BOLUSPOR İSTANBUL'UN BEYLERİNE KAFA TUTUYOR-1976-1977

1976-77 sezonu başlarken, Boluspor yönetimi takımın başına bir kez daha Romen Valeri Neagu'yu getirdi. Hem de çok ilginç bir şekilde. İç transferde ba...

BOLUSPOR İSTANBUL'UN BEYLERİNE KAFA TUTUYOR-1976-1977
Haber albümü için resme tıklayın

1976-77 sezonu başlarken, Boluspor yönetimi takımın başına bir kez daha Romen Valeri Neagu'yu getirdi. Hem de çok ilginç bir şekilde.

İç transferde bazı sıkıntılar yaşasa da, olayı firesiz çözen Boluspor, dış transferde yine genç ve gelecek vadeden isimlere yöneldi.

Daha sonra A Milli Takıma kadar yükselen Yıldız adayı Halil İbrahim Bandırmaspor'dan, Ercüment Sarıyer'den, Fatih Beykoz'dan, Ercan Kütahyaspor'dan, Ahmet de Lüleburgazspor'dan transfer edildi.

Ligin ilk yarısında Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi ligin “büyükler”ini hep evinde ağırlayan Boluspor, bu zorlu trafikte Galatasaray'ı 1-0, Beşiktaş'ı 2-1 yenmeyi başardı. Fenerbahçe ile 1-1 berabere kaldı.

Ligin ikinci yarısında ise, İstanbul'da Galatasaray'ı 2-1 yenip, Beşiktaş ile 0-0 berabere kaldı. Bu altı karşılaşmada sadece bir kez, İstanbul'da Fenerbahçe'ye 2-1 yenildi.

***

ÇETİN, 280 BİN LİRAYA BOLU'DA KALDI

(21 Temmuz 1976 tarihli Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan İlhan Önder'in haberidir.)

Bolusporlu yöneticiler, iç transferlerine halen çözüm bulamamışlardır. Bugüne kadar sadece

B. İbrahim'le anlaşma imzalayan Kırmızı-Beyazlılar, nihayet forvet oyuncusu Çetin ile de 280 bin lira karşılığında, iki yıl için anlaşmışlardır. Transfer konusunda Çetin şunları söylemiştir: “Ben Boluspor'un genç takımından yetişmiş bir futbolcuyum. Bolusporlu yöneticiler benden devamlı olarak fedakarlık istemektedirler. Bu konuda kendilerine hak veriyorum. Fakat ekmeğimi bu işten kazanan bir insan olarak hakkımı almak istiyorum. Bu yıl karşılıklı anlayış içinde yeni mukavele imzaladım. İki yıl daha canım kadar sevdiğim Boluspor'a hizmet edeceğim için mutluyum” demiştir.
Bolusporlu yöneticiler ise, iç transfer konusunda şunları söylemektedirler: “Biz futbolcularımızın değerlerini biçtik. Kendilerini satmak niyetinde de değiliz. Şimdi görev onlara düşüyor. Boluspor'da oynamak istiyorlarsa, biz mukavele imzalamak için her zaman hazırız.”

***

TRANSFERİN SESSİZ EKİBİ BOLUSPOR, BU YIL FAAL İDİ!

Büyük isimler almayan, fakat iyi sonuçlar elde eden Kırmızı-Beyazlılar, sonuçtan ümitliler

(15 Temmuz 1976 tarihli Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan İlhan Önder'in haberidir.)

Transferin en sessiz fakat en isabetli aktarmalarını gerçekleştiren kulüp olarak, yıllardır isim yapan Bolusporlular, bu yıl da transferin ilk gününde işlerini bitirmişlerdir. Öncelikle eski antrenörleri Romen Valeri Neagu'yu tekrar Bolu'ya getiren Kırmızı-Beyazlılar, daha sonra futbolcu transferlerine geçmişlerdir. Günlerden beri Bolu dağlarında milli Halil İbrahim, kendisini 350 bin lira karşılığında 2 yıl için Boluspor'a bağlayan imzasını attıktan sonra, Bolulu yöneticiler tarafından sezon açılışına kadar kendisine iyi bakması için Bolu'ya gelen babasına ve ağabeyine teslim edilmiştir. Daha sonra, Beykoz'dan Fatih ile Sarıyer'den Ercüment, 200'er bin lira karşılığında Boluspor'la iki yıllık sözleşme yapmışlardır.

