Bolu'da Hıdrellez inancı

Bolu'da Hıdrellez inancı

Halk Kültürü Araştırmacısı Zekiye Tütüncü Aydın, 6 Mayıs tarihinde Bolu'ya gelerek Gülezler Konağı'nda “Bolu'da Hıdrellez Geleneği” konulu bir konuşma yapacak. Aydın, hem Hıdrellez hem de Bolu'da bu önemli günde yapılanlarla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Zekiye Tütüncü Aydın, Hıdrellezin bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlarımızdan biri olduğunu söyleyerek “Hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamberin yeryüzünde buluştuklarına inanılmaktadır.

Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk arasında hıdrellez şeklini almıştır.
Halk arasında kullanılan takvime göre eskiden yıl ikiye ayrılmaktadır: 6 Mayıstan 8 Kasıma kadar olan süre “Hızır” günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasımdan 6 Mayısa kadar olan süre ise “Kasım” günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 6 Mayıs günü kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelir ki bu da kutlanıp bayram yapılacak bir olaydır.

“Ab-ı içerek ölümsüzlüğe ulaşmış”
Hızır, yaygın bir inanca göre, hayat suyu (Ab-ı Hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaşmış; zaman zaman özellikle baharda insanlar arasında dolaşarak zor durumda kalanlara yardım eden, bolluk-bereket ve sağlık dağıtan, Allah katında ermiş bir Ulu ya da Peygamberdir. Hızır'ın hüviyeti, yaşadığı yer ve zaman belli değildir. Hızır, baharın, baharla vücut bulan taze hayatın sembolüdür. Hızır inancının yaygın olduğu ülkemizde Hızır'a atfedilen özellikler şunlardır:
Hızır, zor durumda kalanların yardımına koşarak insanların dileklerini yerine getirir. Kalbi temiz, iyiliksever insanlara daima yardım eder. Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar. Dertlilere derman hastalara şifa verir.
Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlar. İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder. Uğur ve kısmet sembolüdür. Mucize ve keramet sahibidir” diye konuştu.

“Bolu'da salıncaklar kurulur”
Bolu'daki Hıdrellez kutlamalarına da değinen Aydın, “Bolu yöresinde Hıdrellez günü pikniğe gidilir ve salıncaklar kurulur, salıncakta sallanarak günahların atılacağına inanılır.
Süt mayalanmadan bırakılır, Hızır'ın gelip mayalayacağına inanılır eğer süt ertesi gün yoğurt olmuşsa, birer parmak diğer yiyeceklerin üstüne sürülerek bereketi arttırılır. Kekik bitkisi hıdrellezden sonra toplanırsa şifalı olur. Bir gün önce gül ağacı dibine dilek maketleri yapılıp bırakılır. Tarla, bağ, bahçe işleri yapılmaz. Büyük bir ateş yakılarak ateşin üstünden atlanır. Temizliğe özen gösterilir. Kırmızı gülün dibine kırmızı bir bezle bağlanan para bir yıl boyunca bereket olsun diye cepte taşınır. Soğan kabuğu ile kaynatılarak renklendirilmiş yumurtalarla yumurta kırma yarışması, ip atlama, uçurtma gibi eğlence amaçlı yarışmalar düzenlenir.
Ayrıca artık yaylara gitme zamanının geldiği gündür.
Sonuç olarak, Anadolu'da kutlanan Hıdrellez Bayramı insanlık tarihinde farklı zamanlarda farklı isimler altında olsa da çok eski zamanlardan beri kutlanmaktadır. Böylece bir bahar bayramı olan Hıdrellez evrensel bir nitelik kazanmıştır” şeklinde konuştu.


02 May 2014 - 00:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Gündem değil haberi geçen ajanstır.