DÜZCE BARO’MUZDAN MUHTEŞEM ETKİNLİK

DÜZCE BARO’MUZDAN MUHTEŞEM ETKİNLİK

DÜZCE BARO’MUZDAN MUHTEŞEM ETKİNLİK
Haber albümü için resme tıklayın

Bu Salı, Düzce Baromuzun çok değerli başkanı Av. Ali Dilber kardeşim tarafından aranıyorum:

(- Başkanım, yarın akşam Baro’muzun bir gala yemeği var. Düzce Pelemir Otel’de düzenlediğimiz bu yemeğe sizin de katılmanızı bekliyoruz.)

(- Sevgili kardeşim, katılmak benim için onurdur. Ama göz problemim nedeniyle bir süredir geceleri araba kullanamıyorum.)

(- Ben şimdi Ferit Beyi arıyorum. Gelirken sizi de getirsin.)

Düzce’de avukat kardeşlerimiz, Düzce Baro’sunun kuruluşu olan 2000 yılından önce Bolu Barosu mensupları idiler. 2000 yılında Düzce il olunca Avukatlık Kanununa göre Düzce Barosu kuruldu. Böylece bu arkadaşlarımız Bolu Barosundan ayrıldılar. Ben 1983 yılından Düzce Barosunun kuruluşu olan 2000 yılına kadar, onların da başkanlığını yaptım. Bu süre içinde o arkadaşlarımla da aynen Bolu Barosundaki arkadaşlarım gibi çok samimi, karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı bir münasebet kurdum. 2000 yılındaki Düzce Barosu kuruluş çalışmalarında da bütün işlemleri eksiksiz tamamladım ve o zamanki Düzce Barosunun en yaşlı üyesi Cennetmekan Av. Ferhat Akgün’e sorunsuz bir Genel Kurul bıraktım. Düzce Baromuzun vefakar mensupları, gerek eski çalışmalarım, gerekse Düzce Barosu ilk Genel Kurulundaki sorunsuz desteğim nedeniyle oy birliğiyle beni Düzce Barosu Onursal Başkanı seçtiler. Aynı tevcih 2004 yılındaki Bolu Barosu Genel Kurulunda da yapıldı. Bolu’lu meslektaşlarım da yine beni Bolu Barosu Onursal Başkanlığına getirdiler. Bu görevlerim halen devam etmektedir. Böylece ben, halen iki Baro’da da Onursal Başkan sıfatını taşıyan tek avukatım.

Ali kardeşimin yönlendirmesiyle, Çarşamba akşamı Baro Başkanımız Ferit Atalay’ın arabasıyla Düzce’ye gidiyoruz. Ferit Atalay da, daha önceki yıllarda Baro yönetimlerinde benimle birlikte çalışan her zaman saygılı ve sevgili bir kardeşimdir. Düzce’ye olan yolculuğumuz bardaktan boşanırcasına yağan bir yağmur altında geçiyor. Gala yemeğinin verileceği Düzce Pelemir Otel’e ulaştığımızda 7. Karadeniz Barolar Arası Futbol Turnuvası’nın 20 takımın iştirakiyle yapılacağını öğreniyoruz. Türkiye Baroları sosyal ve mesleki bir etkinlik olarak zaman zaman Barolararası futbol turnuvaları tertip ederler. Bolu Barosu Başkanlığından ayrılalı 10 yıl olduğu için son yıllardaki organizasyonları pek takip edemiyorum. Ama biz de benim başkanlığım sırasında Gerede Esentepe’de aynı mahiyette bir turnuvaya ev sahipliği yapmıştık. O zamanlar Gerede Kaymakam Vekili olan değerli kardeşim Zeki Özbakır’ın Kaymakam Vekilliği ve yine değerli kardeşim Ömer Baygın’ın Belediye Başkanlığı sırasında onların da yardımlarıyla çok başarılı bir turnuva tertiplemiştik. Bu turnuvalar meslektaşlar arasındaki bağlılıkları artırdıkları gibi o yörenin turistik değerlerini de gelen misafirlere göstermesi açısından son derece olumlu sonuçlar veriyor. İşte Düzce Baromuz böyle bir etkinliğe imza atmakla büyük bir başarının da sahibi oluyor.

Bizim gittiğimizde salon henüz dolmak üzereydi. Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Sayın Avukat Güneş Gürseler ve arkadaşları yerlerini almışlardı. Kendileriyle kucaklaşarak hasret giderdik ve de yerimize geçtik. İtiraf etmeliyim ki, aradan geçen süre içinde Baro Başkanları arasında çok değişiklikler olmuş. Yeni Baro Başkanlarımızı pek tanıyamadım. Tabiatıyla onlar da beni tanıyamadılar. Burada, Ferit kardeşim büyük bir tevazu içinde beni takdim görevini üstlendi. Ferit’in Bolu Barosu Başkanı diye takdiminden sonra bazı Baro Başkanlarımız hemen (- Aa, Boluspor Başkanı) demeye başladılar.

Protokol konuşmalarına geçildiğinde hiç beklemediğim bir sürprizle karşılaştım. Düzce Baromuzun vefakar başkanı Ali Dilber konuşmasına başlarken (- Değerli arkadaşlarım, aramızda Bolu Barosunun ve Boluspor Kulübünün eski başkanı Yener Bandakçıoğlu da var. Davetimizi kırmayarak aramıza katılan bu muhterem abimize bir alkış rica ediyorum) demez mi? Bu vefa gösterisi nedeniyle ayağa kalktım ve tüm salonu selamladım.