Boluspor As Başkanı Hulki Avlacıoğlu, “Kadromuza iki futbolcu daha alacağız. Satışına gireceğimiz için, bunların isimlerini açıklamıyoruz. Satışlarına yönetmelik istediği ve kulüpleri satışa koyduğu için giriyoruz, futbolcularla gerekli görüşmelerimizi daha önce yaptık. Onlar tercih haklarını Boluspor lehine kullanacaklardır” demiştir.

İç transferde birtakım zorluklarla karşılaşan Bolusporlular, ilk günü B. İbrahim ile 275 bin lira, amatör takımlarından K. Mustafa ile 50 bin lira karşılığında sözleşme yapmıştır.

***

TÜRKİYE'DE İLK DEFA BİR ANTRENÖRÜ BOLUSPORLULAR KAÇIRDILAR

BOLUSPORLU OLUŞUNU BÜKREŞ'TEKİ EŞİNE TELEFONLA MÜJDELEDİ

(23 Haziran 1976 tarihinde Tercüman Gazetesi'nde çıkan İlhan Önder'in haberidir. )

Adanaspor'la görüşmek üzere İstanbul'a gelen Romen Antrenör Valeri Neagu, eski kulübü Boluspor'un As Başkanı Hulki Avlacıoğlu ve Genel Kaptanı Nurettin Nes tarafından Bolu'ya getirilirken, Türkiye'de ilk defa bir antrenör kaçırma modasına öncü oluyordu. Üç yıl Boluspor'u başarılı olarak çalıştıran ve bu arada Fenerbahçe ile son haftalara kadar şampiyonluk yarışına sokan Neagu, geçtiğimiz futbol sezonunu Bükreş'te istirahatle geçirmiştir. Neagu'nun Bolu'ya getiriliş haberi bomba tesiri yaratmış, kelimenin tam anlamıyla Bolu yerinden oynamıştır.

Neagu'ya uzun uzun sevgi gösterileri yapan taraftarların bu tutumu karşısında Romen Antrenör Neagu da, “Türkiye'de kalırsam Bolu'yu tercih ederim” sözcüğünü kullanmıştır. Boluspor Transfer Komitesi ile kısa bir görüşme yağan Neagu, kendisini bir yıl daha Boluspor'lu yapan sözleşmesine imza atmıştır.

Neagu, Bolusporlu oluşunun ilk müjdesini telefonla Bükreş'te bulunan eşi Stefenia'ya vermiştir. Eşinin de Bolusporlu oluşuna çok sevindiğini Neagu defalarca belirtmiştir.

Ayağının tozuyla sözleşmeye imza koyan Neagu, bu arada yeni transferler hakkında bilgi istemiş ve özellikle genç futbolcular üzerinde durmuştur.

“Transferi düşünülen genç futbolculara Boluspor forması giydirme sağlanırsa, çok çalışarak Trabzonspor'un açmış olduğu yolda yürüyebiliriz” diyen Neagu, sezon açılışını 11 Temmuz'a aldırmıştı.

***

BOLUSPOR YENİ MEVSİME 28 KİŞİLİK KADROYLA GİRDİ

(06 Ağustos 1976 tarihli Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan İlhan Önder'in haberidir.)

Bolusporlular, yeni sezona alışılagelen törenle ve 28 kişilik yeni kadrosuyla girmiştir. Ancak diğer yıllardan farklı olarak bu yıl teknik kadronun dışındakiler, Boluspor'dan şampiyonluk beklemektedir.

