Baro Başkanı Avukat Gazanfer Günler;"Milletvekillerini Göreve Çağırıyoruz"

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan Genel Kurul sonucu başkanlığa seçilen Avukat Gazanfer Günler'den ilk açıklama.Genel Kurul ve Seçimin, Baronun geleneklerine ve geçmişine yaraşır olgunluk ve nezihlikte geçtiğini söyleyen Günler, çalış

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan Genel Kurul sonucu başkanlığa seçilen Avukat Gazanfer Günler'den ilk açıklama.Genel Kurul ve Seçimin, Baronun geleneklerine ve geçmişine yaraşır olgunluk ve nezihlikte geçtiğini söyleyen Günler, çalışmalarını tam bir tarafsızlık,eşit,adil ölçüler içinde sürdüreceklerini belirtti.

04-05 Kasım 2006 tarihinde, Bolu Barosu Genel Kurulu ve Baro organları seçiminın yapıldığını hatırlatan Gazanfer Günler, yayınladığı yazılı açıklamada, Genel Kurul ve seçimin, baronun geleneklerine ve geçmişine yaraşır olgunluk ve nezihlikte geçtiğini söyleyerek başladığı konuşmasına, teşekkürlerini ve önceki dönemde görev yapan Baş-kan Av. Tuncay Alnıak, Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu, Disiplin Kurulu, Türkiye Barolar Birliği delegelerine başarı ve sağlık diledi. Günler daha sonra; “Bolu Barosu yeni dönemde tam bir takım ruhu içinde yasal görev dağılımı ve yasanın verdiği yetkiye istinaden görevlendirdiğimiz meslektaşlarımızla; hizmetin devamlılığı prensibinden hareketle çalışmalarımızı tam bir tarafsızlık, eşit, adil ölçüler içinde sürdüreceğiz” diye konuştu.

İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLACAĞIZ

Avukatlık Kanunu ve meslek kurallarının rehberleri olacağını vurgulayan Günler, şunları kaydetti; “Çalışmalarımızda, Türk Vatanı ve Milletinin ebedi varlığını ve Yüce Türk Devletinin bölünmez bütünlüğünü belirleyen Anayasa; Atatürk'ün belirlediği inkılap ve ilkeler; Kuvvetler ayrılığının devlet organları arasında üstünlük sıralaması anlamına gelmeyip, belli devlet yetki ve görevlerinden ibaret medeni iş bölümü ve işbirliği olduğu düşüncesi; Tüm mülki ve idari birimlerle; Polis ve jandarmayla olumlu koordinasyon içinde olunacak; Yargı erkinin ayrılmaz bir parçası ve tamamlayıcısı olduğumuz bilincinden hareketle yargı birimleriyle işbirliği içinde olunacaktır.”

AVUKATLAR HİZMET ÇEVİREMEZ DURUMDA

Gazanfer Günler, görevlendirilen avukatlara Devletçe ödenen ücret Avukatlığın asgari ücret tarifesinin kat kat altında olduğunu belirterek; “04. 12.2004 tarihinde kabul edilen 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile şüpheli ve sanık için soruşturma ve kovuşturmanın her aşamasında müdafi seçebilecek durumda değilse, 18 yaşını doldurmamış, sağır veya dilsiz veya kendisini savunamayacak derecede malul veya üst sınırı en az beş yıl hapis cezasını gerektiren suçlardan dolayı yapılan soruşturmalarda ücretsiz müdafi görevlendirmesi kabul edilmiştir.

Görevlendirilen avukatlara Devletçe ödenen ücret Avukatlık asgari ücret tarifesinin kat kat altındadır.

Buna rağmen, aylardır birikmiş vekalet ücretleri ödenek yokluğu sebebiyle ödenememiş, ancak hizmet durdurulmaksızın özveriyle sürdürülmektedir. Barolar ve avukatlar hizmeti çeviremez hale gelmiştir.

Hal böyleyken TBMM'ne sevkedilen kanun tasarısı ile zorunlu müdafi tayini alt sınırı 5 yıl hapis cezası olan suçlara inhisar ettirilmekte, müfadi tayin edilen avukatların ücretleri barolar eliyle değil, bizzat Maliye Bakanlığı'nca ödenmek üzere düzenleme yapılmaktadır.”

BOLU MİLLETVEKİLLERİNİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

“Tasarı ile bir yandan insanların savunma hakkı kısıtlanırken, güvencesi kısıtlanırken, diğer yandan Barolar ve Avukatlar yürütmenin baskısı ve mali vesayeti altına alınmak istenilmektedir.

Avukatın bağımsızlığını engelleyecek düzenlemeyi kabul edilemez buluyoruz.

TBMM alt komisyonunda kabul edilen bir kanun teklifi ile avukatlık stajı sonrası avukatlık sınavının kaldırılması istenilmektedir.

Herhangi bir plana bağlı olmaksızın sırf üniversite açmış olmak için açılan çok sayıda devlet ve özel üniversitede hukuk fakülteleri bulunmakta ve yıllık ortalama 6000 civarında mezun vermektedir.

Bu miktar hukuk mezununun Adli Yargıda, Avukatlık hizmetinde nasıl istihdam edileceği düşünülmemektedir. Eğitim kalitesi son derece düşmüştür.

Mesleğin zarar görmemesi amacıyla, kalite ve standardı belirli düzeyde tutma düşüncesiyle konulan sınavın popülist yaklaşımla kaldırılmak istendiği düşüncesindeyiz.

Niçin Mali Müşavirlik ve Serbest Muhasebecilik için var olan sınavın kaldırılmadığını, niçin hekimler için uygulanan uzmanlık sınavının kaldırılmadığını anlamak mümkün değildir. Yasa değişiklik teklifinin gerekçesini ve mantığını anlamak mümkün değildir. Bu çerçevede Bolu Milletvekillerimizi göreve çağırıyoruz.”

17.11.2006

17 Kas 2006 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.