CHP’DEN MUDURNU SEFER-İ HÜMAYUNU* *“Padişah Seferi”

CHP’DEN MUDURNU SEFER-İ HÜMAYUNU* *“Padişah Seferi”

CHP’DEN MUDURNU SEFER-İ HÜMAYUNU* *“Padişah Seferi”
Haber albümü için resme tıklayın

Bu Perşembe CHP Mudurnu İlçe Başkanı İsmail Hakkı Yazgan kardeşimden bir telefon alıyorum: “Başkanım Cumartesi günü parti içi eğitim ve seçim çalışmaları meyanında büyük bir etkinlik yapacağız. Sizi de aramızda görmek isteriz.” Mudurnu deyince akan sular durur. “Elbette sevgili kardeşim. Zaten benim İl Başkanımız Kazım Karsu vasıtasıyla, haberim olmuştu. Allah nasip ederse Cumartesi günü Mudurnu’dayım. Ayrıca nazik davetine de teşekkür ederim.”

Mudurnu ilçe başkanımız İsmail Hakkı Yazgan, benim çok yıllar öncesinden dostumdur. Uzun yıllar Bolu’da memuriyet yapmıştı. İsmail Hakkı’nın bu memüriyet yılları benim Boluspor’un şanlı tarihine adımı yazdırdığım günlere tesadüf eder. O tarihlerden itibaren bana karşı gösterdiği saygı ve sevgi halen devam etmektedir. İsmail Hakkı emekli olduktan sonra memleketi Mudurnu’ya yerleşti. Halen Mudurnu Turizminde önemli bir yeri olan Fuat Beyler Konağının müdürlüğünü ve de Cumhuriyet Halk Partisi Mudurnu İlçe Başkanlığını yürütmektedir.

Cumartesi günü il başkanımız Kazım Karsu’ya ait petrol ofisinde buluşmaya başlıyoruz. Hemen şunu ifade etmem lazım ki Mudurnu’ya çok önemli partililerle gideceğiz. Başta il başkanımız Kazım Karsu olmak üzere eski il başkanlarımız Kemal Alemdar, Nejdet Gören, Ahmet Özcan, Yüksel Ceylan, Cahit Cıngı, Fügen Kara, Bendeniz. Eski ilçe başkanlarımız, eski il ve ilçe yönetim kurulu üyelerimiz, partimizin yeni yöneticileri ve değerli parti üyelerimiz Mudurnu’ya gitmek üzere hazır bulunuyorlar. Seçimlere daha 1 aydan uzun bir süre olmasına rağmen toplanan kalabalığın heyecanı her türlü övgünün üzerinde. İl yönetim kurulumuzun çok çalışkan üyeleri Hakan Kırmusaoğlu ve Ersan Türkoğlu demek ki çok başarılı bir organizasyona imza atmışlar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Tüm partililer parti otobüslerimize, parti minibüslerimize vede bazı arkadaşlarımızın özel arabalarına doluşuyoruz. Ben ve bir önceki il başkanımız Fügen Kara vaki davet üzerine il başkan yardımcımız Mehmet Aydar’ın arabasına biniyoruz. O arada Mehmet Aydar kardeşimin, hayatımdaki özel konumundan da bahsetmek isterim. Mehmet Aydar şuanda partimizin İl Başkan Yardımcısıdır. Ama bundan yıllarca önce 1992 yılında CHP’nin yeniden kurulması zamanında benim merkez ilçe başkanımdı. 1980 yılında ihtilalle kapatılmış olan CHP’nin 1992 yılında yeniden açılması sürecinde, CHP kayyum kurulu tarafından yeniden CHP kurucu il başkanı olarak görevlendirildiğim günlerde benimle birlikte hiç tereddüt etmeden Cumhuriyet Halk Partisi saflarına katılan ve CHP Merkez İlçe Başkanlığı görevini üstlenen çok değerli bir partilimiz ve çok sevgili bir kardeşimdir. Kendisi ile o zamanki günlere dayalı dostluğum, ağabeylik kardeşlik münasebetim halen devam eder.