Bu yıl Bandırmaspor'dan Halil İbrahim'i, Beykoz'dan Fatih'i, Sarıyer'den Ercüment'i, Lüleburgaz'dan Ahmet'i ve Kütahyaspor'dan Ercan'ı transfer eden Boluspor, şampiyonluk parolasıyla sezonu açmıştır. Açılışta konuşan Belediye ve Boluspor Başkanı Muzaffer Işın, “Takımımızı büyük bir antrenöre teslim ettik. Boluspor'un böylesine güçlü bir kadro ile şampiyon olmaması için hiçbir sebep yoktur” derken, daha sonra bir konuşma yapan Bolu Valisi Celal Kayacan, “Futbolcularımız bizlerden her türlü yardımı göreceklerdir. Biz de onlardan tek vücut halinde birleşmelerini ve şampiyonluk bekliyoruz. Boluspor'un yıllardır birinci ligde verdiği mücadele, onur vericidir ve uzun ömürlü olması için tüm Bolu el ele vermelidir” demiştir.

Açılıştan sonra Bolusporlular, şehre 30 km. uzaklıktaki Aladağ'a gitmişlerdir. Kırmızı-Beyazlıların Aladağ kondisyon kampı 15 gün sürecektir.

***

1976 -1977 SEZONUNDA BOLUSPOR'UN KADROSU

Kaleciler: Talip, Çetin, İhsan, Ahmet, Erol.

Geri dörtlü: B. İbrahim, Nuri, Fikret, Alaattin, Ercüment, Ahmet, Vadi.

Orta üçlü: Şükrü, Rıdvan, Fatih, Ercan, Selçuk, B. Mustafa.

İleri üçlü: Çetiner, Necdet, Halil İbrahim, K. İbrahim, Mete, Sadullah, K. Mustafa, Önder.

Takım Kaptanı: Rıdvan.

Teknik Kadro: Antrenör Valeri Neagu,

Antrenör Yardımcısı Mehmet Başaygün,

Yönetim Kurulu Başkan Muzaffer Işın,

Başkan Yardımcısı Hulki Avlacıoğlu,

Genel Kaptan Nurettin Nes,

Genel Sekreter ve Basın Sözcüsü Yener Bandakçıoğlu,

Üyeler Mustafa Çizmecioğlu, Ayhan Sabit Tüzün, Servet Vardallı, Nahit Garipoğlu, Cihat Velioğlu, İhsan İnceoğlu.

Boluspor'un yönetimi, bu sezon için sorulan sorulara şöyle cevap verdiler:

Ligdeki amacınız nedir?

Boluspor olarak her şeyden önce ligde kalmayı garantiye alacağız. Daha sonra lig üçüncülüğü ile altıncılığı arasındaki sıralamaya gireceğiz.

Kadronuz yeterli mi?

Kadromuzda şu anda 26 futbolcu bulunmaktadır. Takımı zorlayacak olan yedeklerimiz yetenekli, genç ve birbirine yakın futbolculardır.

En büyük gücünüz nedir?

Boluspor'un en büyük gücü, genç kadroya sahip olması, takım arkadaşlığının kuvvetli olması ve çalışma hırsının, disiplinin yüksek seviyede olmasıdır.

En büyük zaafınız nedir?

Bolusporlular gol pozisyonlarına giriyorlar. Fakat gol yapmada aynı ustalığı gösteremiyorlar. Bizim en büyük zaafımız budur.

En büyük umudunuz nedir?

En büyük umudumuz, tamamen gençlere dönük oluşumuzdur.

En büyük endişeniz nedir?

Boluspor olarak tek endişemiz vardır, o da sakatlıklardır.

Size göre kim şampiyon olur?

Şampiyonluk için kesin favorilerim yok. Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe'den meydana gelen üç büyüklerdir. Bunların içinde en büyük şans yine Fenerbahçe'nindir.

SAHADA EN ÇOK OYNAYAN TERTİP

Talip, B. İbrahim, Ercüment, Alaattin, Fikret, Şükrü, Rıdvan, B. Mustafa, Necdet, Sadullah, Çetiner.23 Haz 2010 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.