ŞÜKÜRLER OLSUN ÇELE DORUĞUNA ÇIKMAK NASİP OLDU

ŞÜKÜRLER OLSUN ÇELE DORUĞUNA ÇIKMAK NASİP OLDU

ŞÜKÜRLER OLSUN ÇELE DORUĞUNA ÇIKMAK NASİP OLDU
Haber albümü için resme tıklayın

Sütunumun devamlı okurları bilhassa son aylarda Çele Doruğu’yla ilgili yazılarımın çokça olduğunu bilirler. Bu yaşıma geldim maalesef bugüne kadar Bolu’muzun simge tepelerinden Çele Doruğu’na çıkmak nasip olmamıştı. Çele Doruğu deyince başı göklere yükselmiş bir güzel tepe olarak tasavvur eder, şehirden her zaman gözüken gelincik tarlası gibi beyaz bu tepeye bakıp bakıp iç geçirirdim. Gerçi faal siyasi hayatımız sırasında tepenin eteklerine yaslanmış Çele grup köylerine birçok defalar gitmişliğimiz olsa bile, tepenin zirvesine bir türlü nasip olup da gidememiştik. Bu özlemimizi bazı vesilelerle sütunumda dile getirmekliğimden sonra Tabaklar Camii’sinden cemaat arkadaşım, Bolu’muzun çok değerli gençlerinden Orhan Gürsoy kardeşim birlikte Çele Doruğuna çıkmayı teklif etmişti. Nerdeyse 5 yıl kadar öncesinin bu teklifini memnuniyetle kabul ettikten sonra araya çeşitli mazeretler girmişti. Ve bir türlü Çele Doruğu’na gitmek nasip olmamıştı. Orhan’ın bu sözünü unutmadığım için 27 Ocak 2014 günlü köşe yazımda yıllardan beri beni Bolu’daki nev-i şahsına münhasır çam türlerini görmeye götürecek Mete Ferah kardeşime iğneleme yaptığım köşe yazımda bir de Orhan Gürsoy’a iğneleme yapmış ve neredeyse beş yıl oldu hala Çele Doruğuna çıkacağız demiştim. Orhan kardeşim artık bu ikinci iğnelemeden sonra bu yıl mutlaka çıkacağımızı kesin bir dille ifade etmişti. Tabiatıyla güzel bir gün bekliyorduk. Sonunda Orhan’la 23 Nisan’da sözleştik. Ancak 23 Nisan’da Orhan’ın bir Kıbrıs gezisi zuhur ettiğinden özlemimiz 19 Mayıs’a ertelendi. 19 Mayıs gezimizdeyse çok sevgili kardeşim Kemal Alemdar Ankara’da olduğu için aramıza katılamadı. Kemal’le önümüzdeki günlerde başka bir grupla yeniden Çele Tepesine çıkmayı programlıyoruz. Bu yeni grubumuzun içinde meşhur Çele sucuklarının sahibi Şeref Özkürede kardeşimiz de olacak. Şimdi yıllardan beri büyük bir özlemle beklediğimiz Çele Doruğu serüvenimizin hikayesine geçebiliriz. Bu hikaye aynı zamanda nasip dediğimiz kelimenin ortaya koyduğu vakıaları da ifade etmesi bakımından çok önemli.

Orhan Gürsoy kardeşim Lider Ekmek fabrikasının ortaklarından Ruhi Şerifoğlu kardeşimizin kapı bir komşusu. Ruhi Şerifoğlu Bolu’nun en genç ve yakışıklı Off-Road’cularından, ancak o Bolu dağlarını dört tekerlekli vasıtalarla değil, iki tekerlekli motorsikletiyle aşıyor. Ruhi kardeşimiz bizim bu serüvenimizi duyunca Yamaha marka motosikletiyle ekibe katılıyor. Yine Bolu’muzun en yakışıklı Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerinden çok sevgili kardeşim İlkay Bagatır da Lider Ekmek fabrikasının muhasebecisi. O da Lider Ekmeğe gittikçe bizim bu öykümüzden haberdar oluyor ve gruba katılıyor. Grubun dördüncüsü kim? Lider Ekmek fabrikasının ortaklarından yıllarca öncesinden dostum ve kardeşim Saadettin Arı. Saadettin Arı’yla Boluspor’un eski tarihlerinde gittiğimiz deplasmanlarda Lider Ekmek’in ortaklarından Mustafa Taylan’ın adına katıldığı deplasman maçlarından kalma bir samimiyetimiz var. Şurasını ifade edeyim ki, Saadettin Arı, Bolu’nun dağlarını ovalarını avucunun içi gibi bilen bir tabiat aşığı.

Böylece 19 Mayıs Pazartesi günü saat 11.00 sıralarında Lider Ekmek fabrikasının önünden Çele seferimiz başlıyor. Ruhi Şerifoğlu tam bir astronota benzeyen kıyafetiyle adeta bize mihmandarlık yapacak. Zaten yol boyunca da önümüzden bir kayboluyor bir çıkıyor. Çele Gölcük Orman Deposu’na kadar eski bildik yollardan gidiyoruz. Daha sonraları birçok orman yolu yapılmış. Buralara saptığımız zaman Saadettin’in kılavuzluğuna müracaat etmesek orman yollarında tekrar geriye dönmemiz ve Çele yerine Bolu’yu bulmamız işten bile değil.