Kafilemiz büyük bir coşkuyla saat 11:00 sıralarında Mudurnu girişinde Tevfik TÜRESİN Stadyumunun önünde Mudurnulu kardeşlerimizle buluşuyor. Mudurnulu dostlarımızda büyük bir coşku ve heyecan var. Mudurnu teşkilatımızın olmazsa olmazı 1980 öncesi il başkanlığım sırasında Mudurnu ilçe başkanlığımı yapan Hacı kardeşim Reşat Ünsal’da karşılayanlar arasında. Bu arada ben görmedim ama Sayın milletvekilimiz Tanju Özcan’ın da kafileye mülaki olduğu söyleniyor. Sayın milletvekilimiz, meclis çalışmalarında ki önemli atmosfer dolayısıyla kafileden ayrılıp Ankara’ya dönmüş. Daha sonraları arabalarla Mudurnu şehir içinde bir tur atıyoruz ve de arabalarımızı Mudurnu Belediyesi otopark alanına çekerek şehir içi Pazar yeri gezisi için yürüyüşe başlıyoruz. Bu yürüyüşün çok etkili bir yürüyüş olduğunu söyleyebilirim. Yazımın başlığına aldığım “Sefer-i Hümayun” tabiri bu gezimizi adlandırıyor. Bundan sonra ki molamız Mudurnu Belediye Sarayına bitişik çok amaçlı salon. Burada daha önce düzenlenen programa göre hem adaylarımızın tanıtımı hem de parti içi eğitim yapılacak. Allah’ın bildiğini kuldan saklamam. Oldum olası parti içi eğitime karşıyımdır. Parti içi eğitim denilince bu çalışma ilk defa 1977 seçimlerinden önce genel başkanımız cennetmekan Bülent Ecevit’in zamanında ilk defa Kızılcahamamda yapılmıştı. 3 gün devam eden çalışmaya Bolu örgütünden il başkanı olarak ben ve il sekreteri Avukat Tahsin Namdar abimiz katılmıştı. Bu eğitim çalışmasında aklımda kalan tek kelime “Süreç” kelimesi olmuştu. O güne kadar hiç kimsenin kullanmadığı bu kelimeyi ilk defa cennetmekan Genel Başkanımız Ecevit kullanmıştı. O günden bu güne süreç kelimesi herkes tarafından kullanılır oldu.

Toplantıda, Mudurnu’da ki her etkinliğin spikeri Kamuran Esen Hanımefendi başroldeydi. Sayın Esen böylesi toplantılarda her zaman başroldedir. Görevini profesyonel taktimcilere taş çıkaran bir başarı ile yerine getirir. Mudurnu adaylarımız bildik isimler. Ama bir kerede bu isimleri sütunlarımıza alalım: Belediye Başkan Adayımız Mehmet İneğöl, Belediye kontenjan adayımız Sayın Kamuran Esen, Belediye Meclis Adaylarımız Mehmet Öztürk, Nebahat Büyüker, Mehmet Türker, Abdullah Ustaoğlu, Hamdi Astarcı, Osman Uslupat, Mehmet Ak, Nafiz Güleç, Gökhan Sayan, Mehmet Temel, Mehmet Bayram. Bu arada Osman Uslupat kardeşime de ayrı bir paragraf açmam lazım. Örgütümüzün en kıdemli üyelerinden olan Osman, yıllar boyu CHP Mudurnu teşkilatında başta ilçe başkanlığı olmak üzere çeşitli görevler ifa etmesine rağmen büyük bir olgunlukla listede 6. Sırayı kabul etmek özverisini göstermiş bulunuyor. Mudurnu adaylarımızdan sonra Taşkesti Belediye Başkan Adayı ve Meclis üyesi arkadaşlarımızda tanıtıldı. Taşkesti Belediye Başkan Adayımız Selami Gürcan Taşkesti de uzun yıllar Tarım Kredi Kooperatifinde çalışmış, Taşkesti Belediye listemizin başında da Rafet Özdemir var. Rafet Özdemir, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a benzerliğiyle isim yapmış bir arkadaşımız. Halk tipi hitabetiyle tahmin ediyorum Taşkesti’de epey oy alacak ve de CHP’ye seçim kazandıracak gibi görünüyor.

