Edepsiz tartışması Bolu’ya sıçradı

Edepsiz tartışması Bolu’ya sıçradı

Ak Parti İl Genel Meclisi Üyesi Avukat Sezai Çavdar, Bolu Barosu Başkanı Avukat Ferit Atalay’ın 12 baro başkanı ile birlikte Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ı kınadığı ortak açıklamadan dolayı Atalay’ı eleştirdi. Bolu Barosu Başkanı Atalay’dan da Çavdar’a cevap gecikmedi.

HABER: Özge ELÇİ

Bolu Barosu Başkanı Ferit Atalay, 12 ilin baro başkanıyla birlikte Muğla’da ortak bir açıklamaya imza atmış, Danıştay’ın kuruluş yıl dönümünde Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’na ‘edepsiz’ diyerek tepki göstermesini kınamıştı. Ülke gündemine oturan bu tartışmaların ardından Bolu Barosu’na kayıtlı Avukat Sezai Çavdar, bir açıklama yaparak “Sayın Ferit Atalay’ın Bolu Barosu yönetim kurulu ve Bolu Barosu’na mensup avukatların görüşü olmayıp şahsi düşünceleridir” dedi. Bolu Barosu Başkanı Ferit Atalay ise Çavdar’a cevaben “Sayın Sezai Çavdar, öncelikle Avukatlık mesleği veya siyaset konusunda tercihini yaparak safını belirlemiş, Avukatlık Mesleğini ve etik kurallarını arkalayarak mensubu olduğu siyasi görüşün söylemlerini yineleme yolunu seçmiştir” diye konuştu.

“Siyasi şov haline getirdiler”

Avukat Sezai Çavdar, şu açıklamaları yaptı; “Danıştay’ın kuruluş yıldönümünde Avukatların ve Baroların bağlı bulunduğu meslek kuruluşu niteliğinde olan Türkiye Barolar Birliği Başkanına da savunma makamının Yargının bir unsuru olması nedeni ile ‘savunma makamı’ adına söz verilmiştir. Ancak Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu bu konuşmasında savunma makamının sorunlarından, avukatlık mesleğinin sorunlarından bahsetmediği gibi şahsi siyasi hedefleri uğruna avukatlar adına kendisine verilen konuşma hakkını da istismar etmiştir. Yüksek Mahkemenin kuruluş yıldönümü programını siyasi şov haline getirerek hem ev sahibi Yüksek Mahkeme mensuplarını hem devlet büyüklerini hem de biz avukatları rencide etmiştir.

“Seçkin grup statüsüyle hesap soramazlar”

Bugüne kadar avukatlık mesleğinin sorunları ve Yargının bir parçası olan savunma makamının sorunları ile ilgili hiçbir çözüm getiremeyen, getirme gayretinde de bulunmayan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nun cübbenin sağlamış olduğu avantajı ve yetkiyi kötüye kullanarak Danıştay’ın kuruluş yıldönümü törenlerini de fırsat bilerek Türkiye’nin siyasi olaylarını ve hükümetin icraatlarını insafsız şekilde eleştirme, ajite etme yoluyla mensubu bulunduğu ideolojik çevrelerde avantaj sağlama, yer bulma gayretini görmekteyiz. Siyasi iktidardan hesap sorma, siyasi olayların değerlendirmesini yapma yeri Danıştay toplantısı değil; siyasi makam ve mevkiler ve bu amaçla yapılan toplantılardır. Hiç kimse kendini halk tarafından seçilmeden ‘seçkin grup’ statüsünde görerek hesap sormaya kalkmamalıdır. Mensupları tarafından verilen yetkiyi veriliş amacına ve sınırlarına uygun olarak kullanmalıdır.

“Zevat, kabul edilebilir bir ifade değil”

Bu kapsamda Bolu Barosu Başkanı Sayın Av. Ferit Atalay’ın bu olayla ilgili basına Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nun Sayın Başbakana ve hükümete yönelik yersiz, zamansız ve insafsız ithamları görmezden gelinerek tek taraflı açıklama yapması, Bolu Barosu yönetim kurulu ve Bolu Barosu’na mensup avukatların görüşü olmayıp şahsi düşünceleridir. Basın açıklamasında, orada bulunan Cumhurbaşkanı dışındaki hükümet ve devlet görevlileri hakkında da ‘zevat’ şeklinde bahsedilmesi de kabul edilebilir değildir. Bolu Barosuna mensup avukatların görüşleri de dikkate alınarak Bolu Barosu Yönetim Kurulu üyesi olarak bu açıklamayı yapmak kamuoyunun bilgilendirilmesi açısından gerekli görülmüştür. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

“Avukatlık ve siyaset konusunda tercihini belirlemiş”

