BASIN BELLEĞİ 20 (17 KASIM 2012)

BASIN BELLEĞİ 20 (17 KASIM 2012)

BASIN BELLEĞİ 20 (17 KASIM 2012)
Haber albümü için resme tıklayın

MUSTAFA KEMAL PAŞA'NIN İZMİT DEMECİ ( 21 Haziran 1922. İleri Gazetesi)
Mustafa Kemal Paşa, Nallıhan, Mudurnu, Göynük üzerinden İzmit'e geçerek Fransız yazar ve gazetecisi Claude Farrere'i kabul etmiş, Saray Bahçesi'nde verilen ziyafette bir nutuk vermiştir. Bolu Mutasarrıflığı'nı haberdar etmeden, gizlice gerçekleştirilen bu yolculukta Göynük Kaymakamlığı'nı ziyaret eden Mustafa Kemal Paşa, daha sonra Adapazarı yolu ile İzmit'e hareket etmiştir. Gazeteci Claude Farrere aracılığı ile Batı basınına Türk Kurtuluş Savaşı'nın amacını açıklayan Mustafa Kemal Paşa özetle şunları söylemiştir:
“ Aziz ve muhterem dostumuz Claude Farrere,
Necip şahsiyetinizi bir kıyısında olsa bile hür ve müstakil yaşayan Türkiye topraklarında kabul etmekle pek sevinçli ve bahtiyarım. Bu sevincim şahsım için olduğu kadar geneldir.”
İstanbul Hükümeti Dâhiliye Nezareti ve İngiliz İşgal Komutanlığı sansür heyeti tarafından Mustafa Kemal Paşa'nın demecinin birçok bölümü sansürlenmiş, bazı bölümler gazetede yayınlanabilmiştir
“Efendiler! Türk halkı yüzyıllardan beri hür ve müstakil yaşamış ve istiklalini yaşama hakkı sayan bir kavmin kahraman evlatlarıdır.
Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır ve yaşayamaz ve yaşamayacaktır.”
“Bu günkü Türkler, hür ve müstakil yaşamış bir kavmin kahraman evlatlarıdır. Türk'ü kabiliyetten mahrum zannedenler aldanıyorlar. Türkler tarihe ve medeniyete verecekleri hesapta alınları açık çıkacaktır.”

MUSTAFA KEMAL PAŞA’NIN İLK BÜYÜK NUTKU. 24 Temmuz 1919 Perşembe. İstiklal Harbi Gazetesi

Mustafa Kemal Paşa’nın, Kongrenin (Erzurum Kongresi) dünkü açılış gününde söylenen tarihi nutkunun tam metni aşağıdadır:

“Muhterem Murahhas Efendiler,

Kongremiz heyet riyasetine acizlerini intihap eylemek suretiyle gösterilen asar-ı itimat ve teveccühe hassaten teşekkür ederim./

Bu münasebetle bazı maruzatta bulunmak isterim,

Efendiler, tarih ve hadisatın, sevki ile bilfiil içine düştüğümüz bugünkü kanlı ve kara tehlikeleri görmeyecek ve bundan müteheyyiç ve müteessir olmayacak hiçbir vatanperver tasavvur edilemez.

Harbi Umumi’nin sonlarına doğru milliyetler esasına müstenit vaidler üzerin Hükümet-i Osmaniyemiz de adilane bir sulha nail olmak emeliyle mütarekeye talip oldu.

( .) Mütareke ahkâmı bir tarafa bırakılarak İtilaf Devletleri kuvayi askeriyesi, Payitahtı, Saltanat ve makarrı -celili hilafet olan İstanbul’umuzu işgal etti.( ) Tebaai Osmaniye’den olan Rum ve Ermeni anasırı gördükleri teşvik ve müzaheretin netayiciyle de namusu millimizi cerihadar edecek taşkınlıklara başlayarak, nihayet hazin ve kanlı safhalara girinceye kadar küstahane tecavüzata koyuldular.

( ..) İnkısamı vatan mevzubahs ve karar olarak Vilayatı Şarkiyemiz de “Ermenistan”,Adana ve Kozan havalisinde “Kilikya” namlarında Ermenistan, Garbi Anadolu’nun İzmir ve Aydın havalisinde Yunanistan, Trakya’da payitahtımızın kapısına kadar kezalik Yunanistan, Karadeniz sahillerimizde “Pontus” krallığı ve ondan sonra bakıyeî aksamı vatanda da ecnebi işgal ve himayesi gibi, artık 650 seneden beri müstakil saltanat sürmüş ve tarihi adlü celâdetini vaktiyle Hindistan hududuna, Afrika’nın ortasına ve Macaristan’ın garbine kadar yürütmüş olan bu milletin esarete, kölelik payesine indirilmesi ve nihayet bu devletin sahife-i tarihini kapatarak mezarı ebediyete defnetmek gibi insaniyet ve medeniyetle esasaliyte kabili telif olmayan emeller cây-ı kabul ve tasvip bulmuş ve görülüyor ki tatbikat devresi de başlamıştır.

( .) En son olarak niyazım şudur ki; Cenab-ı Vacibülâmâl Hazretleri Habibi Ekrem hürmetine bu mübarek vatanın sahip ve müdafii ve diyanet-i celile-i Ahmediyenin ila yevm millet-i necibemizi ve makam-ı-ülkiyam hârisi esdakı olan saltanat ve hilâfet-i kübrayı masun ve mukaddesatımızı düşünmekle mükellef olan heyetimizi muvaffak buyursun Âmin.”


17 Kas 2012 - 00:00 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.