Eğitimcilerin tepkisi bitmiyor “Milletvekillerini göreve davet ediyoruz!”

Eğitimcilerin tepkisi bitmiyor “Milletvekillerini göreve davet ediyoruz!”

Eğitimcilerin tepkisi bitmiyor “Milletvekillerini göreve davet  ediyoruz!”
Haber albümü için resme tıklayın

Aktif Eğitimciler Sendikası Bolu Temsilciliği, dün Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir açıklama yaparak Milli Eğitim Komisyonu'ndan geçen “Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nı protesto ettiler. Sendika üyeleri adına açıklama yapan Bolu Temsilcisi Zeki Yıldıran, tasarıyı birçok yönüyle eleştirerek “Aktif Eğitim-Sen olarak milletin vekillerini milletin menfaatlerini koruma, talep ve beklentilerini karşılama konusunda göreve davet ediyoruz” diye konuştu.

Aktif Eğitimciler Sendikası adına açıklama yapan Bolu Temsilcisi Zeki Yıldıran, şunları ifade etti; “Meclis Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'ndan birkaç küçük değişiklikle geçen ve kamuoyuna “dershaneler kanun tasarısı” olarak lanse edilen ve bu hafta Meclis Genel Kurulu'na gelecek olan torba kanunda, “dershanelerin zorla dönüştürülmesi/kapatılması” ile ilgili düzenlemelerin yanında en az dershaneler konusundaki dayatma kadar keyfiliğe açık, demokrasinin gereklerine aykırı ve milletin talep ve beklentilerini hiçe sayan pek çok değişiklik de yer almaktadır.
En az dört yıllık fakülteyi bitirdikten sonra KPSS'yi kazanarak atanan öğretmen adaylarının, tasarıda kriterleri net olarak çizilememiş performans değerlendirmesine tabi tutulacak olmaları, ardından -objektif olmadığı gerekçesi ile- öğrencilere bile uygulanmayan sözlü sınava alınacak olmaları bürokratik kademelerde yüzlerce eğitimcinin maruz kaldığı tasfiye ve kıyımlara on binlercesinin daha ekleneceğinin işaretidir.

“Dönüşüm değil Anayasa ihlali”
Ortaöğretime veya yükseköğretime giriş sınavlarına hazırlık niteliğindeki öğretim faaliyetlerinin Bakanlık gözetiminde açılabilecek çeşitli kurslar listesinden çıkartılarak yasaklanması, Anayasamızın 48. Maddesinde yer alan “Herkes dilediği alanda çalışma ve sözleşme haklarına sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir.” hükmü ve 42. maddesinde yer alan “Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz”, “Eğitim ve öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, inceleme ve araştırma ile ilgili faaliyetler yürütülür. Bu faaliyetler her ne suretle olursa olsun engellenemez.” hükümlerine aykırı olarak öğrencilerin akademik gelişimlerine katkı sunacak eğitimlere katılma özgürlüklerini ellerinden almaktadır. Uluslararası bilim sınavlarında ülkemizin akademik başarıları istenilen düzeyde değilken bu uygulama eğitimde diğer ülkelerle aramızdaki uçurumu daha da arttıracaktır.

“Atama bekleyen 300 bin kişi ne olacak?”
“Öğretmen İstihdam Projeksiyonları Stratejileri Projesi” ile 2023 yılına kadar olan süreçte öğretmen arz ve talebini izlenebilir duruma getirdiğini iddia eden Milli Eğitim Bakanlığının, halen atama bekleyen yaklaşık 300 bin öğretmen adayı varken dershanelerde çalışan on binlerce öğretmenin atamasının yapılacağını söylemesi gerçekçi görülmemektedir.

“Devlet okulları üvey evlat mı?”
Dönüşüme tabi olan kurumların öğrencilerine yapılacak devlet desteğinin net olarak ifade edilmemiş olması sistemin sürdürebilirliğini tartışılır hale getirmektedir. Kaldı ki yıllardır devlet okullarının temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli olan ödeneği göndermeyen bakanlığın dönüşüm programına tabi kurumların öğrencilerine devlet desteğini hangi kaynaktan sunacağı merak konusudur.

“Kişiye özel düzenleme mi yapılıyor?”
İl Eğitim Denetmenleri ile Bakanlık Denetçilerinin Maarif Müfettişi ünvanında birleştirilmesi ve tamamının Rehberlik ve Denetim Başkanlığına bağlanması söz konusu olup aynı işi yapacak aynı unvana sahip kişilerin farklı özlük haklarına sahip olması hükümetin “eşit işe eşit ücret” politikası ve hakkaniyet ilkeleri ile bağdaşmamaktadır. Hatta yapılan değişiklikler, denetim sistemini makul koşullarda bilimsel öngörülere uygun olarak düzenlemekten uzak olup, denetim mekanizmasında kişiye özel yapılmış bir düzenleme olarak tarihe geçecektir.

“Eğitimciler arsında ötekileştirmeye yol açar”
Aslında burada temel sorun, anılan düzenlemelerin kimlerin faydasına ve nelerin karşılığında yapıldığının net olarak açıklanamamış olmasıdır;
Niyet milletin faydası ise bunun milletten gizli ve millete rağmen yapılması mümkün değildir. Millete rağmen ısrar edilmesi halinde “küçük bir müdahalenin birkaç nesli ilgilendirdiği” eğitime yapılan usulsüz müdahalelerle ülkemizin yarınları karanlığa mahkum edilmiş olacaktır.
Kaldı ki tasarının kamuoyunda tartışılmaya başlanması bile eğitim çalışanları arasında ötekileştirmelerin başlamasına, bakanlık merkez ve taşra teşkilatlarında çalışma barışının bozulmasına ve toplumun huzursuz olmasına yetmiştir.
Aktif Eğitim-Sen olarak milletin vekillerini milletin menfaatlerini koruma, talep ve beklentilerini karşılama konusunda göreve davet ediyoruz.”


28 Şub 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.

04

[email protected] - Son 10 yılda Milli Eğitimi bitirdiler. Son yasa da çıkarsa Milli Eğitim diye bir şey kalmayacak. Yazık oluyor memleketimizin geleceğine. Başöğretmen Atatürk geleceğimizi gençlerimize emanet etmişti. Bundan sonrada Türkiye Cumhuriyetimizin geleceğini emanet edebileceğimiz gençliğimiz kalmayacak.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
02

[email protected] - KPSS mağduru nasıl oluyorda bu kadar bilgili olabiliyorsun demek ki MEBda çalışyorsun, mağdur olsaydın eğitimci olmazdın.Yok MEBda değilsen nereden biliyorsun dershaneler kapatılmasın diye açıldığını.KPSS polislik masalları para kutuları alo babcım'lar yanında hiç inandırıcı değil.Biraz söylenneleri yukarda yazılanları okusaydın anlardın ama anlaşıldı ki akli düzeyin yeterli değil yoksa KPSSyide kazanırdın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00
01

[email protected] - Dershaneler kapatılmasın diye kurulan sendika devlet okullarına mı sahip çıkarmış. Ne oldu artık KPSS, Polislik vb. Sınavların soruları çalınamıyor mu. Makamlar size verilmiyor mu? Vah vah pek üzüldüm. Bu arada basın açıklaması maklube yemeye benzemiyor değilmi. Olsun alışırsınız, bir de parti kurdunuz mu tamam işte. Kolay gelsin abiler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 00:00