi şeyler hemen olacak şeyler değil. Bunlar Türkiye'nin önünün açılmasını, daha güvenli ve daha huzurlu yaşamasını sağlayacak değişiklikler. Bunları vatandaşımızla birebir görüşürken, daha ayrıntılı daha somut bir hale getireceğiz” diye konuştu.


19 Tem 2010 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.