Mudurnu Unesco için hazırlanıyor

Mudurnu Unesco için hazırlanıyor

Mudurnu Belediyesi, Mudurnu Kaymakamlığı, Mudurnu Kent Konseyi, Mudurnu Kültür Turizm Dayanışma Derneği'nin ortaklığıyla ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansının ( MARKA) Doğrudan Faaliyet Desteği Kapsamında desteklediği Mudurnu Kültürel Miras Alanı Yönetim Planı Taslağı Sunum Toplantısı Mudurnu'da gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasında Belediye Başkanı Mehmet İnegöl şunları söyledi; “Tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanmış; konakları, tarihi evleri, kültür varlıkları, folklorik değerleri, inanç turizmine yönelik birimleri, termal kaynakları, doğal güzellikleri, tarihi eserleri, yüzyıllardır süregelen Ahilik geleneği ile anlam bulan Mudurnu’nun özgün kimlik değerlerini korumaya ve geleceğe taşımaya katkıda bulunmak amacıyla ‘Mudurnu Kültürel Miras Alanı Yönetim Planı’ başlıklı proje kapsamında çalışmalarımız yaklaşık 6 aydır yoğun olarak devam ediyor. Yönetim planı, yerel halkın ihtiyaçlarını gözeten, koruma ve kalkınma arasında denge kuran, kültür turizmi öncelikli bir sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde değerlendirilmesini sağlayacak bir yönetim stratejisi yaratma amacını öngörüyor. Yerel halka, bunun çok iyi anlatılması gerekir. Halkın desteğini alan yönetim planının başarıya ulaşmaması, hemen hemen olanaksızdır. O nedenle, halkımızın desteğini çok önemsiyoruz.

“Mudurnu Belediyesi sorumluluğun bilincinde”

2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na ve bu kanuna bağlı Alan Yönetimi Yönetmeliğine göre; kentsel sit alanlarında, alan yönetiminden sorumlu ve yetkili birim, Belediyelerdir. Yani, kanun bize hem yetki veriyor hem de sorumluluk yüklüyor. Mudurnu Belediyesi de bu yetki ve sorumluluğun bilincinde olarak bu çalışmayı başlatmıştır.

UNESCO’nun da Dünya Miras Alanlarında yapılmasını şart koştuğu alan yönetim planları, 2004 tarihli mevzuat değişikliği ile birlikte Türkiye’de de yapılmaya başladı. Bizim, bu çalışmanın dışında kalmamız, beklenemez. Beldemiz için geliştirilecek uzak görüşlü bir sürdürülebilir kalkınma stratejisi ile, Sapanca- Geyve- Taraklı- Göynük- Mudurnu- Nallıhan- Beypazarı- Güdül- Ayaş’ın oluşturduğu ‘İpek Yolu Turizm Koridoru’ için hazırlanan turizm odaklı bölgesel stratejik planlar ve diğer üst ölçekli planlar, kültürel mirasının korunması politikaları ile dengelenecek ve zenginleşecektir. Tüm bu kazanımların yanında, yönetim planı Mudurnu’yu tek başına veya İpek Yolu havzasındaki diğer yerleşimlere birlikte, UNESCO Dünya Miras Alanı adaylık sürecine hazırlayacaktır. Bu konuda, umudumuzu koruyoruz. Umudumuzun gerçekleşmesi için izleyeceğimiz yolun dayanağı, yol göstericisi yönetim planı olacak. Alan yönetimi çalışmasında, şehir plancısı ve koruma uzmanı Dr. Sayın Ayşe Ege Yıldırım’ın danışmanlığında bir Yönetim Planı taslağı hazırlanıyor.

Atasözünden örnek verdi

Bilindiği üzere; Kaymakamlık, Kent Konseyi Başkanlığı, Mudurnu Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği de bu çabanın içerisinde. Artıkuygulama süreci başlayacak. Planın uygulanması, Belediyenin kurduğu Alan Başkanlığı tarafından yürütülecek. Alan Başkanlığını oluşturan organlar: Alan Başkanlığı, Danışma Kurulu, Eşgüdüm ve Denetleme Kurulu olmak üzere üç üniteden oluşuyor. Alan Başkanlığını Sayın Kaymakamımız geçici olarak kabul ettiler, kendilerine Mudurnu halkı adına teşekkür ediyorum. Dayanışma, görüş alışverişi , işbirliği olmadan, ortak akıl oluşturmadan, projenin başarıya ulaşması olanaksızdır. Bir Kırgız atasözü der ki: “Sacayağının ayağı üçtür / Birbirine güçtür / Biri kırılırsa, hiçtir. İnşallah biz, bu projenin her ayağını sağlam temeller üzerine oturtmada, sürdürülebilir bir alan yönetimi planı yapıp uygulamada başarılı olacağız. Güzel bir rüzgâr yakaladık ve bunu arkamıza alarak ilerlemeye kararlıyız.”

04 Tem 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.