Konutlar yapılırsa ekonomi de canlanacak

Öğrencilerin barınma sorununu çözmeye dönük stüdyo tipi konutlarla ilgili inşaatlar başlarsa, bu projenin, Bolu’nun ekonomisini daha da canlandıracağını uzmanlar da söylüyor. AİBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı

Öğrencilerin barınma sorununu çözmeye dönük stüdyo tipi konutlarla ilgili inşaatlar başlarsa, bu projenin, Bolu’nun ekonomisini daha da canlandıracağını uzmanlar da söylüyor. AİBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nevzat Yosmaoğlu; "İnşaat sektörü ekonominin lokomotifidir" dedi.

TOKİ tarafından Bolu'da yapılması planlanan toplu konutlar ve Vali Ali Serindağ'ın apart-stüdyo tipi daireler için 60 dönümlük arsa tahsis edebileceğini söylemesi üzerine, Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nevzat Yosmaoğlu ile inşaat sektörüne dair görüştük. Dekan Nevzat Yosmaoğlu, "İnşaat sektörü, istihdam alanı olması, yan sanayi ile bağlantısı, yüksek katma değer yaratması ve diğer sektörler ile olan doğrudan ve dolaylı bağlantı etkileri nedeniyle ekonominin lokomotif sektörlerinden biridir" şeklinde konuşurken, inşaat sektörünün Bolu'daki sorunlarına dair de önemli açıklamalarda bulundu.

BÜYÜME İLE ÇOK YAKINDAN İLGİLİ

İnşaat sektöründe yaşanan bir durgunluk ya da canlılığın, ülke ekonomisini doğrudan etkilediğini ifade eden Yosmaoğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti; "İnşaat sektörünün gelişmesi ülkenin büyüme performansı ile çok yakından ilgilidir. Ağırlıklı olarak emeğe dayalı teknoloji ile çalışan sektörün, 2000 yılı itibarıyla, Türkiye toplam Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'sı (GSYİH) içindeki payı yüzde 5,1'dir. Sektörün, aynı yıl itibarıyla, Bolu GSYİH'sı içindeki payı yüzde 4,7'dir. Türkiye'de inşaat sektöründe yaşanan sorunların başında, girdi fiyatlarındaki artışlar gelmektedir. Girdi maliyetlerindeki artışlar, durgunluk dönemlerinde pazarın daralması, sektörü olumsuz etkilemektedir. Kriz dönemlerinde alacakların tahsilinde yaşanan sorunlar, finansman güçlükleri, sektördeki haksız rekabet kâr marjlarını düşürmektedir."

2 BİN KİŞİ İŞSİZ KALDI

İl İnşaat sektöründe, depremden kaynaklanan nedenlerle yöreye özgü sorunlar da yaşandığını belirten Yosmaoğlu, "12 Kasım 1999 tarihli Düzce-Kaynaşlı merkezli deprem sonrasında, Bolu'da yapılaşma durmuş ve inşaat sektörü büyük bir kriz içine girmiştir. Zemin yapısının etüt edilmesi ve bu çalışmalar sonrası imar planlarında yeniden tespit edilen kat yüksekliklerinin uygulanmaya başlaması sektörü olumsuz etkilemiştir. Bu süre içerisinde, sektörde çalışan 2.000 kişi işsiz kalmıştır. Ayrıca, 2000 yılı Kasım ayında yaşanan mali kriz, sektördeki sıkıntıları artırmış, finansman güçlüğü yaşayan pek çok işyerinde faaliyetler durmuştur" şeklinde konuştu.

DAR KESİMDEN GELEN ÖĞRENCİLER MAĞDUR

Kalıcı ve prefabrike konutların yapımına başlanmasının az da olsa inşaat sektöründe canlılık yarattığını ifade eden Yosmaoğlu, "Ancak, deprem sonrasında yapılan afet konutlarının yüklenicilerinin il dışından olması ve firmaların işçi, makineteçhizat ve malzemeleri dışarıdan getirmesi nedeniyle bu konutların yapımının Bolu inşaat sektörüne fazla katkısı olmamıştır" şeklinde konuştu.

İnşaat sektöründeki darboğazlar nedeniyle Bolu'daki konut sıkıntısının kiraları önemli ölçüde etkilediğine de değinen Yosmaoğlu, "Üniversitenin genişlemesi nedeniyle öğrenci sayısındaki artışlar konuta olan talebi de artırmıştır. Konut arzının yetersizliği kiraları yükseltmiş, çoğunluğu dar kesimden gelen öğrencilerin mağdur olmalarına neden olmuştur. Bu sorunun çözülmesi için gerekli önlemler alınmalıdır" dedi.

13 Eki 2005 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.