Bolu Barosu Başkanı Avukat Ferit Atalay ise Avukat Çavdar’a cevaben yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Baro Yönetim Kurulu üyemiz Sayın Avukat Sezai Çavdar’ın yerel basına göndermiş olduğu metinde, darbe geleneğinden bahsederek Yüksek Mahkemelerin kuruluş günlerinde seçilmişleri hizaya getirmek amacıyla konuşmalar yapıldığını, bunların halkın demokratik tercihlerinden rahatsız olduklarını beyanla Danıştay’ın kuruluş yıl dönümünde TBB Başkanının yaptığı konuşmanın siyasi şov olduğunu, istismara açık ve avukatları rencide eden bir konuşma yapan Sayın Feyzioğlu’nu kınadıklarını, konuşmanın mensubu olduğu ideolojik çevrelerde avantaj sağlamaya matuf ve bir konuşma olduğundan, Bolu Baro Başkanı olarak tarafımızdan yapılan açıklamanın da Bolu Barosunun görüşü olmayıp şahsi düşüncelerimden oluştuğunu, demeçte kullandığı zevat kelimesinin de kabul edilebilir olmadığından bahisle açıklama yapma gereğini duyduğunu ifade etmektedir.

Sayın Sezai Çavdar, öncelikle Avukatlık mesleği veya siyaset konusunda tercihini yaparak safını belirlemiş, Avukatlık Mesleğini ve etik kurallarını arkalayarak mensubu olduğu siyasi görüşün söylemlerini yineleme yolunu seçmiştir. Kendi görüşünü Bolu Barosunu temsil edercesine ifade eden Sayın meslektaşıma Baronun Yönetim Kurulu üyesi tarafından değil; Başkan tarafından temsil olunduğunu üzülerek hatırlatmaktayım.

“Edepsizi görmezden gelen meslektaşımız ”

Diğer yandan devlet yönetiminde kimsenin, 84 bin avukatı ve savunmayı temsil eden kişiye ‘edepsiz veya yalancı’ deme hakkı ne Osmanlı’da ne de Cumhuriyet tarihinde görülmemiştir. Bunu görmezlikten gelen meslektaşımız, hakareti meşrulaştırdığı gibi, demokrasiden bahsederken demokrasinin en temel unsurunun hoşgörü olduğunu maalesef unutmuştur.

Diğer yandan çoğulculuk başka görüşleri de dinleme ve hoşgörü ile karşılama ve eleştiriyi sindirmek demektir. Herkesin sizin gibi düşünmediği, düşünemeyeceği malum olmakla sizin gibi düşünmeyen herkesi de kınamak gibi bir yaklaşım demokratik hazımsızlıktır.

Siyaset hukuki kararları belirliyorsa sorun vardır. Bu nedenledir ki siyasiler hukuksal eleştiriden hoşlanmazlar ve kendilerini eleştirenleri de ‘siyaset yapıyorlar’ diyerek siyasi areneya çekmeye çalışırlar.

“Baroyu siyasete bulaştırma amacı taşıyor”

Meslektaşımız siyasi arenada yerini almış olup Baro’nun böyle bir siyasi arenaya çekilmesine fırsat vermeyeceğimizi, Sayın Çavdar’ın görüşlerinin sadece kendisine ait olduğunu, Baronun Başkan tarafından temsil edildiğini ve bu bağlamda Yönetim Kurulu Üyesi olan meslektaşımızın basın önünde başlattığı gereksiz bu tartışmanın baroyu da siyasete bulaştırma amacı taşıdığını, böylesi bir tartışmaya fırsat veren meslektaşımızın ‘zevat’ kelimesinin anlamını bilmediğini düşünmek dahi istemediğimi üzüntü ile ifade etmekteyim.”

14 May 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.

05

[email protected] - ülkede bu şekilde anma ve kutlamalar yapılmamalı.protokol işi -gücü bırakıp bu anlamsız ve gereksiz vede biişe yaramayan açılş-anma- kutlama günlerinde yer alıyorlar.herhalde bu kadar anma -kutlama günleri yapan bi millet yoktur.bu gerici bi olay.mesajını sanal iletişimi ile verirsin olur biter.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Mayıs 00:00
04

[email protected] - Birileri bize geri kalmış ülke deyince kızıyoruz.Bu tür ağız kavgaları artık kahvehanelerde bile olmuyor.Vatandaş kendini yönetenleri aşmış.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Mayıs 00:00
01

[email protected] - Baro Başkanının konuşmalarında Avukatların sorunları ile ilgili bir bölüm varmıydı?

Yoktu, demekki avukatların hiç sorunu yok.

Siyaset yaptı ve bence hemen istifa etmeli.

Söyledikleri doğru yada yanlış, bildiğim şey "Doğrular uygun zamanda uygun kişilerce söylenmeli"

Herkes hangi rolü oynamak istiyorsa o kıyafeti giysin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Mayıs 00:00