Adaylarımızın tanıtılmasından sonra parti içi eğitim çalışmalarına geçildi. Parti il yönetim kurulumuzun en genç üyelerinden Çağlar Akay’ın sunumuyla gerçekleştirilen eğitim çalışmalarında güzel noktalara temas edildi. Ancak yukarıda da yazdığım gibi oldum olası eğitim çalışmalarından pek fayda görmediğim için bu çok iyi hazırlanmış program benim için pek mana ifade etmedi. Çağlar Akay kardeşimizin programı bittikten sonra tüm katılanlar öğle yemeğine davet edildi. Etli pilav ve un helvasından müteşekkil menü bütün katılımcıların beğenisini sağladı. Beyaz pirinçten yapılan pilav Şekerim için mahzurlu olmasına rağmen pilava ve un helvasına yumulduk.

Yemekten sonra, Mudurnu’da ki seçim bürolarımızı da ziyaret edip çaylarımızı da içtikten sonra Bolu’ya dönüş yolculuğumuza başladık. Mudurnu gezimizin her yönüyle partimiz açısından büyük bir başarı ile sonuçlandığını söyleyebilirim. Böylesine başarılı bir organizasyon nedeniyle başta il başkanımız Kazım Karsu, Mudurnu Belediye Başkan adayımız Mehmet İneğöl, Sayın Kamuran Esen, Ersan Türkoğlu, Çağlar Akay kardeşlerimi yürekten kutluyorum. Ayrıca gösterdikleri birlik ve beraberlik dayanışması nedeniyle tüm eski başkanlarımıza da teşekkürler.

HATİCE İNAN’I -GELİN HACCE- KAYBETTİK

Hafta başında yerel basına yansıyan ve hepimizi derinden üzen habere göre eski Bolumuzun en meşhur ailelerinden Gülezlerin kızı ve yine en meşhur ailelerinden Emniyetçilerin gelini Hatice İnan’ı kaybettik. Hatice İnan, 50’li 60’lı yıllar Bolu’sunun en güzel ve saygıdeğer hanımefendilerinden biriydi. Daha doğrusu Bolu'nun en güzel Hanımefendisiydi. Mankenlere taş çıkartan Hatice İnan ablamız yine zamanın en meşhur ailelerinden, Emniyetçilerden Kemal İnan ile evlenmiş ve o tarihten sonra adı “Gelin Hacce” olarak kalmıştı. Kemal abide Galatasaray Lisesi mezunu hasta bir Galatasaray taraftarı olarak Bolu’da herkesin tanıdığı bir isimdi. Meşhur Emniyetçi İzzet İnan’ın oğlu, çok sevdiğim Yüksel Birol ablamın abisi ve de rahmetli Hatice Dereli’nin kardeşiydi. Kemal abi Bolu’da olduğu günlerde Meşhur kalecimiz Mehmet Başaygünü İstanbul’a Galatasaray kulübüne götürmüş ancak Başaygün Galatasaray da Turgay Şeren’in olması nedeniyle Galatasaray kalesine geçememişti.

Daha sonraki yıllarda İnan ailesi İstanbul’a gitmiş ve Bolu’dan ayrılmışlardı. Şişli Camiinin tam karşısındaki Bolu apartmanında otururlarken bir gün Boluspor’un bir transferi dolayısıyla yeğenleri cennetmekan Selami Dereli ile bu eve gidip Kemal abiden Galatasaray kulübündeki forsunu kullanmak istemiş ve Hatice ablanın ikramlarını yemiştik.

Hatice abla, Yüce Allah’ın kendisine verdiği uzun ömürden sonra çok sevdiği Bolu da toprağa verildi, Yüce Allah’ına kavuştu. Bolu'nun bu iki mümtaz ailesinin fertlerine teker teker baş sağlığı dileyemiyorum. Onların hepsi adına yeğeni Şükrü Gülez kardeşime ve eşinin kız kardeşi Yüksel Birol ablama baş sağlığı diliyorum. Yüce Allah mekânını cennet etsin. İleriki günlerde bulabilirsem rahmetli annem ve Hatice ablamın müşterek bir fotoğrafını da sütunlarıma almak istiyorum.

24.02.2014


24 Şub 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.