Ruhi’nin kılavuzluğunda Saadettin’in yönlendirmesiyle yıllardan beri özlemle beklediğimiz Çele Doruğuna erişiyoruz. Ancak Çele Doruğu ilk görüşte beni pek tatmin etmiyor. Görmeyi arzu ettiğim o şırıl şırıl akan dereler, derelerin içindeki mercan balıklarından eser yok. Hava puslu ve soğuk. Zirvede Bolu Off-Road kulübü mensubu arkadaşlarımızın bundan 7 sene evvel yaptırdıkları bir bayrak direği var. Saadettin’in kardeşi Tuncay Arı’nın liderliğindeki Bolu Off-Road kulübü mensupları bundan 7 sene evvel Çele Doruğunun tam zirvesine bir bayrak direği yaptırmışlar ve her yıl 19 Mayıs Bayramında bu direkteki bayrağı değiştirmek üzere Çele Doruğuna gelmeye başlamışlar. Dorukta bir de betondan nirengi noktası var. Ancak tahmin ediyorum bu nirengi noktasını Silahlı Kuvvetlere ait haritacılar yapmış olmalılar. Biz bu şekilde zirvedeyken alt yönden peş peşe Off-Road araçları gelmeye başlıyor. Ben bunları Bolu’lu Off-Road’cular zannetmekteyken, meğerse Düzce’li Off-Road’cularıymış. 7-8 araba bir gece önceden Çele Doruğuna gelmişler, kamp kurup 18 Mayıs akşamını orada geçirmişler ve dönüşe geçmişler. Düzce’li Off-Road’culardan bir tanesi Bahçelievler Mahallesinden yakın komşumuz dostum Cennetmekan şekerci Adnan Kader’in oğlu Mustafa Kader’miş. -Cennetmekan Selim Kader’in yeğeni- Mustafa yeğenimizi görünce, tam manasıyla beyefendilik timsali Adnan Kader’i görmüş gibi oluyorum.

Zirvede daha fazla kalamıyoruz. Hemen yola çıkıyoruz. Ben Bolu’ya döneceğimizi zannederken, biraz ileride bir çukurluğa doğru inmeye başlıyoruz. Birde ne göreyim! 10-15 tane Off-Road aracı çoktan oraya gelmiş bile. Orası çukurluk olduğu için rüzgarı pek fazla almıyor. Onun için Bolu Off-Road’cuları bizden daha önce gelip bayrak değişim törenlerini yapmışlar sonra da buraya inerek sofralarını kurmaya başlamışlar. Kamp kurulan bu çukurluk eski yıllarda yağmurlar ve karların erimesiyle küçük bir göl haline gelirmiş. Bu sene yağışların azlığından göl teşekkül etmemiş. Bolu’lu Off-Road’cular, karınlarını doyurduktan sonra yavaş yavaş Çele’yi terk ediyorlar. Zaten soğuk daha fazla kalmaya imkan vermiyor. Ben 2008 Hac görevimden sonra içkiyi bıraktığım için zaten içmiyorum ama gruptakilerin çoğu da bira içiyor. Bu şunu gösteriyor, artık rakı içmek baya lüks haline geldi. Bakalım bu pahallılıkta Türk milleti 5-10 yıl sonra ne içecek? Biz de soğukta daha fazla kalamadığımız için dönüş yoluna çıkıyoruz. Ruhi Şerifoğlu yine yanımızda önümüzde arkamızda.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi belki de soğuk nedeniyle Çele’nin tüm güzelliklerine erişememiş olabiliriz. O itibarla bir müddet sonra, Kemal Alemdar ve Çele sucuklarının sahibi Şeref Özkürede kardeşimle birlikte bir Çele daha yapacağız. Bu gezimize Şeref Özkürede’nin dünya ve ahiret kardeşi gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Süha Alparslan’ı da mutlaka götüreceğiz. Bu günkü yazıyı böylece bağlarken sevgili Kemal Alemdar’ın bana izafeten kendi sütununda yazdığı 01.02.2014 günlü Çele Doruğu başlıklı yazısını da bir alıntı olarak bir kere daha okuyucularımın bilgisine sunayım. Kemal de benim gibi hiç Çele Doruğuna çıkmadığından Çele Doruğu özlemiyle günlerini geçiriyor olmalı!

Çele Doruğu:

Yener Abi bu Yazılarında tek konuyla yetinmez .. İkinci konusu ÇELE DORUĞUNA ÇIKMA ARZUSU. Bana göre en az anıt ağaçlar kadar bu da önemli.AYDOĞAN Rahmi abimizin ifadesi ile “ÇELE DORUĞUNDA HAKİKİ MERCANLAR..!!!” Şakası bir yana, Çele doruğu’na bu güne kadar çıkmamış olmasına duyduğu üzüntü beni etkiledi...Bana göre de ne kadar üzülse yeridir ama çare tükenmez Tabaklar Cami’sinden CEMAAT ARKADAŞI olan Sevgili Orhan GÜRSOY’la ve diğer dostlarla kurarız bir“ ÇELE DORUĞUNU SEVENLER CEMAATİ ”Geliriz hep beraber bir araya, ( Efendim, lütfen KABUL BUYURURSANIZ TABİİ Kİ..!! ) seçeriz CEMAAT liderimizi. Ve de bu yaz düşeriz ÇELE yollarına .Hoş bizim bir BALIKÇI EKİBİMİZ var amma, doğrusu ben Yener Abi’min bu 2014 “ÇELE CEMAATİ “ proğramına varım diyorum Şöyle, Çele Tepesinden BOLU’muzu temaşa eylemek tarifsiz güzel olsa gerek

Doğrusunu söylemek gerekirse;1954 rakımlı buTEPE’denBOLU’muzu seyrediyor olmayı , şimdiden hayal ediyor olmak bile güzel mi güzel..

Tarifsiz güzellikler ve de bol kitaplı günlerde kalınız, efendim.

26.05.2014


26 May 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.