Yakın tarihlerde Düzce Valiliğine atanan Sayın Ali İhsan Su, protokol konuşmasının dışına da çıkarak Düzce’mizin turistik değerlerini misafirlere tane tane anlattı. İtiraf etmeliyim ki, bunca yıllık Düzce’li ve Bolu’lu olduğum halde Sayın Vali’nin vurguladığı turistik değerlerin bazılarını ben bile bilmiyordum. Düzce’liler bu hızla gittikleri takdirde korkarım “Turistik Bolu” tanımlamasını “Turistik Düzce”ye çevirecekler. Eski tarihlerde bu değerli kardeşlerimin Abant’ı elimizden almak için yaptıkları girişimleri yazılarımda belirtmiştim. O zamanlar şayet Mudurnu’lu Tevfik Türesin abim Bolu Milletvekili olmasaydı belki de Abant Düzce’ye bağlanabilirdi. Son yıllarda Yedigöller’e de el attılar. Biz Bolu olarak Yedigöller’e yol yapalım mı, yapmayalım mı diye uğraşırken Düzce’liler çoktan Yığılca üzerinden Yedigöller’e ulaştılar. Bugün Tem Otoyolunda Yedigöller’e Düzce üzerinden ulaşımı gösteren levhalar da dikilmiş durumda.

Sayın Vali’nin konuşmalarından sonra Türkiye Barolar Birliği’nin çok çalışkan ve çok değerli Başkan Vekili Avukat Berra Besler hanımefendi de salona mülaki oluyor. Sayın Besler’in görevi itibariyle bütün misafir Baro Başkanlarını tanıması çok doğal. Bu ara benimle karşılaşınca da ağzından (- A Yener de burada) sözcükleri dökülüyor. Sayın Berra Besler’le çok eski bir tanışıklığım vardır. Gerek yıllarca süren Baro Başkanlığım, gerekse Baro Başkanlığından sonra sürekli sürdürdüğüm Türkiye Barolar Birliği Bolu Delegeliği nedeniyle ve de en önemlisi bundan yıllarca yıl önce Bolu Adliyesinde Sayın Besler’le müşterek dava takip etmekliğimin meydana getirdiği dostluk ve samimiyet halen devam etmektedir. Sayın Berra Besler o zamanlar OcakGaz A.Ş.’nin vekili olarak Bolu’ya gelirdi.

Gala gecesi meslektaşlar arasında birlik ve beraberliği pekiştiren bir görünüş de devam edegeldi. Ancak bu güzel geceyi o güne kadar görünmeyen yağmur biraz sekteledi. Bolu’ya döneceğimiz için Sayın Vali’nin kahve içme teklifini maalesef kabul edemedik. Salondan ayrılırken Düzce’li eski dostlarımdan, Düzce’nin tanınmış iş adamı, Düzce TV’nin sahibi Önder Tonyalı kardeşimle karşılaştık. Önder, o ara bana bir müjde verdi: (- Çok yakında Bolu’ya geliyorum. Bolu’da özel bir okul açacağım.) Reklam olmasın diye Önder’in açacağı okulun ismini vermiyorum. Ancak Türkiye’nin en meşhur özel okullarından biri olduğunu söyleyebilirim.

Böylesine büyük bir etkinliğe imza atan Düzce Baro’muzu, onun Yener Abisine karşı vefa duygularıyla dolu Başkanı Ali Dilber’i ve etkinlikte hizmeti geçen tüm arkadaşlarımı, turnuvaya katılan takımlarımızı, etkinliğe olağan üstü bir katkı sağlayan Sayın Vali Ali İhsan Su’yu ve Düzce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bürokratlarını yürekten kutluyor hepsine başarılı günler diliyorum.

NOSTALJİK BULUŞMA

Yıllar öncesinin CHP’li mensupları bugün de yine CHP’li olarak siyasi yaşamlarını daha doğrusu fiziki yaşamlarını devam ettiriyorlar. Hafta içinde bir grup CHP’li, 1980 öncesinin meşhur CHP’lisi ve 1977 yılı Genel Seçimleri Bolu Milletvekili Avukat Haluk Karabörklü’yü evinde ziyaret ettik. Ziyaretin sonunda da nasıl yıllarca yıl önce birbirimizle dayanışma içindeysek o gün de aynı kulvarda olduğumuzu bir kere daha hissettik. Haluk Karabörklü abimize Yüce Allah’tan uzun ömürler diliyor saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

“BOLU’LU HASAN USTA” TAM GAZ

Geçen hafta açılışını müjdelediğim “Bolu’lu Hasan Usta” hizmetlerine tam gaz devam ediyor. Zannediyorum bu şekilde giderse “Bolu’lu Hasan Usta” İzzet Baysal Caddesi’nin en meşhur markalarından biri olacak. Tabiatıyla bu başarıda pastanenin müdiresi Sayın Sevgi Bayhan hanımefendinin büyük rolü var. Sevgi hanım, Tabaklar Camii’ne İkindi namazına gittiğim sırada “Bolu’lu Hasan Usta”nın Bolu’ya gelmesindeki yazılı rolüm nedeniyle bana mutlaka bir diyabetik kazandibi ısmarlıyor. Kendisine bu centilmenliği nedeniyle teşekkür ediyorum ve de güzel hizmetlerinin sonucunda bol kazançlar diliyorum.

05.05.2014


05 May 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.